RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 11/2017

RC revue 11/2017
1. listopadu vychází jedenácté číslo osmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 11/2017 naleznete

Obsah časopisu RC revue 11/2017
RC revue 11/2017

Hledání ztracených modelů

Časopis, který právě čtete, má v názvu zkratku RC. Základem naší činnosti je tedy dálkové rádiové řízení modelů letadel, aut, dronů atd. Současné soupravy, které řízení umožňují, jsou na vysoké technické úrovni, takže řízení většinou spolehlivě funguje. Přesto ale někdy dojde k situaci, že se ovládání dobrým úmyslům pilota vymkne. Důvody jsou různé – technická závada, přecenění vlastních schopností, ztráta orientace atp. Taková situace dopadne různě. Záleží v první řadě na typu modelu. Některé modely okamžitě havarují. Ty se najdou velmi snadno – nebudeme to ale zrovna považovat za výhodu.

8
RC revue 11/2017

Mistrovsví Evropy pro upoutané modely

Po delší odmlce bych chtěl čtenářům RC revue přiblížit dění ve světě upoutaných modelů, a to největší letošní akci pro modely kategorií F2A, F2B, F2C a F2D konanou v maďarské Bekescabe. Na přelomu roku jsme se ještě zaregistrovali na soutěž světového poháru, tzv. World Cup, který se konal před vlastním evropským šampionátem ve dnech 4. až 5. srpna 2017 na stejném místě. Výhodou účasti na této soutěži bylo, že jsme si mohli zvyknout na letiště, vyladit modely a adaptovat se na zvýšenou teplotu, která se pohybovala v době konání obou akcí okolo 40 °C ve stínu!

10
RC revue 11/2017

Plán Modelář 23 Pegas

Model se vyznačuje jednoduchou stavbou a dobrými letovými vlastnostmi. Při snadné ovladatelnosti a velké obratnosti létá s dobrým motorem o zdvihovém objemu válce 2,5 cm3 bezpečně celou akrobatickou sestavu FAI. Model Pegas lze doporučit jako předlohu i pro jenom mírně pokročilé zájemce.

12
RC revue 11/2017

Tester akumulátorů iSDT BC-8S

Tester akumulátorů BC-8S od čínské společnosti iSDT dorazil do naší redakce od českého zastoupení, firmy Hořejší model. Na první pohled velice malý tester, nebo chcete-li měřič, ve svém nenápadném těle skrývá spoustu nevšedních funkcí: otočení zobrazeného textu, měření za letu, alarm pro vyhledávání ztraceného modelu, nastavení kontrastu displeje a další. Přístroj měří pouze Li-xx akumulátory prostřednictvím balančního (servisního) konektoru. Jeho tvar je téměř univerzální pro všechny typy konektorů. Nejsou tedy potřeba redukce pro určitý typ servisního konektoru. Na druhou stranu to skrývá nebezpečí přepólování. Proto jsou na krytu symboly „+“ a „–“.

16
RC revue 11/2017

Program JETI Studio

Nedílnou součástí telemetrických dat je jejich analýza. Zjistit, jaký má pohonná jednotka odběr, jaké jsou maximální otáčky motoru s různými vrtulemi, jak velká je spotřebovaná kapacita z baterie či jaká rychlost byla ve čtvrté minutě při nízkém průletu na plný plyn. S těmito parametry se setkal nejeden modelář. Obzvláště ti, kteří se snaží o optimální využití pohonné soustavy nebo o výborné letové vlastnosti svého letounu, potřebují k těmto účelům použít software pro analýzu telemetrických dat. Jedním z těchto programů je JETI Studio od společnosti JETI model, dostupný na stránkách výrobce od počátku října 2016. Funguje pod operačními systémy Windows, Linux OS (64bitová verze) a MAC OS X (také 64bitová verze).

