RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 3/2018

RC revue 3/2018
1. března vychází třetí číslo devatenáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme


V RC revue 3/2018 naleznete

Obsah časopisu RC revue 3/2018
RC revue 3/2018

69. Veletrh modelů a hraček v Norimberku – poslední zhasíná?

Letošní ročník tradičního veletrhu modelů a hraček se konal ve dnech 31. ledna až 4. února na tradičním místě – výstavišti v Norimberku. Ani letos jsme na této významné akci nemohli chybět, avšak dojmy jsme si odvezli rozporuplné a neveselé. Když odbočím a vrátím se trochu do historie, poprvé jsem byl na tomto veletrhu v roce 2012, tedy před pouhými šesti lety. Tehdy to byla ještě ohromná výprava, coby redakční elév jsem byl zvolen řidičem, takže jsem jel ve středu večer vypůjčit mikrobus, krátce se vyspal a poté se jal asi od půl čtvrté objíždět Prahu a nabírat osm rozespalých kolegů a spolupracovníků. Už před devátou hodinou jsme zaplnili čtvrtinu tiskového centra výstaviště, od devíti hodin se pak všichni vydali do modelářské haly sedm a s očima navrch hlavy sháněli informace, podklady a novinky, letáky, katalogy, fotografovali jak o život a v osmnáct hodin jen neradi opouštěli výstavní prostory s obavami, zda jsme něco důležitého nepřehlédli. Pak následovala opět cesta do Prahy, zpětný rozvoz kolegů, hluboko po půlnoci vrácení zapůjčeného vozu a po celý pátek bezesný spánek.

1
RC revue 3/2018

Plánek Modelář 36 - upoutaná maketa sovětské stíhačky na motor 2,5 ccm LA-7

Mezi nejznámější stíhačky východní fronty ve 2. světové válce patří sovětské Lavočkiny – protějšek stíhaček Spitfire a Mustang na frontě západní. Typ La-7, vzniklý v roce 1943 zlepšením používaného typu La-5FN, byl pro německou Luftwaffe nepříjemným překvapením. Svými vlastnostmi předčil německé stíhačky Messerschmitt Bf 109G a stíhačkám Focke-Wulf Fw 190 byl rovnocenný. Vlastnosti Lavoček oceňují také naši piloti, kteří na nich za druhé světové války bojovali a posléze se i vrátili do vlasti. S označením S-98 sloužily La-7 ještě několik let po válce v čs. vojenském letectvu.

10
RC revue 3/2018

Historický motorový model PAA Payload Winner

Při prohlížení modelářských stránek na internetu jsem našel výkres zajímavého motorového modelu, který zkonstruoval Herbert Kothe a publikoval jej v roce 1949 v modelářském časopise. Model mě zaujal svými líbivými tvary, jednoduchou konstrukcí a především tím, že jsem v té době nezaregistroval žádného modeláře u nás, který by tento model postavil. Při prohlížení původní dokumentace k modelu jsem zjistil, že model byl postaven pro soutěžní kategorii, ve které v té době létaly motorové modely – lety se uskutečnily s užitečným zatížením. Soutěž, ve které konstruktér modelu v roce 1948 zvítězil, se létala pod záštitou dnes již neexistující Americké letecké společnosti Pan American Airways.

12
RC revue 3/2018

Vysílač FrSky Taranis Q X7S

Přesně před rokem jsme psali o palcovém vysílači nižší třídy pracujícím v pásmu 2,4 GHz s podporou telemetrie Taranis Q X7 od společnosti FrSky. Nyní jsme od firmy RCStudio obdrželi k vyzkoušení vylepšený model Taranis Q X7S. Tento šestnáctikanálový vysílač je velmi podobný předchozímu přístroji, avšak oproti mírně zvýšené ceně nabízí několik zásadních vylepšení. Tento vysílač prostřednictvím interního modulu komunikuje s přijímači protokolem EU LBT, tedy standardu firmy FrSky, a při použití externího modulu umožňuje vysílat až 32 plně proporcionálních kanálů.

18
RC revue 3/2018

Zabijácké elektrické podvozky

Může se to zdát nadsazené, ale skutečnost – v nejhorším případě – může naplnit nadpis. Ale od počátku. Modeláři používají elektricky zatahovatelné podvozky, například takového typu, který jsem popsal v RC revue 8/2017 na straně 22. Mechanicky jde o převodovku s čelními ozubenými koly pohánějící šroub, po kterém se pohybuje matice zapadající do výřezu segmentu, který otáčí podvozkovou nohou. Převod pohání elektromotor řízený elektronikou podobnou servozesilovači. O vypínání v koncových polohách se starají mikrospínače spojené s řídící elektronikou. Podvozek je opatřen zámky, které jej mají v koncových polohách zajistit. Konstrukce podvozku je určena pro namáhání v rovině kolmé na osu šroubu, jestliže je namáhána v ose šroubu, může se stát to, co je na fotografii. Podvozek pochází z makety P-40, kde se podvozek nezatahuje ve směru rozpětí křídla, ale rovnoběžně s osou trupu.

