RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 11/2016

RC revue 11/2016
1. listopadu vychází jedenácté číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 11/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 11/2016
RC revue 11/2016

25. ročník veletrhu Model Hobby

Veletrh Model Hobby navštěvujeme od prvního ročníku, což nám dává jistou možnost srovnávat a posoudit, kam tato modelářská akce směřuje. Z relativně skromných začátků se veletrh rozvíjel a stále přibývalo vystavovatelů, zejména tuzemských výrobců. S tím, jak rostl počet stánků, bylo třeba zvětšovat výstavní plochu a veletrh se stěhoval. Nejprve od Hybernů do Veletržního paláce, který praskal ve švech a bylo obtížné i jen projít mezi tlačícími se návštěvníky. Veletrh se proto odstěhoval do Letňan, kde jsou dostatečně velké výstavní prostory, umožňující předvádět v akci nejen modely aut a lodí, ale i letadel.

1
RC revue 11/2016

007 Brouček

Nemáte kde létat? – Nuže nečekejte radu, jak vykácet park nebo les a zřídit tam s minimálními náklady asfaltovou vzletovou dráhu. Je ale možné jít na to i obráceně: postavit si model, který odstartuje takřka všude a přistane na všelijakém terénu. Nejde o žádný „hrozný stroj“, snad dokonce s pásovým podvozkem. Kdepak – je to jenom lehoučké líbivé „účko“ s u nás nejmenším a také cenově nejdostupnějším motorem, které odstartuje na dvou metrech a přistane beze škody třeba do bodláků.

11
RC revue 11/2016

Vysílač

Tento přístroj je následovníkem, či spíše bratrancem známých vysílačů FrSky Taranis, ať už palcového, či pultového. Příbuzný je proto, že v něm může pracovat systém OpenTX, a vzdálený příbuzný proto, že v něm také pracovat nemusí – v testovaném exempláři byl zcela nový systém FrSky-OS. K tomuto systému a k praktickým zkušenostem z provozu se vrátíme příště, nyní se podíváme na „železo“, tedy vlastní hardware.

15
RC revue 11/2016

Spínaný stejnosměrný zdroj PS3010

Snad se nenajde modelář, v jehož dílně by nebyl alespoň jednoduchý síťový zdroj. Je potřeba k napájení nabíječů, malého modelářského nářadí, řezaček lehčených plastů apod. Zdroj je obvykle stabilizovaný, pro základní použití postačí s pevně nastaveným napětím, obvykle to bývá 12 až 13,8 V. Zdroje mohou být dvou základních koncepcí – s „železným“ transformátorem a spínané. Ty poslední jmenované v současné době převažují ve všech oborech. Rozlišíme je mezi sebou na první potěžkání – spínané mají mnohem nižší hmotnost. U prvních se síťovým transformátorem transformuje síťový kmitočet. Proto musí mít mohutné trafo s jádrem z transformátorových plechů a hmotné měděné vinutí.

18
RC revue 11/2016

V Kinexu fandí modelářům

U maket větroňů je několik způsobů, jak spojit poloviny křídla. U těch největších je asi nejlepší nic nevymýšlet a křídlo spojit stejně jako u jejich velkých předloh. Tedy u historických kováním, závěsy a čepy a u moderních tzv. parohy, což jsou prodloužené hlavní nosníky, které se prostrčí trupem až do protilehlé poloviny křídla a zajistí čepem proti roztažení.

22
RC revue 11/2016

Mistrovství ČR kategorie F5J

Druhé oficiální mistrovství České republiky kategorie F5J (termické elektrovětroně s hodnocením vypínací výšky) připadlo na dny 23. a 24. července, pořádání se ujal mnohokrát ověřený Petr Dušek na letišti v Hořicích. Soutěžící se sjížděli již od pátečního poledne, nakonec jsme se dostali na čtyřicet tři účastníků. Počet se může zdát relativně malý, kromě dovolených jej však ovlivnil termínový konflikt s mistrovstvím světa kategorie F3J, konaném jen o týden později, což znemožnilo účast většímu počtu špičkových pilotů primárně zaměřených na F3J. Nebýt této shody okolností, byli bychom se na padesátku účastníků dostali prakticky jistě.

24
RC revue 11/2016

Víkend elektrovětroňů v Suché

Druhý ročník soutěžního „Víkendu elektrovětroňů“, který spojuje dvě velmi podobné soutěžní kategorie elektromotorem poháněných větroňů s výškoměry RCEV a F5J, se konal 20. a 21. srpna v severočeském „modelářském svatostánku“ RC Modelpark Suché. Kolik je ale na internetu meteorologických serverů, tolik různých předpovědí bylo na tuto akci k dispozici a především pak vyhlídky na nedělní soutěž kategorie F5J slibovaly – v tom lepším případě – kličkování mezi kapkami deště. O to větší dík a uznání patří všem předem přihlášeným soutěžícím, kteří opravdu přijeli! A myslím, že cesty nakonec nikdo nelitoval.