18
RC revue 11/2017

Elektrovětroň Django 100”

Nějakou dobu jsem pokukoval po větroni na rekreační létání a odpočinek od akrobatických speciálů. Kandidátů jsem měl několik, od elaporového Soliuse po úžasné čtyřmetrové „Áesvéčko“ od JP models. Jenže znáte to, jednou přijedete na letiště a kolega poletuje s něčím sympatickým. Přijedete podruhé, on vám půjčí vysílač a než se nadějete, je na stole v dílně další krabice s modelem Django od firmy VP models z České Lípy.

22
RC revue 11/2017

Elektroakrobat Crack Camel

Na jaře letošního roku jsem byl firmou RC Factory požádán o vyzkoušení jejich nového modelu, který byl v té době právě uváděn na trh. Protože nemám příliš v lásce „rychlotesty“, dal jsem si s napsáním tohoto článku na čas a píšu jej, až když mám s letadlem již něco nalétáno, kdy si s ním vyzkoušel létat i někdo jiný a vůbec, když jsem posbíral provozní zkušenosti při létání s ním.

25
RC revue 11/2017

Akrobatický dvouplošník AL 800-RC

Jeden z rádiem řízených modelů, který jsem nakreslil pro stavbu v modelářském kroužku, jenž vedu v DDM Děčín Březiny, a zároveň jej využil na soustředění modelářů na letišti v Roudnici nad Labem, je dvouplošník s elektroponem pojmenovaný AL 800-RC. Model o rozpětí 800 mm je celý postaven z Depronu tloušťky 3 mm. Různá zpevnění konstrukce jsou z uhlíkových kulatin a trubek, podvozek je ohnut z ocelového drátu a více namáhané díly jako motorová přepážka či lože serv jsou z překližky, respektive sklotextitu.

30
RC revue 11/2017

Krušnohorský pohár a pořádající klub MK Ostrov

Letos již podruhé se začátkem července nad karlovarským letištěm v Horách proháněly makety letadel kategorie F4H. Snažíme se navázat na tradici Lázeňského poháru, který se dlouhá léta pořádal na karlovarském letišti. Všichni fandové letectví si jistě vzpomenou na každoroční soutěž maket, které se tehdy účastni- ly špičky leteckomodelářského sportu. Potkávat jste zde mohli Pavla Fencla, Vladimíra Handlíka, Karla Vodešila, Jana Vyčichla, ale třeba i maketáře ze SRN. Celou soutěž pravidelně fotograficky dokumentoval legendární pilot a modelář Zdeněk Bedřich.

34
RC revue 11/2017

Modelářská letecká pouť v Kařízku

V sobotu 5. srpna 2017 se na modelářském letišti AMG Mýto, které leží poblíž vlakového nádraží Kařízek na trati z Prahy do Plzně, konala akce s názvem Modelářská letecká pouť. Do Kařízku jsem se chtěl podívat už několik let, avšak vždy mi do toho něco přišlo. V letošním roce jsem se však pekelně soustředil na vedení diáře, takže jsem se konečně mohl zajet podívat osobně, nakolik jsou pozitivní ohlasy známých a kamarádů pravdivé.

35
RC revue 11/2017

Jeti Model Meeting 2017

Vždy, když se blíží předposlední prázdninový víkend, začnu nervózně sledovat počasí, a pokud je před dokončením nějaký můj model, zavírám se v dílně a doháním vše, co jsem přes zimu zanedbal. Jsem totiž ve slastném očekávání Jeti Model Meetingu, setkání modelářů, kteří k pohonu svých modelů používají elektropohon. Letošní ročník byl už dvacátý třetí, a jak čas plynul, z firmy Jeti model, která se v zárodku zabývala pouze komponenty k elektropohonu, se stal – nebojím se to tak nazvat – leader v oblasti modelářské techniky. Jejich systém Duplex patří ve světě k tomu nejlepšímu, co lze na trhu pořídit. Díky tomu se i Jeti Model Meeting změnil z polétání s elektrolety na největší modelářskou akci v našich končinách. Jsou zde viděni nejenom domácí modeláři, „Jeťáci“ ale vždy zvou velké množství pilotů z celého světa, kteří létají se systémem Duplex, a to nejenom s modely, které jsou poháněné elektromotory.

