RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 8/2013

RC revue 8/2013
1. srpna vychází osmé číslo čtrnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 8/2013 naleznete

Obsah časopisu RC revue 8/2013
RC revue 8/2013

P-51 Mustang s motorem Kolm

Zdeněk Rittich z Liberce má pro Mustangy slabost a jak sám říká: „Mustangů není nikdy dost“. Stavebnici P-51D v měřítku 1 : 4,5 od čínské firmy CARF Models dostal před několika roky k Vánocům. Tento výrobce si asi jako první z čínských modelářských firem vydobyl dobrou pověst svou kvalitní produkcí a navázal na tradice německé firmy Fiber Classics, již koupil. Původní formy se staly základem sortimentu modelů a CARF jej dále rozšiřuje a inovuje, kromě jiných nabízí i řadu letadel s pohonem proudovým motorem.

1
RC revue 8/2013

Oldtimer Spearhead

Další ze sad dílů pro modely vyráběných Martinem Hubeným je pro historický model Spearhead, jenž v roce 1941 zkonstruoval Jerry Stoloff. Oproti předloze je model upraven pro řízení rádiem, pro snazší stavbu, zejména potahování, je opatřen profilem s rovnou spodní stranou a průřez přední části trupu má zjednodušen. K dílům je dodáván jednoduchý výkres ve skutečné velikosti. Do stavby by se neměli pustit nezkušení modeláři, přestože výrobce učinil vše pro zdárné dokončení modelu. Stavba totiž předpokládá určité zkušenosti a znalosti, jde jen o sadu dílů, nikoliv stavebnici, proto není přiložen stavební návod, a třeba potřebné lišty si musíme opatřit sami, stejně jako potahový materiál.

8
RC revue 8/2013

Procházka historií RC ovládání

Když zavítáme do Semtína, dnes městské části Pardubic, a navštívíme modelářskou prodejnu firmy RCM, v.o.s., v blízkosti známé továrny Explosia, můžeme z prodejny v přízemí vystoupat po schodech do patra do dalších prostor, kde jsou vystaveny dodávané stavebnice. Kromě nich tu ale také byla počátkem letošního roku otevřena trvalá výstava, či spíše malé volně přístupné Museum RC ovládání, které je přinejmenším v evropském měřítku ojedinělé. Autorem a majitelem vystavené sbírky je Zdeněk Ješina, modelářský výrobce a pilot známý především příznivcům větroňářské kategorie F3B. Sbírka vznikala posledních osm let a stále se rozšiřuje. Předmětem zájmu Zdeňka Ješiny jsou hlavně jednokanálové elektronkové a vícekanálové neproporcionální soupravy z počátků RC modelářství až po první proporcionály.

12
RC revue 8/2013

Stabilizační systém Hype X3-Control

Dalším stabilizačním systémem pro modely letadel, s nímž se seznámíme, je X3-Control od firmy Hype. Výrobek se dodává ve velkém čirém plastovém sáčku spolu se čtyřmi kabely se servokonetory na obou koncích a malým plochým šroubovákem, přiložen je i originální tříjazyčný návod a jeho český překlad. Modul má kontakty čtyř vstupních a tří výstupních konektorů soustředěny na jedné straně, na druhé je osazen řídicí mikrokontrolér a tři trimry, jimiž se nastavuje míra stabilizace v jednotlivých osách. Deska s plošným spojem je chráněná tlustší čirou smršťovací hadicí a je překvapující, že nad trimy nejsou připraveny otvory pro průchod šroubováku, ty si musí uživatel probodnout nebo vystřihnout sám. Orientace modulu v letadle je návodem i nákresem letadla na mikrokontroléru jednoznačně určena.

