RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 10/2018

RC revue 10/2018
1. října vychází desáté číslo devatenáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme


V RC revue 10/2018 naleznete

Obsah časopisu RC revue 10/2018
RC revue 10/2018

Plánek Modelář č. 40 - Orlík

Jde o model pro začátečníky, proto jsou na plánku nakresleny veškeré díly ve skutečné velikosti (M 1:1) a použitý materiál je připsán přímo k nim. Směr let dřeva je vyznačen šrafováním. Veškeré míry se rozumějí v milimetrech. V popisu stavby se použitý materiál většinou už znovu neuvádí a hovoří se jen o zhotovení a montáži jednotlivých dílů modelu označených podtrženými čísly souhlasně s výkresem.

10
RC revue 10/2018

Přijímače se stabilizací JETI REX – Assist

Firma JETI Model, která patří mezi špičky na trhu s modelářskou elektronikou, nedávno přišla s další výbornou novinkou – přijímačem s pokročilou stabilizací modelu a chytrým fail safe. Jak je u firmy JETI model zvykem, rozhodně nejde pouze o další přijímač s gyrem. Řada přijímačů označených REX Assist je nabita senzory a telemetrií.

14
RC revue 10/2018

F5J Big Hobby Cup

Druhá letošní mezinárodní soutěž kategorie F5J v Lanškrouně „začínala“ již v noci z pátku na sobotu úplným zatměním měsíce. Snad proto někteří závodníci na letiště přijeli a kempovali ještě dříve, než dorazili hlavní voje pořadatelů. Vybudování pořadatelského zázemí tak bylo řešením prvního problému, protože každý ze soutěžících chtěl být se svým stanem co nejblíž budoucímu Ready Boxu.

18
RC revue 10/2018

Mistrovství ČR kategorie RCEV

Sportovním vrcholem všech pilotů termických větroňů s elektrickým pohonem a rozpětím omezeným na 2,5 m se v roce 2018 stala soutěž na letišti v Trnávce. Soutěž byla pořádaná v malebném kraji na dohled od Lysé hory, v kraji, jehož modelářská komunita se řadí k sudičkám, které měly ruku na kolébce při zrodu této národní kategorie. Vše odstartovala výzva trenéra Radka Novotného, které se chopil Kamil Kičmer z Ostravského LMK Ikarus. Kamil při organizaci mistrovství naplno zužitkoval své zkušenosti z civilního zaměstnání a vrhl se do organizace mistrovství hned na začátku roku 2018. Nebyl v tom však sám. Zatímco úspěšně postupoval při vyjednávání sponzorů a propagaci soutěže, mohl se spolehnout na pomoc s veškerou přípravou od kolegů z klubu, Mirka Prašivky a Martina Vohralíka, a technikou pro rozlosování, vedení i vyhodnocení soutěže od kolegů z LMK Polanka – Radima Barče a Jardy Osoby.

20
RC revue 10/2018

Elektrovětroň Condor

„Raději vrabcem než slimákem, tak rád bych byl, jen kdybych směl“ se zpívá ve staré indiánské písni El condor pasa, kterou v sedmdesátých létech zpopularizoval americký písničkář Paul Simon. Condor je i název nového motorizovaného větroně, který pochází z dílny Modellstudia v Tupesích. Když mi z Modellstudia zavolali, že by byli rádi, abych vyzkoušel jejich nový model, trochu jsem se ošíval. Jednak jsem v tu dobu měl hodně práce a též jsem letadlo této kategorie již měl. Představa dodělávání dalšího modelu se mi moc nelíbila. Nicméně byl jsem ujištěn, že předpracování je v takovém stupni, že jde v podstatě o hotový model a nemám se bát časové náročnosti stavby.

22
RC revue 10/2018

Elektrolet Lil Fokker

Již jsem se ve svých článcích zmiňoval o tom, že si rád k osvědčenému modelu pořizuji buď větší, nebo naopak menší model stejného letadla. K dokonalosti jsme to se synem dotáhli u stíhačky F4U Corsair, které máme celkem čtyři (viz RC revue 1–3/2018). Po úspěšném vyzkoušení a skoro ročním provozování trojplošníku Fokker Dr. 1 od pražské firmy RC Factory jsem ani na chvilku nezaváhal, když mi redakce navrhla vyzkoušet model stejného letadla od stejného výrobce, ale menší. Původní model Fokker Dr. 1 (RC Revue 9/2017) má rozpětí 890 mm, tento – s označením Lil – pouze 680 mm.

