RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 2/2019

RC revue 2/2019
1. února vychází druhé číslo dvacátého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme


V RC revue 2/2019 naleznete

Obsah časopisu RC revue 2/2019
RC revue 2/2019

Faszination Modellbau Friedrichshafen 2018

Tak jsem zase po roce zavítal s kamarády do německého Friedrichshafenu na modelářský prodejní veletrh všech modelářských odborností, který se konal ve čtyřech dnech od 1. do 4. listopadu 2018. Opět jsme veletrh naplánovali navštívit na dva dny s noclehem, a to v pátek a v sobotu. Letos poprvé probíhala venkovní letecká show s názvem Hvězdy roku, konala se tři dny – v pátek, sobotu a v neděli. Na tuto show jsou pozváni nejlepší domácí mistři piloti a také další pilotní mistři z Evropy se svými většinou obřími modely.

9
RC revue 2/2019

Plánek Modelář 45: Saper 13

SAPER 13 je již třináctým členem mé vývojové řady větroňů kategorie A-2. S předchozím typem Saper 12 jsem zvítězil na mistrovství ČSSR roku 1970 v Sazené a na všech třech mistrovských soutěžích sezony 1970. Model Saper 13 je stavebně dosti náročný, a proto jej nelze doporučit nepříliš zkušeným modelářům.

12
RC revue 2/2019

Jednoduchý gumáček Mambuša

Každý rok o prázdninách – již od roku 1977 – pořádáme za spolupráce s DDM Děčín soustředění modelářů-žáků na letišti v Roudnici nad Labem, kde se zabýváme stavbou jednoduchých modelů a létání s modely postavenými v kroužku. Pro zpestření jsem navrhl jednoduchý celobalzový gumáček Mambuša, který je možné postavit za dva dny a ještě k tomu pěkně létá, takže s ním pořádáme i soutěže. Je to pro kluky něco jiného než soutěžní modely kategorií H, A3 a F1H, které běžně během roku stavíme v kroužku. Pro stavbu modelu jsou zapotřebí alespoň základní modelářské dovednosti a základní modelářské vybavení. Použit je vrtulový komplet o průměru 200 mm, který vyrábí firma Igra Toys a lze jej zakoupit v jejím internetovém obchodě a modelářských prodejnách, v nichž zakoupíme i gumu o průřezu 1 x 3 mm pro pohon modelu.

13
RC revue 2/2019

Stabilizovaný zdroj Geti GLPS 1502A

Když jsem počátkem prosince loňského roku objednával u své oblíbené firmy TIPA čističku vzduchu, byl v nabídce stabilizovaný zdroj Geti GLPS 1502A s parametry 0 až 15 V, 0 až 2 A za pouhých 699 Kč. Tomu nebylo možné odolat, a tak druhý den dorazila čistička i zdroj.

18
RC revue 2/2019

Nabíječ PowerLab 6 touch

V minulém čísle jsme podrobně popsali vlastní nabíječ i jeho softwarové vybavení. Přístroj však nemusíme ovládat pouze prvky umístěnými přímo na něm, ale prostřednictvím rozhraní Bluetooth třeba ze smartphonu nebo tabletu. K tomu slouží aplikace, kterou si v následujících řádcích popíšeme.

19
RC revue 2/2019

Horká novinka z JETI model – vysílač DS-12

Vysílač DS-12 od společnosti JETI model se pomaličku chystá na prodejní pulty a my jsme obdrželi jeden kus na vyzkoušení. Ještě než pro vás připravíme podrobnou recenzi, popíšu v krátkosti, na co se můžeme těšit. Již nějakou dobu se šuškalo mezi modeláři o „dostupnější“ ekonomické variantě vysílačů řady Duplex.

20
RC revue 2/2019

Stavebnice kluzáku Blaník ARF

Začátkem srpna vždy s kamarády modeláři vyrážíme na svahově-modelářskou dovolenou do známého střediska Donovaly. Kopce jsou krásné, jak říká jeden známý „kurrrrrrník romantika“, převýšení značné a navíc lanovka, která je sice roku od roku dražší, ale ulehčí trmácení se s velkými větroni na start. Na svahu létám se svými kompozitovými maketami, nicméně v tom všem hemžení, kolotání a strkání v letovém prostoru na mé téměř pětimetrové DG 600 zběsile zaútočil malý model Tracy, kterého napadlo ztratit výšku vývrtkou. Z „Trejsyny“ zůstal jen trup a kus křídla, moje „dégéčko“ to odneslo menší dírou v sendvičovém křídle. Byl jsem na kopci a bez letadla, šestimetrový Nimbus spal v hotelu pod postelí.