14
RC revue 8/2013

4k přijímač Spektrum DSMX AR400

Miniaturní čtyřkanálový přijímač Spektrum AR400 pracující v systému DSMX je určený pro malé modely. Má klasickou krabičku přijímačů Spektrum z poloprůhledného plastu o rozměrech 31 x 17 x 11 mm, má pět konektorů označených Bind/Data, THRO, AILE, ELEV a RUDD. Signalizační LED je umístěna na plošném spoji a je při spárování díky materiálu krabičky dobře viditelná. Přijímač má dvě na sebe kolmé antény. Krátkou drátovou shodnou s ostatními přijímači Spektrum a dlouhou s vestavěným předzesiTechnické údaje podle výrobce: Počet kanálů 4 Pásmo 2,4 GHz Modulace DSM2/DSMX Rozměry 31 x 17 x 11 mm Hmotnost 5,6 g Napájecí napětí 3,5–9,6 V 4k přijímač Spektrum DSMX AR400 lovačem, který je novinkou a měl by zaručovat plný dosah přijímače.

15
RC revue 8/2013

Dualsky VR PRO Duo

V modelech se v průběhu let ustálilo zapojení, kdy je palubní zdroj připojen jedním servokonektorem k přijímači a serva jsou rovněž připojena přímo k přijímači, takže výstup přijímače zastává i funkci rozvodu napájení od zdroje ke všem servům. Pro menší modely a serva s malou spotřebou toto zapojení vyhovuje a nic na tom nemění ani to, když je samostatný zdroj zastoupen stabilizátorem napětí z pohonné baterie v regulátoru (BEC), nebo se použije dvoučlánek Li-pol jako samostatný zdroj a mezi ním a přijímačem je ještě stabilizátor napětí.

16
RC revue 8/2013

Kondenzátory v rozvodu modelu

Pro pochopení toho, co lze a co nelze zvládnout pomocí kondenzátorů, si musíme uvědomit fakt, který je pro mnoho modelářů zcela neznámý, protože se s ním zkrátka neměli příležitost setkat. To, že vlastností rezistoru je odpor, kondenzátor má kapacitu a cívka (tlumivka) indukčnost, jsou známé věci, jež jsou součástí učiva už základní školy. Jenže v praxi to funguje jinak, každá součástka má svůj odpor, kapacitu i indukčnost, jde jen o to, která z těchto vlastností výrazně převládá. Ty ostatní nazýváme většinou parazitní, protože jsou tím, co nepříznivě mění chování součástky oproti ideálnímu stavu, a většinou je zanedbáváme. Pokud ale sledujeme chování součástky v širším rozsahu frekvencí, a pulzy produkované servy nejsou nic jiného než těmito vyššími frekvencemi, může se snadno stát, že původně zanedbatelné parazitní vlastnosti začnou převládat a součástka se začne chovat zcela jinak a třeba úplně opačně, než bychom čekali.

18
RC revue 8/2013

Rozvod proudu pro serva

Přiznám se, že když jsem v RC revue 5/2013 publikoval test stabilizátoru Guardian 2D/3D, netušil jsem, že tím spustím největší vlnu dotazů na jeden článek přinejmenším za poslední dva roky. Více než polovina se přitom soustřeďovala na jedinou větu týkající se problému, že tenké kabely a dimenzování konektorů nedovolují napájet přes Guardian serva s větším odběrem proudu, konkrétně toto: „…pro větší je nutné zařadit mezi Guardian a serva něco jako jednoduchý powerbox, stačí destičku s vlastním rozvodem napájení serv.“ Tento problém se zdaleka netýká jen uvedeného zařízení a z opakovaných dotazů je zřejmé, že si tato problematika zaslouží více pozornosti.

22
RC revue 8/2013

Rekreační větroň Ajax

Větroň Ajax je určen pro rekreační létání jak v termice, tak na svahu. Jeho odolná konstrukce umožňuje létání i za tvrdších, „polních“ podmínek. Model se dobře vypouští šňůrou i gumovým katapultem, na svahu létá bez problémů i při slabém větru. Stavba modelu není příliš náročná, ale pro úplné začátečníky vhodná není. Stavební výkres je nakreslen ve skutečné velikosti, všechny neoznačené míry jsou v milimetrech, směr let dřeva je označen čarami. Na stavbu použijeme balzu převážně střední tvrdosti, tvrdší jen na náběžnou lištu křídla a na potah spodní části trupu před vlečným háčkem. Smrkové lišty hlavně na křídle musejí být prvotřídní kvality. Během celé stavby dbáme na kvalitní lepení všech dílů. K lepení používáme Kanagom, na větší plochy Herkules a na namáhané spoje epoxid. Dbáme na to, aby hmotnost hlavně zadní části trupu a ocasních ploch byla co nejmenší, ne však na úkor pevnosti