25
RC revue 10/2018

O něco větší Letov Š-3

Každým rokem se na konci sezony rozhoduji, jaký si přes zimu postavím model. Pro tentokrát jsem to měl vyřešené, protože v RC revue 9/2017 vyšel plánek s návodem na stavbu modelu Letov Š-3 od konstruktéra Radka Paličky. Jde o model historického československého letadla, a to mě právě zaujalo. Byla to pro mě výzva, zda jej postavím, když chci vzhledem k jeho velikosti téměř vše upravit.

29
RC revue 10/2018

Plánek 229: Samokřídlo poháněné elektromotorem Donátor

Delší dobu jsem uvažoval nad tím postavit si trochu jiný, méně běžný model. Dopadlo to tak, že mě moji modelářští kolegové přesvědčili, abych zkusil samokřídlo. Na internetu jsem prozkoumal všechny mně dostupné podklady, ujasnil si, jak má samokřídlo vypadat a začal kreslit. Rozhodl jsem se pro rozpětí modelu cca 2,5 m a pro pohon elektromotorem. Pro zjednodušení konstrukce jsem zvolil stavbu křídla na uhlíkové trubce, která zajišťuje torzní tuhost křídla při velmi nízké hmotnosti. Výsledkem je model, který vám dnes představujeme. Výkres je zpracován tak, že všechny stavební díly lze vyřezat laserem; objednat si je můžete, pokud napíšete na e-mailovou adresu domaje304@seznam.cz. Jméno modelu vymyslel kolega Karel Svoboda, který jej stavěl z dílů, které vyřezal Slávek Štorek, jenž model také zalétal a pak mi jej předal k dalšímu létání. V podstatě zajímavá spolupráce, odpovídající jménu.

34
RC revue 10/2018

Aviatický den na Valašsku III.

Ani nepříznivé počasí neodradilo bezmála 3 500 diváků od cesty na letiště v Poličné u Valašského Meziříčí, kde sídlí Valašský letecký klub, který dne 14. července 2018 uspořádal třetí ročník aviatického dne. Hlavní hvězdou byla česká superstar světového akrobatického létání Martin Šonka, ale k vidění toho bylo víc. I přes velmi krátkou historii si akce získala mezi fanoušky letectví a modelářství skvělé renomé. I letošní ročník byl divácky velmi úspěšný, a to i přes to, že se nad letištěm od rána střídaly dešťové přeháňky. Podstatnou část programu zajistili právě modeláři s modely všech možných kategorií a rozměrů.

40
RC revue 10/2018

Air Grill 2018

Nemám radosť, keď idem okolo letiska, ktoré sa likviduje len preto, že priestor, na ktorom leží, je v merku iných, silnejších a vplyvnejších záujmov. Naopak, poteší ma, keď idem okolo nového letiska, aj keď je to iba modelárske. Mám šťastie, lebo nové letisko sa zrodilo v blízkosti môjho bydliska, v Častej, neďaleko Modry, v Malokarpatskej vinárskej oblasti a hradu Červený kameň.

41
RC revue 10/2018

EAC Germany 2018

V pořadí čtvrtá soutěž letošního ročníku Evropského poháru obřích akrobatických modelů (EAC), který pořádá německý modelářský svaz (DMFV), se konala v Německu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem v městečku Wehrheim na letišti německého modelářského spolku Hochtaunus e.V, a to ve dnech 3. až 5. srpna 2018. Hlavním pořadatelem byl koordinátor celého EAC Wiliam Kiehl.

43
RC revue 10/2018

EAC Czech 2018 – organizace, technika

V minulém čísle RC revue jsem vás informoval o tom, jak dopadl český závod evropského poháru obřích akrobatických modelů letadel, tedy EAC Czech 2018. Jen připomenu, že závod se letěl o prodlouženém víkendu 19. až 22. července na modelářském letišti v Nesvačilech. Organizace Závod jsem začal připravovat již na podzim roku 2017, ale hlavní nápor začal až poté, co jsem se dohodl s Vladimírem Hadačem, že se závod poletí na modelářském letišti v Nesvačilech. Po dohodě o nákladech a našich potřebách jsme si vyměnili pár e-mailů a specifikovali co kdy kde a jak. Musím uznat, že pomoc Vladimíra byla pohodová, naprosto profesionální a neskutečně důsledná, což přispělo ke zdárnému průběhu celé akce.