20
RC revue 3/2018

O RC házedlech kategorie F3K

První házedlo Long Shot jsem dostal od Ivana Hořejšího v roce 2004 a dodnes jsem mu za to velice vděčný. Bylo sice olétanější, ale za rok jsem jej unavil tak, že sotva drželo pohromadě. Nebýt to velice odolný kus z materiálu XPS, tak jsem si jistý, že dnes už s RC házedly nelétám. Kluci z Vysočiny se na ně byli po svahové soutěži podívat a přilepili k němu vario. Za silnějšího větru jsem Long Shota házel do výšky 34 metrů. Všichni z toho byli unesení a říkali, že tuto výšku už nikdo nikdy nemůže překonat.

22
RC revue 3/2018

Už máš Mini DLG?

Moji kamarádi z Německu mi položili otázku v titulku tohoto článku, a tak jsem začal uvažovat, že si zkusmo postavím něco pro toto již dlouho objevené a zatím nevyzkoušené krásné polétání s modely Mini DLG (Discus Launch Glider), tedy házecí rádiem řízené kluzáky, vzlétající po vypuštění otočkou jako při hození disku. U nás jsou spíše známí jejich větší a složitější sourozenci kategorie FAI F3K. V Německu a ve Francii jsou modely DLG značně oblíbené, protože nepotřebují velký prostor k létání, jsou velmi skladné, a tudíž je možné je neustále vozit sebou a kdykoliv a kdekoliv je vyndat z auta a létat.

24
RC revue 3/2018

3. Krkonošská halovka

Druhá soutěž české haloletecké sezony 2017-18 – Krkonošská halovka – se létala v Nové Pace v neděli 21. ledna. Celkem soutěžilo 29 pilotů ve čtyřech akrobatických a dvou rychlostních kategoriích. Pro připomenutí všem, kteří se v našich podivně pojmenovaných kategoriích příliš neorientujete: Nejjednodušší kategorií, v níž piloti létají „povinnou“ sestavu, je RCEA. Model v ní létající musí mít minimální hmotnost 100 gramů a jsou zakázané pohony s protiběžnými vrtulemi, aby kategorie zůstala – pokud je to možné – finančně nenáročnou. Většina pilotů létá s modely Clik od firmy RC Factory a ani v Nové Pace tomu nebylo jinak. Pilotně i technicky náročnější kategorií je mezinárodní F3P AA, v níž se již létá s plnohodnotnými speciály s hmotností i pod 50 gramů, vybavenými protiběžnými vrtulemi o průměru většinou 15 nebo 16 palců.

28
RC revue 3/2018

UMX Timber BNF basic - Univerzální model pro každou příležitost

S recenzemi malých modelů od americké firmy Horizon Hobby se na stránkách RC revue setkáváme poměrně často. Jak již nadpis napovídá, tentokrát se seznámíme s menším bratříčkem víceúčelového hornoplošníku Timber, jehož test byl otištěn v RC revue 10/2016. Také bráška Timberu je vybaven vztlakovými klapkami, osvětlením, mohutnými koly z lehké pěny či sloty na náběžných hranách křídla. Rozměry Micro Timberu jsou však mnohem menší, což jej předurčuje do role univerzálního modelu pro každou příležitost.

30
RC revue 3/2018

Čtyřikrát F4U Corsair a pokaždé jinak

Před časem, při nákupu v naší modelářské prodejně „U Reichardů“, jsem si povšiml poměrně velké nabídky různých mikromodelů od firmy E-flite. Byl mezi nimi i velmi pěkně provedený Corsair. V té době jsem řešil přípravu jiného modelu, takže jsem mu dál nevěnoval přliš pozornost. Po oprášení velkého Corsairu a několika letech s menším u mě najednou zájem o Corsairy opět vzrost a vzpomněl jsem si na mikromodel z prodejny Reichard modelsport. V této prodejně už jej ale neměli skladem, proto mně ho museli doobjednat. Za pár dní z velkoobchodu Astra model Corsair dorazil a mohl jsem se začít kochat.