24
RC revue 8/2013

JETI model Amperfest 2013

Dálnici D1 miluji jako pověstnou osinu v zadnici a vždy už za Brnem nadávám jako špaček na kvalitu betonového povrchu. Jednou z mála akcí, na něž se opravdu těším, a nedostatky D-jedničky proto ignoruji, je JETI model Amperfest. Důvodů k tomu mám spoustu. Jednak se mi velmi líbí nesvačilské modelářské letiště, kde panuje čilý aeroklubácký provoz za zády, s výhledem na krásné okolí zámku Konopiště, je zde milá a nenucená atmosféra a v neposlední řadě je Amperfest po přesunutí Mega Cupu a JETI model Meetingu do areálu Czech Heaven už jedinou velkou elektroleteckou akcí u nás, kde se na letadla nekoukáme skrze sítě, stanujeme na volné louce, voda teče z barelu a vše zkrášlují kadibudky. „Kurňa romantika!!!“, jak by zvolal jeden můj kamarád zálesák.

26
RC revue 8/2013

Elektroakrobat VisionAire

VisionAire je dalším z řady modelů vybavených stabilizačním systémem AS3X. Na rozdíl od dříve představených v RC revue je VisionAire „opravdové letadlo“. S rozpětím 1 143 mm a udávanou hmotností 1 240 g nejde o žádný mikro model. Je vybaven přijímačem Spektrum AR 635 s integrovanou stabilizací AS3X (RC revue 6/2013), servy E-Flite EFLR7155 a motorem E-Flite Power 10, napájeným z Li-pol baterie 3s 2 200 mAh. Díly modelu jsou vypěněné z lehké hmoty Z-Foam.

29
RC revue 8/2013

Pitts Python V2

Po testech několika modelů ze série Warbirds vypěněných do forem jsem uvítal, když mi redakce RC revue nabídla na test model sportovního akrobatického dvojplošníku Pitts Python vyrobený stejnou technologií. Ať je nějaká změna. Model se u nás prodává pod značkou Pelikan Daniel. Předloha vychází z velmi známého akrobatického letadla, jichž létá mnoho po celém světě. Po sériích původních Pitts Specialů s motory Lycoming jejich konstruktér Curtiss Pitts využil možnost použít hvězdicové motory ruské provenience o výkonu 360–400 k, a vznikl tak nejvýkonnější z řady akrobatických dvojplošníků Pitts – Model 12.

32
RC revue 8/2013

WACO CG-4, o modelařině a létání vůbec

Je známou věcí, že jak chlapi stárnou, tak stále zůstávají kluky, jen jejich hračky jsou větší a dražší. A hrajeme si v podstatě celý život, alespoň tedy většina z nás. Ženám je většinou tento přístup k životu zcela nepochopitelný a přiznejme si, i časově poněkud nedostupný, protože se někdo musí postarat o chod domácnosti, zatímco my trávíme čas na letištích, na rybách, v garážích, na střelnicích a bůh ví kde ještě. Ale buďme rádi, že nám to naše hraní drahé polovičky alespoň tolerují, zvlášť když při tom zabavíme i potomky či vnoučata. Původně jsem chtěl jen popsat stavbu nejnovějšího přírůstku do domácí letky – modelu WACO CG-4. Není to typ, který bychom zrovna každý víkend viděli na našich letištích, jenže jak jsem tak přemýšlel jak článek pojmout, aby byl zajímavý a čtivý, došel jsem k závěru, že se zkusím na věc a celé létání podívat trochu jinak.