46
RC revue 10/2018

North American XB-70 Valkyrie

Historie tohoto úžasného letounu začala v polovině padesátých let minulého století ve Spojených státech na základě předpokladu, že rychlý bombardér pronikne sovětskou protivzdušnou obranou vysokou rychlostí a v tak velké výšce, že nebude možné tyto bombardéry sestřelit. Na základě tohoto předpokladu začal vývoj strategického nadzvukového bombardéru, který nakonec zůstal ve dvou prototypech, z nichž jeden byl zničen při nehodě, třetí prototyp nebyl dokončen a byl sešrotován.

51
RC revue 10/2018

Základy strojírenské technologie – měření

Popudem k sepsání tohoto článku byly dotazy čtenářů, kde sehnat odbornou literaturu o základech strojírenských technologií. Pohříchu je dostupné literatury málo, RC revue se snaží alespoň trochu tuto situaci zlepšit seriálem Ing. Jindřicha Felkela Strojnictví pro modeláře. Pokud se do problematiky potřebujeme ponořit hlouběji, jsme odkázáni nelehko shánět další literaturu. Nejsnáze seženeme učebnice pro strojírenské učební obory a průmyslové školy. Před rokem 1989 vycházelo poměrně velké množství technické literatury a dříve narození mají v knihovnách určitě nejeden brožovaný výtisk z edice KTZ (Kurz technických znalostí), jehož cena řádově nepřesahovala jednotky korun. Dále vycházely různé kvalifikační učebnice, například soustružníka apod.

56
RC revue 10/2018

3D tisk v modelářské praxi

V dalším pokračování seriálu o 3D tisku se budu věnovat tvorbě a tisku otočného držáku motoru s prstencem (dýzou) okolo lodní vrtule. V předchozích dílech jsem se věnoval tvorbě držáku serva otáčení pohonu, tedy sestavě umístěné uvnitř modelu lodi, tvorbě ozubeného převodu mezi servem a otočnou osou Z-pohonu a tvorbě lodní vrtule. Nyní nám tedy zbývá poslední část, podvodní otočné lože motoru s dýzou.

60
RC revue 10/2018

Letní Lužiny 2018

V sobotu 18. srpna se u Stodůleckého rybníka v Praze na Lužinách konala další soutěž plachetnic. Na přání některých účastníků se začátek akce posunul z dopoledních hodin na druhou odpoledne. Nejprve šlo o třídu RG-65, do které se zapojilo osm modelářů a po devíti soutěžních jízdách zvítězil Vladimír Synek s vylepšeným stavebnicovým modelem Dragon Force, a poté přišla na řadu čtvrtá soutěž seriálu Footy v Čechách 2018. Sedm plachetnic třídy Footy absolvovalo během teplého podvečera (28 °C) celkem deset soutěžních jízd, přičemž si užívaly prakticky stejné větrné podmínky jako plachetnice RG-65, kdy průměrná rychlost větru činila 1 m/s. Rozdíl panoval pouze v zaznamenaném maximálním nárazu, kdy u RG-65 šlo o 5,2 m/s a u Footy „jen“ 4,7 m/s.

63
RC revue 10/2018

Soutěže plachetnic NSS-H v létě 2018

Jakmile začínají letní prázdniny, vrcholných soutěží lodních modelářů na našem území ubývá, a tak zbývá spousta času na třídy, na které se jinak příliš nedostává. Jednou z nich je plachetnicová třída NSS-H. Vznikla před několika léty na popud několika maketářů, kteří nelibě nesli, že se se svými pracnými a oku lahodícími modely musejí – mnohdy bez šance na lepší umístění – proplétat mezi nenáročnými stavebnicemi. Do NSS-H se smí přihlásit jen model, jehož předloha vyplula do roku 1950.

64
RC revue 10/2018

Vylepšení lodí Sláva a Evelyn

Na mnoha soutěžích závodíme společně s našimi „parními“ kamarády ze Slovenska a často nám dávají zabrat. Na Vyžlovce i ve Stupavě a navíc ještě v Netolicích, kde se koná vždy začátkem června česko-rakouský pohár, což je závod, který organizuje Jaroslav Nývlt z Českých Budějovic. Tam se nám velmi líbí, takže se tam rok co rok rádi vracíme. Není to jen o závodění, ale i o setkávání a klábosení s podobně „postiženými“. Samozřejmě nechyběli naši slovenští přátele Alexander Čimo, Richard Jankela, Peter Mikulka a Juraj Karolus. Alexander „Šaňo“ Čimo je v mých létech, ostatní jsou mladší než já, a tak jsou samozřejmě díky tomu akčnější, mluvím teď za všechny kamarády z našich končin, není to výmluva nebo nemístný blábol.

66