33
RC revue 3/2018

Kwik Fly zase trochu jinak…

Není to tak dlouho, co jsem v RC revue (Bylo to v dubnovém výtisku 2017, pozn. redakce) publikoval retro akrobat Kwik Fly a dostal poté několik příznivých ohlasů – dokonce až z USA. Napsal mi Dave Horvath (původem ze Slovenska), že u nich v klubu v Kalifornii létá několik Kwiků postavených podle plánků od Phila Krafta a věnují se soutěžím retro akrobatů. Oba dva Kwiky, které jsem postavil s elektopohonem, létají k plné spokojenosti svých současných majitelů – tedy Vládi Hadače a Vlasty Sloupa.

34
RC revue 3/2018

L-410 Turbolet s elektropohonem

Toto malé dopravní letadlo československé konstrukce mě svými líbivými tvary uchvátilo již v dětství. Když jsem konečně dospěl k myšlence pustit se do stavby a pilotování modelu dvoumotorového stroje, hned se mi vybavil L-410. Nechtěl jsem ovšem stavět žádného drobečka, ale pořádné éro s rozpětím okolo dvou metrů. Z několika internetových zdrojů se daly stáhnout náčrtky a různé plány, nad kterými jsem po večerech dlouho posedával a přemýšlel co dál. Náhoda tomu pak chtěla a já narazil na stránky české firmy KOR model, kde byl EPP model L-410, ale o rozpětí křídla jen 1 250 mm. Čas běžel, bylo potřeba dodělat jiný model, a najednou se v nabídce této firmy objevil zvětšený Turbolet o rozpětí 1 850 mm, a to dokonce i se vztlakovými klapkami a zatahovacím podvozkem. Mé úvahy začaly pomalu směřovat k této variantě, ale stále to nebylo 100% rozhodnutí. Jakmile však KOR model začal dodávat i maketové pětilisté vrtule, bylo jasno.

36
RC revue 3/2018

Startovací vozík pro modely letadel

V RC revue 5/2016 jsem popisoval zajímavý model letadla pro závody kolem pylonů Rare Bear. Model letá velmi dobře a opravdu rychle a i když nepatří mezi moje nejoblíbenější modely, rád si s ním zalétám a alespoň jednou za měsíc si jej na letiště beru. Jak už jsem se v článku zmiňoval, největším problémem modelu je jeho start, prostě jej dostat do vzduchu. Rare Bear nemá podvozek a musí se házet z ruky. Při jeho hmotnosti 1 420 g, relativně malé ploše křídla a malé vrtuli to chce silného a zkušeného vrhače. Toho jsem ale často neměl k dispozici, několikrát jsem na letiště s Rare Bearem dojel a byli jsme tam sami. Proto už v době zkoušení modelu pro článek vznikla myšlenka na použití startovacího vozíku. Zkusil jsem od větroně Hornet (RC revue 1/2010), který k modelu dodává jeho výrobce Reichard modelsport. Vozík se ale k Rare Bearu naprosto nehodil.

38
RC revue 3/2018

Maketa Arado Ar 96B

Nohu ostruhy jsem zhotovil laminováním do formy ze skelné tkaniny a uhlíkového rowingu s vloženou ocelovou kulatinou o průměru 4 mm. Kolo s pneumatikou z lehké pěnové pryže má průměr 63 mm. Kolo je odpružené šroubovou pružinou a kouskem silikonové hadičky, která je umístěná pod duralovou pákou uvnitř trupu. Ostruha je ovládána lanky společně se směrovkou stejným servem. Křídlo má profil NACA 2415 u kořene a NACA 2412 na konci, úhel nastavení křídla je 1° a negativy na koncích křídla mají hodnotu –1°. Poloviny křídla se nasouvají na duralovou spojovací trubku o průměru 28x1 mm.

42
RC revue 3/2018

Český bezpilotní letoun Primoco UAV

Za vznikem nové české firmy zabývající se leteckou výrobou stojí vize i praktické zkušenosti jejího zakladatele. Ladislav Semetkovský se v minulosti věnoval především médiím a obchodu, avšak chtěl také vyrábět nějaký svůj produkt. Při svém působení v oblastech východně od Evropské unie, zejména v Ruské federaci, si uvědomil, že na trhu chybí dostatečně výkonný, robustní a bezpečný bezpilotní systém, který by byl využitelný v náročném prostředí pro úkoly, jako je dohled nad ropovody, plynovody a další formy leteckého monitoringu. „Na světě dnes existuje asi tisícovka výrobců bezpilotních prostředků, ale z 90 % jde o elektricky poháněné stroje s vytrvalostí maximálně v řádu desítek minut, schopné unést jen velmi málo speciálního vybavení.

