RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 5/2001

RC revue 5/2001

V RC revue 5/2001 kromě jiného najdete:


McLaren BMW F-1 GTR 1:10 na motor 2,5 cm3 McLaren BMW F-1 GTR 1:10 na motor 2,5 cm3
Zdeněk Kapička
Jistě si mnozí ze čtenářů povšimli,že japonská firma KYOSHO, respektive její evropský zástupce KYOSHO Deutschland, vyvíjí v posledním roce značnou aktivitu v oblasti propagace svých výrobků na našem trhu. Jejím zatím posledním počinem v tomto směru byla nabídka pro redakci RCR, učiněná na norimberském veletrhu, k otestování horké novinky pro rok 2001 z automobilové produkce firmy.
Volba padla na model okruhové ho speciálu McLaren BMW F-1 GTR v měřítku 1:10, poháněný spalovacím motorem s tahovým spouštěčem, který je vhodný pro široké pole zájemců o modelové automobily.Protože je kvalita výrobků KYOSHO pověstná, byli jsme na model velmi zvědavi a doufáme, že zaujme i čtenáře.

 


mini TornádoSvahový kombat Tornádo II a samokřídlo s elektropohonem mini Tornádo
Jaroslav Kroufek a Jaroslav Suchomel
vám přináší redakční test dvou modelů z produkce pražské firmy Telink. Tornádo 11 je bezmotorový model pro svahové létání, zejména pro oblíbený svahový kombat (souboj). Mini Tornádo je prozměnu elektrizované samokřídko poháněné jednotkou Speed 280 v tlačném uspořádání. Oba modely jsou vyrobeny z extrudovaného polypropylénu - materiálu umožňujícím díky svým mechanickým vlastnostem praktickou nerozbitnost modelu.
"Při konečném hodnocení Tornáda 11 se musím shodnout s názorem výrobce, že by Tornádo mohlo posloužit začátečníkovi jako první radiák. Stavba modelu je jednoduchá, jde dobře od ruky a bez problémů by ji mohl zvládnout začátečník."


PonorkaPotichu a rychle dolů (o modelech ponorek)
Ing.Michal Černý
Funkční modely ponorek představují pro modeláře výzvu v mnoha ohledech,specifickými technickými problémy konstrukce,jednoduchostí vnějších tvarů kontrastující se složitostí vnitřního vybavení (které ale málokdo ocení) i způsobem předvádění. Je také rozšířeno mnoho pověr o tom, proč vlastně ponorky dělat nejde,případně proč to nemá smysl. Článků publikovaných o modelech ponorek je u nás velmi málo a ty, které vyšly, se většinou dívají na ponorky jako na zvláštnost. Informace, které by pomohly začínajícím zájemcům o stavbu,téměř úplně chybějí.
Následující volný cyklus o ponorkách se pokusí ukázat, že to jde. Přiblížíme si používaná technická řešení v modelech, seznámíme se s etaily nejméně jedné zcela amatérsky postavené české ponorky a s konstrukcí stavebnice komerčně vyráběné, ukážeme si i praktickou a ostupnou cestu k získání malého modelu ponorky.


PhasorMotory Phasor prakticky
Ing.Michal Černý
Střídavé motory Phasor jsou hitem posledních měsíců. Není divu, jejich kvalita a výkon si vynucují hodnocení v superlativech. Především ale prolomily cenovou hranici dostupnosti pro „obyčejné “modeláře. Michal Černý Vám přináší pohled na tyto elektromotory z hledisek, o kterých se v návodu nedočtete.


Z-137 Agro Turbo na elektropohonZ-137 Agro Turbo na elektropohon
Zdeněk Raška
pro Vás připravil plánek polomakety letounu Z-137 poháněné elektromotorem Speed 280. Konstukce modelu je celobalzová a zvádne ji každý středně zkušený modelář.
Výkres modelu ve skutečné velikosti (2 listy formátu A1) a s podrobným stavebním návodem žádejte v modelářských prodejnách.


Akumulátory Li-ion a jejich nabíjení Akumulátory Li-ion a jejich nabíjení
 Akumulátory Li-ion jsou výborný zdroj energie: malé,lehké a výkonné. Redakce časopisu pro Vás přináší dva články zabývající se tematikou Li-ion akumulátorů. Jiří Bezděk se podělil o zkušenosti s akumulátory Sanyo a jejich použitím pro malé modely, Michal Černý Vás provede úskalími při nabíjení těchto akumulátorů. Pro konstruktéry je určen návod na stavbu nabíječe Li-ion akumulátorů.


