RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 4/2017

RC revue 4/2017
1. dubna vychází čtvrtéí číslo osmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 4/2017 naleznete

Obsah časopisu RC revue 4/2017
RC revue 4/2017

Spektrum AR6600T

Systém RC souprav Spektrum DSM od 1 až po X je asi nejstarším systémem pracujícím na frekvenci 2,4 GHz, používaným pro ovládání modelů. Za dobu svého fungování na trhu má v nabídce asi nejrozsáhlejší nabídku dílů a příslušenství a časopis RC revue za ty roky podrobně popsal spoustu vysílačů, přijímačů, dílů telemetrie a stabilizačních systémů. Osobně systém Spektrum provozuji k velké spokojenosti od roku 2007, kdy jsem začínal s jednou s prvních RC souprav na 2,4 GHz DX7 ještě s původním systémem DSM2 s uzamykáním frekvence a provozem na dvou pevných kanálech.

14
RC revue 4/2017

Nabíječ iSDT SC-620

Nabíječ SC-620 v současnosti zaujímá pozici nejvýkonnějšího přístroje v nabídce čínské firmy iSDT. Český dovozce, společnost emotors.cz, poskytl jeden tento nabíječ k vyzkoušení. Nabíječ umí nabíjet všechny běžně dostupné modelářské akumulátory na trhu (Li-pol HV 4,35 V; Li-pol 4,2 V; Li-ion 4,1 V; Li-Fe 3,65 V; Pb 2,0 V; NiCd/NiMH 1,25 V). Počet článků v sadě může být až šest (Li-pol). Maximální nabíjecí výkon je 500 W. Využít se dá například pro lithium-polymerovou šestičlánkovou baterii o kapacitě 5 000 mAh. Nabíjecí proud je až 20 A (4 C).

16
RC revue 4/2017

Elektrovětroň Tilia 25 Plus

O modelu Tilia lze s notnou dávkou jistoty prohlásit, že je jedním z nejrozšířenějších na současném českém nebi „malých“ soutěžních elektrovětroňů. Původní verze 21 vznikla za spolupráce Rudolfa Vybírala a Jana Micky pro národní kategorie RCEJ a RCEK. Následný zrod nové soutěžní kategorie RCEV (tzv. malých výškoměrů) podnítil evoluci v podobě velmi úspěšné verze 25, která kromě rozpětí zvětšeného na 2 450 mm přinesla prodlouženou trupovou gondolu a nosník ocasních ploch z ručně vinuté uhlíkové kónické trubky. Po dvou létech praktických soutěžních zkušeností nyní spatřila světlo světa nová Tilia 25 Plus.

18
RC revue 4/2017

Mistrovství Slovenska v halové akrobacii Slovak indoor 2017

První únorový víkend začal soutěžní maraton pro soutěžící v halových kategoriích. V týdenním rozestupu nás totiž čekaly čtyři soutěže, volný víkend, a česko-slovenská halová sezona skončila druhý březnový víkend v Příbrami. Velká část modelářů se sešla v místě konání, ve společenském domě ve Viničném, již v pátek večer a po pár tréninkových startech se odebrala do hotelů spát. Skvělé bylo, že jsme mohli nechat modely přímo v hale, na organizátory připravených stolech.

20
RC revue 4/2017

Halová sezona 2016–17 v závěru

Pražský Slow Flyer aneb mistrovství České republiky v halové akrobacii. Tato akce se, jako vždy v posledních létech, létala na Zeleném pruhu v Praze v hale místního středního odborného učiliště. Do závodu, jenž se konal v neděli 12. února 2017, se přihlásilo a nastoupilo třicet pilotů z České republiky a Slovenska. Šlo tedy – dá se říci jako obvykle – o mezinárodní závod. Pořadateli byly server RCmania a klub RC modely. Ředitelem soutěže byl Tomáš Ciniburk. Bodovače tvořili sami piloti, především ti z vyšších kategorií pro kategorie nižší, ale především jimi byli Nikola Soukupová, Václav Řípa, Zdeněk Šorma a Tomáš Ciniburk.