26
RC revue 11/2016

Elektrolet pro začátečníky Step One

Dostal jsem možnost vyzkoušet model Step One od společnosti RC Factory. Ovšem ne tradičním způsobem (stavebnici k sestavení), nýbrž kamarádův hotový a zalétnutý model. Cílem bylo podrobně vyzkoušet letové vlastnosti a odolnost modelu. Model Step One (anglicky „první krok“), jak jeho název napovídá, je určen pro naprosté začátečníky, ovšem vyhoví i zkušeným modelářům na relaxační a pohodové polétání.

30
RC revue 11/2016

Hawker Tempest Mk.V z polystyrénu

Tempest je mojím lietadlom, obdivujem jeho dokonalé tvary a výkony. Určite predstihol svoju dobu a zapísal sa do histórie zlatým písmom. Rozhodol som sa, že si ho postavím pre vlastné potešenie. Na trhu nie je veľa ponúk stavebníc v merítku, v ktorom by mi model vyhovoval. Preto som poprosil známeho aby mi zvačšil jeho plán na rozpatie krídla 1 700 mm. Touto cestou mu ešte raz ďakujem. Materiál mal byť klasický expandovaný polystyrén, ktorý sa dá bežne kúpiť v stavebninách. Motor s hodnotou 5046, regulátor 100 A, pohonný zdroj 5s o kapacite 4 000 mAh. Model som plánoval s pevným podvozkom. Kúpil som potrebný materiál, tavné lepidlo a začal so stavbou.

32
RC revue 11/2016

Akrobatický model kategorie F3P Neutrino

Stavebnice dnešních halových akrobatických speciálů nejsou zrovna levné. Ty dobře létající stojí kolem 5 000 Kč a poslední dobou je problém je sehnat. Halové soutěžní modely se ale dají postavit i doma a levněji. Halové letadlo, stejně jako každý jiný soutěžní akrobat, ale musí mít správné proporce, vyvážené poměry ploch, správnou velikost kormidel a tak dále. Zájemcům o stavbu halového modelu vhodného pro kategorie F3P a F3P AA proto nabízím plán mého loňského modelu Neutrino. Toto letadlo mě kvalifikovalo na mistrovství světa, funguje velmi dobře.

34
RC revue 11/2016

JETI Model Meeting 2016

Jako každým rokem, i letos se sešli přátelé elektroletu na tradiční akci, kterou pořádá firma JETI model – na JETI Model Meetingu 2016. Letošní ročník byl v pořadí dvacátý druhý a není moc akcí, které by měly tak dlouhou tradici. Zároveň je modelů, které jsou poháněny elektropohonem, čím dál víc, a tak byl letošní ročník pravděpodobně největší modelářskou akcí u nás. Registrovaných modelů bylo okolo stovky, nepočítaje pozvané show piloty. V posledních létech se program JETI Model Meetingu trochu změnil, což je způsobeno i tím, že firma JETI model už dávno není výrobce pouze regulátorů a věcí přímo s elektropohonem souvisejících, ale jejich systém dálkového řízení Duplex je čím dál víc úspěšný a rozšířený mezi špičkovými piloty po celém světě. Proto organizátoři meetingu zvou nejrůznější zahraniční i naše piloty, kteří s Duplexem létají, aby svým pilotním uměním a stavitelskou pílí ukázali, kde všude a jak jsou výrobky firmy JETI model používané.

40
RC revue 11/2016

Modeláři v Litomyšli

Jako každý rok uspořádal Spolek leteckých modelářů Litomyšl (SLML) poslední prázdninovou sobotu 27. srpna leteckomodelářský den na letišti ve Vlkově. Tentokrát to byl již 22. ročník nazvaný „Dnes létáme pro vás“. Akce byla zahrnuta v celoročním plánu akcí města Litomyšl a byla prezentována i v městských časopisech sousedních měst. Stejně jako v minulých ročnících, i letos nám počasí přálo. Nebe bylo jasné, bez jediného mráčku po celý den, teplota 26 °C a vál mírný jižní vítr kolmo na dráhu.

45
RC revue 11/2016

Model GWFC Albatros D.Va

Po dobrých zkušenostech se svým prozatím posledním modelem – rakouskou verzí Albatros Oeffag – jsem zvolil německou originální „Dé pětku“, na které jsem uplatnil všechno, co se mi osvědčilo u rakouského Albatrosu. Tedy stejná křídla s osvědčenou konstrukcí a stejným profilem, tvarově modifikované ocasní plochy rovněž shodné konstrukce a stejná zástavba hlavních komponent v trupu. Trup „Dé pětky“ je kvůli oválnému průřezu pochopitelně skořepinové konstrukce s přepážkami a podélníky a je potažen balzou.