Příjímače s jedním a dvojím směšovánímPříjímače s jedním a dvojím směšováním
Jaroslav Kroufek
Podnětem pro tento článek byly dotazy typu:„Mám přijímač s dvojím směšováním. Musím i ve vysílači použít krystal pro dvojí směšování?“„Vysílač mám Futabu a přijímač Hitec. Musím ve vysílači použít krystaly Hitec?“ Článek není určen čtenářům zběhlým v elektronice, těm je problematika známá a obvykle žasnou, na co jsou lidé schopni se ptát.


Extra 330 STřímetrová Extra 330 S
Ing.Michal Černý
 Vám přináší podrobný popis třímetrové Extry 330 S z dílny Karla Jasanského z MK Lipence. Extra pochází ze značně předpracované stavebnice firmy Model Power z Klatov. Trup je z probarveného laminátu, křídlo a ocasní plochy z polystyrénu polepeného balzou a samolepicí fólií. Model je poháněn dvouválcovým dvoudobým motorem ZDZ 160 s elektronickým zapalováním.


Elektrohydroplán ForplayElektrohydroplán Forplay
Jaroslav Kroufek 
Než se nadějeme,bude léto, a to je vhodná oba pro létání na vodě.Snad přijde zájemcům vhod malý hydroplán Forplay, jehož konstruktérem je americký modelář Bill Young. Prototyp modelu byl poháněn elektromotorem Astro 05 nebo spalovacím Cox 0,8. Z u nás běžně dostupných motorů by byl vhodný Speed 500/8,4 V SP, pohánějící vrtuli 150/100. Pokud dáváme přednost větším modelům, můžeme Forplaye jedenačtvrtkrát (1,25x)zvětšit a k pohonu použít Speed 600/8,4 V, napájený ze sedmi až osmi- článkové baterie.


Servo Graupner JR C261Servo Graupner JR C261
 Jaroslav Kroufek
zpracoval pro čtenáře RC revue redakční test devítigramových serv Graupner JR C261. Servo má třídílnou skříň s rozměry 21,5x11,2x21 mm. Délka včetně patek činí 31 mm. Hmotnost včetně přívodního kabelu o délce 90 mm a malé křížové páky je 8,9 g.
Pokud nehoníme každý gram hmotnosti, neuděláme chybu, když ve svém modelu použijeme serva C261. Jde o solidní výrobek.a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 5/2001 naleznete

Obsah časopisu RC revue 5/2001

Představujeme

2

Víkend s modely

2

Házedlo Školák

4

Ze společnosti

4

Motorový oldtimer Miss Farnboro

6

Li-ion akumulátory Sanyo

8

Akumulátory Li-ion a jejich nabíjení

10

Nové tranzistory HEXFET

11

Příjímače s jedním a dvojím směšováním

12

Úprava serva GWS 03STD

13

Úprava vysílače mc-16/20

13

Servo Graupner JR C261

14

Svahový (a elektro)kombat

15

Severský větroň Klubbens 2 -M

16

Svahový kombat Tornádo 11

18

Samokřídlo s elektropohonem mini Tornádo

19

Neodymový unašeč vrtule

21

Z-137 Agro Turbo na elektropohon

22

Úprava motoru Speed 700

22

Pohonné synchronní elektromotory 5

24

Elektrohydroplán Forplay

26

Motory Phasor prakticky

28

Ruský RC model Udarnyj

31

Ladění modelářských motorů

32

Třímetrová Extra 330 S

34

Motorák RG-148 na 6,5 až 10 cm3

36

Evropský pohár akrobatů

36

Konstruujeme sami

39

Jak se deformuje křídlo?

40

Vliv země na účinnost VOP

42

Noorduyn Norseman

42

Potichu a rychle dolů (o modelech ponorek)

44

McLaren BMW F-1 GTR 1:10 na motor 2,5 cm3

47

Halové mistrovství ČR

48

RC buggy 1:8 IC

50

Fotografujeme modely (digitálně)

52

Vaším objektivem

53

Řádková inzerce

54

Z vašich dopisů

56