RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 7/2018

RC revue 7/2018
1. července vychází sedmé číslo devatenáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme


V RC revue 7/2018 naleznete

Obsah časopisu RC revue 7/2018
RC revue 7/2018

Dlouhý streamer v Letovicích

Tradiční raketomodelářská letovická specialita, „Dlouhý streamer“, Memoriál Rudolfa Dvořáka, se letos konala v jarním termínu 28. dubna. Na soutěž se sjelo více jak dvacet závodníků z celé České republiky. Zahájení proběhlo za přítomnosti starosty města Letovice pana Vladimíra Stejskala, vzpomínkou na Rudolfa Dvořáka a položením věnce na místě jeho posledního odpočinku.

12
RC revue 7/2018

Historici v Litomyšli

O víkendu 12. a 13. května jsme uspořádali dvoudenní soutěž historických modelů v Litomyšli na modelářském letišti ve Vlkově. Byla to již třetí pohárová soutěž v kategorii modelů s klasickými historickými benzinovými motory. Počasí nám přálo, bylo celkem teplo, slunečno a vál mírný vítr do rychlosti 5 m/s, který však v neděli zesílil a měnil směr.

12
RC revue 7/2018

Spektrum iX12 DSMX

Pro uživatele, který již někdy nějaký vysílač Spektrum měl, je pohyb a orientace v menu jasná a srozumitelná, sám jsem ani do návodu nemusel nahlížet. Důležitou informací je, že iX12 umí stejně jako dnes jiné vysílače nastavení pro letadlo, vrtulník, větroň a multirotor. Pak se podle nastavení mění nabídka v jednotlivých menu podle konkrétního nastavení typu modelu. U vrtulníku nastavujeme například počet serv a jejich úhly desky cykliky, u multirotorů počet rotorů (tři až osm) a řadu dalších konkrétních a speciálních funkcí.

16
RC revue 7/2018

Plánek Modelář 33s Standart

STANDART je větroň pro začátečníky v oboru rádiem řízených modelů, a to pokud možno univerzální: pro létání v termice, na svahu i pro nesoutěžní „poletování“ - tedy celkem pro nevyhraněné počasí. Před uveřejněním plánku v časopise Modelář č. 4/1970 byl model postaven v 7 kusech většinou členy LMK Kamenné Žehrovice. Roční provoz s těmito modely důkladně ověřil konstrukci a lze s jistotou říci, že splnila předpoklady. Důkazem je mimo jiné několik výkonnostních tříd (I. a II.), nalétaných na svahu i v termice.

19
RC revue 7/2018

Model kategorie F3K Progress v praxi

V úvodu bych chtěl předeslat, že házedla byla vždy mou oblíbenou kategorií. Nejprve volně létající a nyní i jejich RC varianta – kategorie F3K. Postupem času jsem pochopil, že když si chci opravdu dobře zalétat, musím mít kvalitní model. Pro letošní rok jsem si proto pořídil model Progress od české firmy Composite Bross. Poprvé jsem model zaznamenal v reportáži z mistrovství světa F3K v ukrajinském Lvově, kde s ním Milan Havelka nejprve obsadil první místo v soutěži světového poháru mezi 127 piloty z celého světa a následně obsadil nádherné třetí místo na světovém šampionátu. V celkovém hodnocení Světového poháru pak obsadil výtečné druhé místo.

20
RC revue 7/2018

F5J Eurotour World Cup Lanškroun

Mezinárodní soutěž elektrovětroňů EuroTour/InterTour kategorie F5J uspořádal LMK Česká Třebová pod vedením předsedy Alois Hrabáčka o víkendu 23. a 24. května 2018 na modelářském letišti Sázava u Lanškrouna Do soutěže se na portálu www.stoupak.cz zaregistrovalo 98 modelářů, na místo samé pak přes všechny nástrahy cest v okolí dorazilo 92 pilotů ze šesti zemí Evropy (České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Polska a Slovinska), mnozí společně i s rodinami. Tyto počty ukazují na mnoho věcí. Obliba kategorie F5J v rámci celé Evropy vzrůstá a elektrolety postupně nahrazují původní větroňářské kategorie jako jsou F3J, F3B…

22
RC revue 7/2018

Model větroně s pomocným motorem L-13J Blaník

Svůj první let ve skutečném Blaníku jsem absolvoval na své patnácté narozeniny. Byl to dárek od mých rodičů a zážitek to byl úžasný. Tento větroň mně svými tvary a nezaměnitelnou siluetou natolik učaroval, že když se blížily mé třicáté narozeniny a já vymýšlel, jak tohoto jubilea využít i modelářsky, uzrála ve mě myšlenka si po patnácti létech od prvního letu postavit model Blaníka, a to podle podkladů, respektive plánku Modelář od Jaroslava Fary.