38
RC revue 11/2017

EAC 2017 – závěr sezony aneb obrovský úspěch pro české barvy

Závěr sezony obřích akrobatů proběhl v září, a to v nebývalém stylu. Letěly se totiž dva závody, konkrétně EAC Slovakia a finálový závod EAC v bavorském Schwandorfu. Oba závody byly pouhých čtrnáct dní po sobě, a tak vše bylo dost náročné nejen pro piloty, ale i pro bodovače a ostatní pomocný personál. Na Slovensku to bylo vůbec poprvé, kdy se někdo pokusil takový závod uspořádat. Tím „někým“ byl Jozef Lukáč se svojí rodinou a s kolegy ze dvou modelářských klubů – Častá a Abrhám. Na letišti modelklubu Abrhám se celý velmi zdařilý podnik létal. Ale zpět k samotným závodům.

45
RC revue 11/2017

Maketa Canadair CT-114 Tutor ze Slovenska

Canadair CT-114 Tutor, známý také pod firemním označením CL-41, byl základní cvičný proudový letoun Royal Canadian Air Force (RCAF), později Canadian Forces, který v kanadské armádě sloužil od počátku šedesátých let dvacátého století do roku 2000. Letoun byl vyvinut a vyráběn ve firmě Canadair od roku 1961. V roce 2000 byl tento stroj nahracen letouny CT-155 Hawk a CT-156 Harvard II. Odvozený model CL-41G byl dodáván do Malajsie jako letoun pro ničení pozemních cílů. V roce 1967 bylo deset letounů Tutor modifikováno pro službu v akrobatickém skupinovém display teamu RCAF Golden Centennaires k oslavám stoletého výročí Kanady. Skupina byla po sezoně 1967 rozpuštěna. V roce 1971 byl ale založen jiný tým pro ukázky letu ve formaci v letecké škole 2CFFTS (Two Canadian Forces Flying Training School) na základně Moose Jaw. V roce 1972 byla skupina pojmenována Snowbirds a získala v roce 1978 status squadrony jako 431 Air Demonstration Squadron.

50
RC revue 11/2017

Caproni Ca.3 (Ca.33)

S vývojem třímotorových vojenských letadel začal italský konstruktér Giovani Caproni ještě před první světovou válkou. V březnu roku 1915 začala sériová výroba stroje Ca.1 se třemi motory Fiat A10 (každý o výkonu 100 k). V roce 1916 byl střední motor nahrazen motorem Isotta Fraschini V4B o výkonu 150 k a letoun dostal označení Ca.2. Dalším vývojovým typem byl Ca.3, u kterého byly i oba krajní motory nahrazeny výkonnějšími Isotta Fraschini V4B, a letoun byl vybaven závěsníky pro pumy.

56
RC revue 11/2017

Stříkací pistole Sparmax DH-103

y na tzv. airbrush – se stávají běžným vybavením mnoha modelářských dílen. Napomohla tomu především masová výroba těchto nástrojů v Číně, která srazila jejich cenu na únosnou úroveň. Dnes si tak můžeme zakoupit pistole na airbrush za pár stokorun, ale i za ceny mnoha tisíců. Je samozřejmé, že pistole za pět stovek neodvede stejnou práci jako ta za deset tisíc, nicméně je dobře, že si každý může vybrat podle svých preferencí a obsahu peněženky. Jedním z asijských výrobců je firma Sparmax z Tchaj-wanu, jejíž výrobky k nám dováží firma Pelikan Daniel. Sparmax má v nabídce řadu stříkacích pistolí v různých cenových relacích, s různými průměry trysek, nádob na barvu atp. Kromě pistolí dodává i zdroje tlakového vzduchu k nim, a to opět několik typů.