22
RC revue 4/2017

Létající člun z EPP Puddle Star

Známý český výrobce převážně halových modelů z EPP poskytl naší redakci k vyzkoušení další ze svých výrobků, a to poměrně nový dvoumotorový létající člun pojmenovaný Puddle Star. Model jsem zkoušel od sklonku loňského podzimu a díky jeho vlastnostem jsem s ním nečekaně „prolétal“ celou zimu, vzlétá totiž z trávy i ze sněhu stejně snadno a bez poškození jako z vody.

25
RC revue 4/2017

Retro akrobat F3A Kwik-Fly MK3

Začnu malým ohlédnutím do své modelářské historie. Když jsem v roce 1968 stavěl tento model poprvé, šlo doslova o perlu mezi modely v katalogu firmy Graupner. Jsem dodnes vděčný panu Graupnerovi, že mi tehdy jako nadějnému RC pilotovi daroval stavebnici tohoto modelu, se kterým Phil Kraft v roce 1967 získal titul mistra světa v kategorii F3A. Nemohu nevzpomenout také na zálet tohoto modelu, který se měl uskutečnit 21. srpna 1968 na letišti v Mnichově Hradišti, a dodnes vidím „bratrského“ polského vojáka s namířeným samopalem, který nás na obsazené letiště odmítl pustit.

28
RC revue 4/2017

3D akrobat Vertigo 2m

O Vertigu 3m jsme již s Danem Bartuškem psali v RC revue 1/2015 a Dan už v té době uvažoval o dalším modelu – ne že by třímetrové Vertigo létalo špatně! Jenže velké modely zabírají hodně místa, jsou poměrně drahé a náročné na manipulaci. Třímetrovku sice snadno odvezeme ve většině kombíků, ale jen než všechny ty věci vyneseme z dílny do auta! Prostě na běžné létání pro radost – zajet si na chvíli na letiště – se lépe hodí něco menšího. A dobře navržený model o rozpětí 2,25 m se letovými vlastnostmi od třímetrovky až tolik neliší.

30
RC revue 4/2017

Soutěžní letadla z Brna

V létech 2015 a 2016 vzniklo v Leteckém ústavu Fakulty strojního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně několik modelů letadel, s nimiž se tamní studenti zúčastnili významných leteckých konstrukčních soutěží v Evropě a ve Spojených státech amerických. Stali se tak prvními a jedinými českými zástupci v těchto kláních. S jejich letouny se zde seznámíme.

37
RC revue 4/2017

Epilog, elektrovětroň pro volný čas - plánek 211

V dnešní době je stavba modelu klasickým způsobem skoro přežitkem, protože trh nabízí takovou škálu modelů všech kategorií, že si vybere každý. To platí i pro modely stavěné z konstrukčních materiálů. Pokud někdo dává přednost samostatné stavbě, pak ho k tomu vede především touha po vlastnoručním výrobku, ve druhé řadě naprosto jasná představa o tom, jak by měl náš model vypadat z pohledu našich teoretických znalostí o konstrukci a stavbě. Pak je opravdu na čase nakreslit si model podle svých představ a pustit se do stavby.

42
RC revue 4/2017

RC paragliding

U svých padáků jsem vyzkoušel všechny způsoby řízení. Nakonec jsem zvolil ten, který mi vyhovuje nejvíc. Rozdíl proti ovládání klasického modelu je v nastavení polohy pák serv. Standardně jsou serva nastavena tak, že neutrál je uprostřed a páky serv se vychylují střídavě na obě strany. U padáku je to rozdílné v tom, že páky serv jsou přesunuty do jedné krajní polohy. Při řízení tak můžeme využít celou dráhu serv v jednom směru. V tomto případě dolů. Je to výhodné zvláště při přistávání. Při plném stažení pák serv ve funkci výškovky můžeme padák těsně nad zemí zpomalit natolik, že jeho dopředná rychlost je prakticky nulová.

48
RC revue 4/2017

24 s Atlas

Již delší dobu jsme si byli vědomi toho, že v sortimentu našich plánků chybí RC model na větší motor, určený pro čtyř až šestikanálovou řídicí soupravu. Když se nám dostal do ruky stavební plán modelu ATLAS, usoudili jsme, že to by mohlo být ono. Je typickým představitelem modelů této třídy; jednoduchý, stavebně nenáročný – tudíž napodobitelný i v našich podmínkách a přitom se nedá říci, že je nepohledný.