22
RC revue 2/2019

Akrobat Slick Superlite

Po roční pauze přichází společnost RC Factory s novým halovým speciálem Slick určeným pro 3D a klasickou akrobacii. Již od srpna jsme se s kolegy těšili na to, až vyměníme starší stroje – více či méně použité „haláky“ – za novější typ. Nový model Slick by měl přinést větší a lepší potěšení z létání akrobatických prvků, jak praví výrobce. Chtěl jsem proto vědět, jestli tomu doopravdy tak je, a jeden kus jsem si po dohodě s redakcí RC revue domluvil na vyzkoušení.

26
RC revue 2/2019

Polomaketa s elektropohonem Farman HF.20

Po dokončení modelu Avro D (RC revue 7/2017) jsem kupodivu ještě neměl chmelnic dost a dal se do stavby další. Farman HF.20 patří rovněž mezi letouny, o jejichž stavbě jsem již delší dobu uvažoval. Ale něčím nový přece jen je – po mnoha modelech na spalovací motor je to můj první větší elektrolet. Kromě pohodlí při tichém a čistém létání byla hlavním důvodem poloha tlačného motoru vzhledem k těžišti. Vyvážit tento stroj se spalovacím motorem by bylo velice komplikované. Alespoň pro mě, jinak přibližně stejně velký Farman s motorem ZG-23 létá či létal v Nizozemí. Video ve velice špatném rozlišení je možné najít na kanálu Youtube, moc podrobností o modelu ale neznám. Ale má proti mému podstatně větší hmotnost – asi 10 kg. O žádném jiném větším modelu tohoto stroje jsem nikde na internetu nic nenašel, takže je to docela unikátní předloha.

28
RC revue 2/2019

Shark vítězný

Studentský tým Chicken Wings z Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, jenž se pravidelně účastní leteckých konstrukčních soutěží, zaznamenal v roce 2018 fenomenální úspěch – v tvrdé celosvětové konkurenci zvítězil se svým letounem Shark na soutěži New Flying Competition konané v německém Ham­burku. Poprvé za čtyřletou existenci týmu stanuli studenti na stupni nejvyšším.

31
RC revue 2/2019

Plánek 233: Elektrolet Ragulin

Ragulin je vzhledově atraktivní, stavebně jednoduchý, levný a nenáročný model na provoz i na vybavení. Ovládány jsou křidélka, směrovka, výškovka a motor. Je možné vynechat ovládání směrovky nebo křidélek, v druhém případě upravíme vzepětí křídla podle výkresu. Model má dobrou klouzavost, může létat i za větru, samozřejmě podle schopností pilota. Stavba modelu je jednoduchá a rychlá. Základním materiálem na stavbu celého modelu je Perimetr (PER) vyztužený balzou. Perimetr je poměrně odolný druh polystyrenu s jemnou strukturou při zachování nízké hmotnosti. Možná je i kombinace více druhů polystyrenu.

37
RC revue 2/2019

Polomaketa klasického dvouplošníku Waco

Na první start jsem poměrně hodně dlouho čekal a ještě několikrát v dílně dolaďoval některé technické detaily. Přece jen velký dvouplošník není zrovna jednoduchým začátečnickým modelem. V pěkném dni loňského jara tedy stál dvouplošník Waco na asfaltové dráze našeho modelářského letiště se spuštěným motorem. Vše bylo několikrát prověřeno a zkontrolováno, telemetrické hodnoty napětí všech tří baterií v modelu byly 8,3 V, teplota motoru byla 85 °C, nádrž plná, po motorové zkoušce vlivem vibrací nikde nic neodpadlo, takže mně nezbylo než přidat plyn a Waco pustit do vzduchu.

40
RC revue 2/2019

Ohlédnutí za jedenáctým Nesvačilským podíváním

18 se na modelářském letišti v Nesvačilech u Benešova konal jedenáctý ročník tradičního Nesvačilského podívání. Této akce se účastním pravidelně, vloni již pošesté, a snad pokaždé bylo počasí jako z katalogu cestovní kanceláře. Ani tentokrát to nebylo jiné, přestože se termín kvůli plánovanému a nakonec neuspořádanému Lipeneckému obru posunul ze začátku září až do jeho poloviny. Po loňském supertropickém létě tak v Nesvačilech bylo už „jen“ hezké normální léto, takže se vše neslo ve znamení pohody a příjemných zážitků.