26
RC revue 7/2018

Mega Cup 2018

Je to neuvěřitelné, ale již 20. ročník setkání všech příznivců modelů letadel s elektrickým pohonem pořádaný brněnskou firmou Mega se konal 2. června 2018 na letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic. Za ty roky to bylo opravdu mnoho povedených akcí věnovaných propagaci elektroletu, které tehdy před dvaceti léty začínaly na letišti v Medlánkách, kdy se létalo ještě s NiCd akumulátory a stejnosměrnými elektromotory, často vykuchanými „z něčeho“. Za těch dvacet let se opravdu hodně změnilo, od samotných elektromotorů, baterií, technologie stavby modelů, hostujícího letiště, ale i lidí, kteří tradiční Mega Cup pořádají.

30
RC revue 7/2018

Polomaketa Cirrus SR-22T

Mezi svými kamarády jsem známý tím, že nemám v oblibě modely, do kterých modelář nemůže vnést svoji vlastní invenci. Proto převážná většina mých letadel je buď zhotovená vlastnoručně, nebo postavená ze stavebnic českých či evropských výrobců, které nabízejí alespoň částečnou možnost dokončení modelu podle vlastních představ. Vše se ale změnilo, jakmile můj syn začal také docházet na letiště a poletovat s modely. Nechci říct, že se začal věnovat modelařině, stavba samotných modelů ho moc nebaví a raději sedí u počítače, nicméně létání samotné se mu líbí a je to jedna z mála možností, jak ho dostat na čerstvý vzduch od monitoru. Takže jsem zvolil cestu nákupu již hotového modelu.

33
RC revue 7/2018

Polomaketa s elektropohonem Husky 1800S

Firma Graupner již od počátku loňského června lákala upoutávkami na nový model pojmenovaný Husky. Díky nim jsme se mohli postupně dozvědět, že nový model bude mít poziční světla, půjde o hornoplošník, křídlo bude vybaveno vztlakovými klapkami a vzpěrami atp. Dostupnost modelu přímo v německé centrále byla však až koncem července. Oznámení proběhlo netradičně opět prostřednictvím videa na portálu Youtube (kanál Graupner TV). Předloha modelu, Aviat A-1 Husky, není v sortimentu firmy Graupner poprvé. Již v 90. létech minulého století byl v nabídce jako „rozsyp“ o rozpětí 2 164 mm pro pohon „žhavíkem“ o zdvihovém objemu 15 cm3 nebo na elektropohon s 30 články NiMH. Vloni uvedený model má rozpětí 1 800 mm a je vyroben ze Solidporu (pěnová hmota vstřikovaná do formy).

37
RC revue 7/2018

Akrobat Slick 580 52”

ako spousta jiných modelářských pilotů jsem začínal na motorizovaném větroni Sky Lady, poté přešel na EPP hornoplošník Beaver o rozpětí 1 500 mm od firmy Pelikan Daniel a následoval první EPP akrobat Sbach o rozpětí 1 300 mm (od firmy FMS). Poté to již byl jen malý krůček ke konstrukční Extře 300 2 200 mm (EG Aircraft) se spalovacím motorem DLA 58 cm3 a nakonec jsem skončil až u třímetrovky s motorem 180 cm3. Každý z výše uvedených modelů měl své klady i své zápory. Ve své aktuální situaci jsem ale musel řešit jak nedostatek času, tak i nedostatek místa, přitom jsem chtěl u létání s modely zůstat. Podstatné bylo i to, že jsem si po dlouhé době chtěl nějaký model zprovoznit sám. Proto mi do oka padly nové konstrukční modely z produkce firmy Extreme Flight a po přibližně půldenním rozhodování jsem vybral 52“ Slick.

41