51
RC revue 4/2017

Pilot RC Dolphin Jet

V létě roku 2016 jsem byl požádán o kompletaci „low-end“ modelu Dolphin Jet s proudovým motorem od společnosti Pilot RC, jejíž výrobky k nám dováží firma Pelikan Daniel. Sice jsem v tu chvíli měl už mnoho modelářské práce nasmlouváno – až do konce roku – ale po shlédnutí odkazu na poptávaný model jsem své rozhodnutí přehodnotil a potvrdil, že model sestavím a zalétnu. Zvítězila prostá zvědavost, jak tento „dřevěný“ model vypadá a jak bude létat.

52
RC revue 4/2017

Úpravy modelu P3 Revolution

V RC revue 1 a 2/2017 jsem podrobně popisoval model akrobatickeho dvouplošníku P3 Revolution. Jinak výborný model po uskutečněných jedenácti zkušebních letech chtěl doladit tři oblasti. Prvním bylo zpevnění laminátových krytů kol. To jsem udělal již po pátém zkušebním letu, jak jsem zmiňoval v článku. P3 Revolution je dvouplošník který nelze odvézt na letiště v běžném osobním autě vcelku, musí se rozložit a na letišti seskládat. Upevňovací šrouby křídel jsou umístěny trochu nešikovně zespodu.

57
RC revue 4/2017

Monografie Grob G-109

Koncem sedmdesátých a v osmdesátých létech minulého století se začaly objevovat vysokovýkonné motorové větroně, které v klouzavém letu svými výkony překonávaly běžné starší kluzáky. Mezi nimi vynikly německé od firmy Grob a francouzské Fourniery. Zde se budeme blíže zabývat letounem Grob G-109. Firma Grob Aircraft získala řadu zkušeností ze stavby řady kompozitových větroňů. Nabytých zkušeností využil šéfkonstruktér firmy Burkhart Grob při návrhu a konstrukci prvního motorového větroně firmy, označeného G-109.

60
RC revue 4/2017

Kopírovací soustruh

Při brouzdání po internetu jsem na stránkách našich německých modelářských kolegů narazil na velice zajímavý přípravek, umožňující zhotovit malé a složitě tvarované díly ze dřeva. Ten, kdo někdy dělal na obyčejném soustruhu nějaké díly ze dřeva, mi jistě dá za pravdu, že to jde velice špatně. Malé otáčky a tvarové nože opravdu nejsou to pravé. Kupříkladu když jsem tvořil kormidelní kolo do parníku Schmug­gler (RC revue 7/2013), tak jsem se také dost trápil. Proto jsem se rozhodl si podobné zařízení sestrojit. Případné zájemce o stavbu tohoto zařízení musím upozornit, že další text není přesným návodem, ale má sloužit pouze jako inspirace.

66
RC revue 4/2017

Zimní Tug Towing v Mostě

O víkendu 25. a 26. února byla v bazénu Domu dětí a mládeže v Mostě zahájena „tuctová“, tedy již dvanáctá sezona seriálu Tug Towingu. Mostecká vodní „ploška“ má sice rozměry pouhých 8 x 16 metrů, ale na rozhýbání po zimě je tu místa dost a dost, je nám teplo a nemokneme. Po příjezdu se nejprve musela postavit trať, což již po tolika létech zkušeností není žádný problém; při stavbě trati jsem žádný nový technický prvek nezpozoroval, systém je již tedy zaběhnutý. Z novodurových odpadních trubek a fitinků se podle předem připraveného plánu sestaví kotviště, bóje jsou z plastových lahví a jednotlivé prvky se prostřednictvím betonových závaží ukotví na patřičných místech.

68
RC revue 4/2017

Trimaran Volans – Létající ryba

Po pětileté pauze jsem si zkraje roku 2016 dopřál stavbu modelu ze stavebnice. Naposled jsem stavěl ze stavebnice plachetnici Legend z Hobbykingu a její stavbu popisoval v RC revue 4/2012. Sloužila mi tři soutěžní sezony celkem dobře. Zadání na nový model znělo jasně. Mělo by jít o plachetnici pro soutěžní třídu NSS-D podle pravidel NAVIGA, aby bylo možné v roce 2016 na našem území tuto třídu soutěžně rozjet. Na mistrovství světa v Bánku 2015 mě sice zaujal trimaran Volans polského závodníka Piotra Butkiewicze, ale snažil jsem hledat i jinde.

71