50
RC revue 11/2016

Čtyřicetiletá cesta k prvnímu jetu aneb tryskáč pro sociály

Do modelářského časopisu jsem přispěl článkem naposledy před dvaceti léty v roce 1996, a to reportáží z modelářského leteckého dne konaného ve Fairfordu ve Velké Británii. Dnešní článek bych rád pojal jako popis sice dlouhé, ale krásné cesty k vrcholné modelářské kategorii – k „jetům“. Věřím, že mnoho současných pětačtyřicátníků se v tomto příběhu také pozná. Cesta dnešních modelářů, kdy je většinou prvním RC modelem nějaký hotový elektrolet z EPP pocházející ze sady, je sice rychlejší a možná i efektivnější, ale myslím si, že postrádá kouzlo pravého modelářství.

56
RC revue 11/2016

Typhoon H Advanced z praktického hlediska

Pilot má k dispozici několik automatizovaných letových režimů v nabídce „Task“. Počínaje automatickým vzletem, kdy se stroj vznese a čeká na další pokyny, po pokročilý „CCC“, což je klasický let po zadaných bodech, kterými Typhoon H sám prolétává. Pravděpodobně nejméně užitečným módem je režim „JOUR“, kterým můžeme natočit sami sebe. Typhoon H se otočí a z detailu na nás odletí a nastoupá na širší záběr na krajinu.

62
RC revue 11/2016

Československý větroň M-35

Poslední vývojovou verzí Standartu (Poznánka redakce: Jeho monografie byla uveřejněna v RC revue 6/2014.) byl kluzák M-35 zalétaný v roce 1968. Měl trup z typu M-25, na který bylo namontováno křídlo s profilem Wortmann Fx 61-163. Na novém křídle byly místo klasických vysouvacích brzdicích klapek použity brzdicí klapky u odtokové hrany. Důvodem byly netěsnosti okolo brzdicích klapek Orlíků, které způsobovaly přefukování vzduchu ze spodní strany křídla na horní, čímž byly zhoršeny výkony.

67
RC revue 11/2016

O letectví převážně modelářském

O vrtulích Jedním z nejrozšířenějších druhů pohonu létajících strojů je jednotka sestávající z nějakého motoru a vrtule umístěné na jeho hřídeli nebo na hřídeli reduktoru. Jsou to samozřejmě také již dávno používané pohony podle principu Třetího Newtonova zákona – akce a reakce – což jsou například raketové a tryskové motory nebo dmychadla apod. Případně také lodní vrtule a podobně. My zůstaneme zatím jen u leteckých vrtulí.

72
RC revue 11/2016

Subregatta 2016 Bratislava-Rača

Ve dnech 3. a 4. září se uskutečnil tentokrát již čtvrtý sraz příznivců RC ponorek Subregatta v Bratislavě-Rači, který se koná každý sudý rok. Ten letošní byl výjimečný tím, že v jeho rámci proběhlo první evropské mistrovství v této kategorii. Navzdory zvyku začnu tentokrát od konce. Když jsme se v neděli večer s Vladimírem Randou – iniciátorem a hlavním organizátorem této soutěže – loučili, dohodli jsme se, že on napíše o všem, co se týká mistrovství, a já se jako obvykle budu věnovat Subregattě jako takové.

76
RC revue 11/2016

Závěr seriálu MČR sekce NS v Duchcově

Poslední – pátou – soutěž seriálu mistrovství České republiky sekce NS uspořádali ve dnech 10. a 11. září modeláři z klubu Royal Dux Duchcov. Mají v tom praxi, protože to nebylo poprvé a snad ani naposledy. Soutěž se konala, ostatně jako všechny zdejší soutěže, na rybníku Barbora. Odtud je to jen kousek cesty – „přes ulici“ – do sídla duchcovského klubu. Protože šlo jen o jednu soutěž, nemuseli jsme s manželkou v Duchcově přespávat, stačilo vyjet v sobotu ráno včas, abychom stihli registraci, která byla plánována do 8.30 hod.

80
RC revue 11/2016

Remorkér Britt pro lehký tug towing

Začátkem roku 2015 jsem se rozhodoval, zda si mám postavit nějaký malý remorkér vhodný pro kategorii lehký tug towing, protože jsem díky Tomášovi Filovi dostal možnost zasoutěžit si i v této kategorii s jeho modely Čochtan i Bivoj. Od začátku soutěžení v tug towingu jsem totiž jezdil pouze v kategorii tlačných remorkérů. Čochtan i Bivoj jsou postaveny na trupu třídy Springer. Je to původně jednoduchý trup, který se dal postavit za víkend. Sestával ze dvou bočnic z „bedýnkové překližky“, předního a zadního čela, jednoduchého plaňkování rovnými lištami mezi bočnicemi a následného olaminování.

84