63
RC revue 11/2017

3D tisk v modelářské praxi

3D tiskárny slouží k převodu digitálních dat do objektu skutečného světa, avšak počítačem generovaný prvek (pro naše účely) má popsán pouze svůj povrch a to, co je uvnitř a co vně. V minulém dílu seriálu se mi povedlo uvést chybný termín „raft“ místo „brim“, což mi sdělili pozorní čtenáři. Poté jsem se zamyslel a zjistil, že je problematika toho, co a jak se fyzicky tiskne, dost obsáhlá. Rozhodl jsem se tedy vřadit do tohoto seriálu část, která popisuje části tisknutého modelu, a ty části, které jsou do něj implantovány jako pomocné dodatečně ve sliceru v průběhu přípravy .stl souboru na formát .gcode.

66
RC revue 11/2017

Letos se konala dvě mistrovství světa pro lodní modeláře tříd FSR!

Naviga – světová organizace sdružující lodní modeláře všech kategorií – měla letošní světový šampionát pro všechny třídy lodí, jež společně závodí – tedy klasické čluny V, hydro H a O, což jsou čluny s pohonem poloponořenou lodní vrtulí, v polském Jaworu ve dnech 31. července až 13. srpna. Druhá světová organizace lodních modelářů I.M.B.R.A. s anglickým vedením a sídlem v Londýně je pouze specializovaná na kategorii klasických rychlých člunů typu V. Její mistrovství světa se uskutečnilo ve dnech 24. až 27. srpna na jihu Maďarska v lázeňském středisku Orosháza.

68
RC revue 11/2017

Mistrovství světa lodních modelů sekce M

Ve dnech 17. až 28. srpna 2017 se naše výprava vydala reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa lodních modelů sekce M (rádiem řízené modely s elektromotorem, případně spalovacím motorem) do maďarské Nagykanizsy. Reprezentační družstvo bylo pro letošní rok složeno ze čtyř juniorských závodníků a patnácti seniorů. Světového šampionátu v Nagykanizse se zúčastnili závodníci z celkem 18 zemí (Anglie, Belgie, Bulharska, Česka, Číny, Francie, Hongkongu, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Thajska a Ukrajiny). Na start se postavilo celkem 75 juniorů (do 18 let), 159 seniorů a 62 družstev (z toho 22 juniorských). Celkem bylo ke startu přihlášeno 521 modelů (nepočítaje v to modely v družstvech).

69
RC revue 11/2017

50. Jablonecká kotva a 46. Modrá stuha

Poslední prázdninový víkend se lodní maketáři sjeli na Novoveské koupaliště v Jablonci nad Nisou. Klub lodních modelářů Admiral Jablonec nad Nisou tam za přispění místního DDM Vikýř uspořádal soutěže lodních maket, z nichž se sobotní Jablonecká kotva konala již po padesáté a nedělní Modré stuze příliš ročníků do kulatého jubilea také neschází. Ačkoliv se s ohledem na nedávnou soutěž seriálu mistrovství České republiky lodních maket zapojilo méně modelářů z českých luhů a hájů, než bývalo v minulosti zvykem, někteří vážili dalekou cestu.

70
RC revue 11/2017

Parníky na MS lodí NS v Ornetě

V sobotu 1. července 2017 chvilku po šesté jsem nastoupil do auta kamarádů z klubu Maják Borovany. Bylo to nejlepší řešení pro staršího pána, který se už bojí jezdit asi 1 000 km sem a tam. Patří jim za to velký dík, museli kvůli tomu vyjet z Borovan již ve čtyři hodiny. Sice jsem se trochu lekl, když jsem viděl jejich dvě auta nabitá různými věcmi, kufry, jídlem a pitím, ale kupodivu po deseti minutách se našlo místo i pro mou skromnou tašku a předvším pro bedýnku s lodí, do které jsem nad příďovou palubu zapracoval přihrádku na vysílač, nad zádí bylo uloženo nářadí a kartuše s plynem. Následovala chvilka povídání s kamarády o cestě a pak loučení s mojí ženou, která tentokrát jet tak daleko nechtěla – po sedmnácti létech jsem vyjel na závody sám.

74