43
RC revue 2/2019

Povídání s Markem Plichtou nejen o obřích akrobatech

Marek Plichta je v současné době náš nejúspěšnější modelářský akrobatický pilot. Již řadu let pravidelně stává na stupních vítězů nejrůznějších soutěží, konaných v hale nebo venku. Vloni dosáhl asi prozatím svého největšího úspěchu, když se stal mistrem světa IMAC v kategorii Freestyle na šampionátu konaném v Muncii v USA. Protože Marek dosahuje úspěchů jak s obřími třímetrovými speciály, tak s ultralehkými halovými „pomalolety“, tedy s modely z úplně opačného spektra, rozhodli jsme se jej trochu vyzpovídat, neboť jeho zkušenosti a doporučení mohou zajímat spoustu dalších modelářů, kterým akrobatické létání není cizí. Nejprve se zaměříme na velké akrobaty a létání venku a někdy příště třeba zabrousíme i do haly.

47
RC revue 2/2019

McDonnell Douglas (Boeing) F-15 Eagle

Ve druhé polovině šedesátých let minulého století tvořily páteř stíhacích jednotek amerického vojenského letectva i námořnictva letouny F-4 Phantom II. Šlo o vysoce výkonné, avšak poněkud těžkopádné stroje, což se projevovalo především při soubojích vedených na kratší vzdálenosti s lehčími a obratnějšími MiGy během vietnamské války. Již v roce 1960 byl sice vypsán program FX (Fighter Experimental), zaměřený na nástupce strojů Phantom II, ale jeho podmínky se neustále měnily, takže do podzimu roku 1967 byly probíhající práce minimální. Zlom nastal až poté, co se na nebi objevil sovětský MiG-25, na jehož výkony bylo nutné reagovat. Americké letectvo proto vypsalo nové požadavky na nový čistě stíhací letoun, který by byl schopen manévrového souboje a dosahoval rychlosti až M = 3.

52
RC revue 2/2019

Práce s EPP

Většina modelářů se již určitě setkala s materiálem EPP (extrudovaný polypropylen). Spousta modelářů tomuto materiálu sice nemůže přijít na chuť, ale je velká skupina ostatních, kteří tento materiál vyhledávají pro jeho nezaměnitelné vlastnosti, mezi které patří pružnost, ohebnost a z toho vyplývající jeho velká odolnost. Jako dlouholetý výrobce modelů letadel z EPP často dostávám otázky ohledně opracování, lepení a práci s tímto materiálem. Proto bych chtěl postupně několika články tuto problematiku ostatním přiblížit.

56
RC revue 2/2019

Tiskárna Rebel II, aneb můj první model z 3D tiskárny

Říká se, že vývoj nezastavíš a platí to ve všech oblastech, i v té naší modelařině. Když jsem před více než padesáti léty postavil svůj první model, myslím, že to byl větroň A-1 Tom ze stavebnice Igra, byla to pro mě neuvěřitelná věda – řezat z balzy žebra, slepovat je se smrkovými lištami a pak vše potahovat Mikalentou. Tento zážitek a pak následné létání stylem hod a bum ovlivnily celkem důkladně můj další modelářský život. Přišly další modely, po větroních motorové upoutané a s nimi dnes již legendární plánky od Jaroslava Fary. Již v roce 1981 jsem přišel na výhody nažehlovacích fólií, které mně spolu s balzovými modely vydržely hodně dlouho. Pak se objevil pěnový polystyren. Nejdříve klasický, potom EPP a jeho klony s obchodními názvy Z-Foam a podobně.

59
RC revue 2/2019

Zásobovací parníček Borkum

S prací teplického modeláře Františka Berana jsme se již na stránkách RC revue setkali při popisu jeho netradičně pojatého modelu ponorky (RC revue 9/2016). Od té doby František ponorky, jak se zdá, zcela opustil, aby se tentokrát věnoval parním strojům. Když mě vloni na jaře požádal, zda bych nenapsal článek o jeho právě dokončeném modelu parníku, moje reakce byla v první chvíli odmítavá. Snažil jsem se mu vysvětlit, že pára není můj obor, a já bych se rád jako příslovečný švec raději držel svého kopyta. Když jsem však o několik měsíců později na pravidelném modelářském setkání nazvaném Lipenecký vodník v Lipenci u Loun model poprvé spatřil, jak se hbitě – za spokojeného vrnění parního strojku a s lehkým proužkem dýmu vycházejícím z komína – prohání po hladině rybníka, uznal jsem, že by byla škoda, aby tak pěkný model upadl v zapomnění bez povšimnutí.

64