48
RC revue 3/2018

Obří RC maketa Zlín Z-37 Čmelák

Stejně jako vznik nespočetného množství modelů jiných modelářů, buď zapříčiněný „láskou“ k určitému letadlu anebo nějakou shodou okolností a náhod, tak ani u mne tomu nebylo jinak. Maketa letadla Zlín Z-37 Čmelák vznikla jak na základě mých sympatií k tomuto letadlu, tak ale také bohužel i nešťastnou skutečností. Létal jsem k naprosté spokojenosti se svým prvním velkým letadlem na benzinový motor Krikom, o němž jsem psal v časopise RC revue 4/2013.

50
RC revue 3/2018

North American F-100 Super Sabre

Aerodynamický výzkum vysokých rychlostí byl v USA zaměřen na konkrétní úkoly, především na to, aby americké vojenské letectvo získalo co nejdříve nadzvukové stíhací letouny. Cesta ke zvládnutí bezpečného létání nadzvukovými rychlostmi, již se po druhé světové válce vydala řada států, byla náročná a vyžádala si i řadu obětí. Pokusy o překonání rychlosti zvuku ve Velké Británii skončily na letounech De Havilland Swallow tragicky, v SSSR při obdobném případu zahynul zkušební pilot Bachčivandži. U nás při pokusech, které vykonával Ing. Rudolf Duchoň na stroji MiG-15, došlo k poškození letounu za letu, další zkoušky byly potom zastaveny. Jediný sériově vyráběný letoun, který tehdy snášel pilotovaný nadzvukový let, byl F-86 Sabre. Je nutné ale podotknout, že nadzvukové rychlosti dosahoval pouze při sestupném letu.

56
RC revue 3/2018

3D tisk v modelářské praxi

V této části seriálu o 3D tisku bychom probrali další pracovní operace, které je možné, a někdy i nutné, s vytištěnými díly dále vykonávat. Samozřejmé pro každou součást je sejmutí vytištěného dílu či dílů z pracovní plochy, což může být také někdy oříšek. Potřebujeme totiž, aby díl na ploše tiskárny držel „tak akorát“, to znamená, aby vzhledem k velikosti styčné plochy na podložce držel přesně tak, aby během tisku nedošlo k jeho posunutí či oddělení, ale zároveň aby šel po dokončení co nejsnadněji sejmout. To se zdá jako jednoduše řešitelný úkol, a většinou tomu tak také bývá, ale zpočátku se mi tak v jednom z deseti případů stávalo, že jsem díl snímal „po kouskách“ a jen čirou náhodou přitom nepoškodil PEI vrstvu tiskové podložky.

62
RC revue 3/2018

Zajímavá ponorka z Neulengbachu

V Neulengbachu na ponorkovém setkání se člověk potkává s různými typy lidí, některé vidí velice rád, jiné méně, zvláště ty pány, kteří se stylizují do polohy ponorkových kapitánů od nacistické Kriegsmarine. Přiznám se, že „the crooked cross of Nazi infamy – pokřivený kříž nacistické zlopověstnosti“, jak svastiku přiléhavě pojmenoval Winston Churchill, spolu s nácky moc nemusím.

66
RC revue 3/2018

Temžské plachetní bárky – Thames Sailing Barges

Při přípravě článku o temžských plachetních bárkách pro server Minisail se mi podařilo shromáždit řadu zajímavých podkladů, a tak jsem začal nakonec uvažovat i o stavbě modelu. Z Anglie jsem si zakoupil plány na plachetní bárku klasické konstrukce Lady Daphne. V této době jsem ale příslovečně doslova zakopl o anglické internetové stránky modelbarge.info (http://barge.homeunix.org/), kde najdeme prakticky všechny potřebné informace věnované stavbě modelů bárek a také jejich závodům, včetně propozic a rozdělení modelů do jednotlivých tříd. Velkou a hlavní inspirací při mé další činnosti byly na stránkách zveřejněné články pánů Kima Hollanda a Boba Smitha, popisující stavbu právě modelu Lady Daphne i s doprovodnými fotografiemi.

67
RC revue 3/2018

Parní technika nejen ve Stupavě

Po několika létech pauzy jsem se účastnil parníkařského setkání, které se konalo v září 2017 ve slovenské Stupavě na zámeckém rybníku. Zpozoroval jsem, jak technika, zvláště u zahraničních modelářů, pokročila a parní lodě získaly na spolehlivosti. Byly doby, kdy si každý parníkář postavil vlastní stroj, buď podle získané dokumentace nebo podle vlastní konstrukce. Dnes možná nadpoloviční většina používá shodné zakoupené dvouválcové oscilační stroje s válci do uspořádanými do V. Jsou spolehlivé a nenáročné pro údržbu. Ale pokud se podíváme na dosažené výsledky soutěže v rychlosti, doma zhotovené stroje jsou mnoho let nepřekonané.

70