36
RC revue 8/2013

Model Heinkel He 162 Spatz

Německý letoun Heinkel He 162 Spatz (vrabec), známý také pod označením Volksjäger (lidový stíhač), byl vyvinut během velmi krátké doby v závěru druhé světové války. V situaci, kdy určujícími faktory byly nedostatek materiálů (především slitin hliníku), pohonných hmot, zejména leteckého benzinu pro pístové motory, i ztráty výrobních kapacit a kvalifikovaných pracovních sil v důsledku spojeneckého bombardování, potřebovalo Německo získat letoun, který by dokázal dostatečně rychle vystoupat do letové výšky spojeneckých bombardérů a zastavit je.

48
RC revue 8/2013

Extrémní Jaky nad Medlánkami

(Pokračování z RC revue 7/2013) Jako srdce elektroinstalace jsem zvolil PowerBox Competition SRS, jehož hlavní předností je možnost provozování v napěťové hladině 5,9 nebo 7,4 V a možnost nastavení několika RC systémů – Spektrum DSM2, DSMX, Futaba S-BUS, JETI, HOTT, M-link. Používám letitý, ale funkční systém DSM2. Připojil jsem proto ještě čtyři satelity, které slouží jako přijímačové jednotky (minimálně jsou potřeba tři). V případě ostatních systémů je možné připojit 1–2 přijímače daného RC systému.

52
RC revue 8/2013

RC makety letadel (5)

Rádiem řízená maketa i toho nejjednoduššího letadla je natolik drahý model, že se vyplatí věnovat pozornost všem zdánlivě nepodstatným maličkostem, které mohou během letu způsobit její poškození nebo dokonce zavinit její zničení. Již několikrát jsem se zmínil o tom, že když jsme ochotni věnovat stavbě makety letadla mnoho hodin práce a investovat do jejího vybavení nemálo finančních prostředků, protože platí, že se na něm nevyplácí šetřit, musíme věnovat patřičnou pozornost i dalším možnostem, které mohou způsobit nedostatečný výkon motoru nebo dokonce jeho zastavení, což u makety znamená značný problém hraničící s jejím vážným poškozením.

56
RC revue 8/2013

Pirueta

Dříve než jsem zhotovil tento model, prostudoval jsem veškeré dostupné články na téma vrtulník a zkusil jsem postavit některé typy vrtulníků. Zamítl jsem koncepci rotujícího samokřídla, která je sice výkonná, ale nepodobá se skutečnému vrtulníku. Pro vekou pracnost jsem upustil i od takového uspořádání, kdy motor rotuje uvnitř trupu (Piasykonik, Locust atp.) nebo alespoň uvnitř prstence (Parneli Schoenky) či je umístěn dokonce pod trupem (Mini-Copter, Schoenky, Horstenke). Pirueta vychází z uspořádání západoněmeckého odborníka na modely vrtulníků, Ing. Bruna Horstenkeho. Model, poháněný původně motorem Cox 0,8 cm3 se žhavící svíčkou, jsem upravil jednak pro u nás dostupný motor Jena 1 cm3, jednak pro nikoliv speciální materiál.

60
RC revue 8/2013

HeliChallenge Dübendorf 2013

Ve dnech 22. a 23. června se ve Švýcarsku na vojenském letišti Dübendorf poblíž Curychu konalo setkání pilotů vrtulníků HeliChallenge 2013, které organizoval Hugo Markes. Dübendorf je malé městečko v kantonu Curych a distriktu Uster. Je situováno asi 10 km severovýchodně od Curychu. Švýcarsko je federální republika, která sestává z 26 kantonů a Curych je jedním z nich. Zajímavostí je, že každý kanton má vlastní daňový, právní, finanční a vzdělávací systém a představuje prakticky nezávislý stát těšící se značné autonomii v rámci Švýcarské konfederace.

62
RC revue 8/2013

Blade Nano CP X

Firma Horizon Hobby je průkopníkem v mikro modelech. Jejich letadla i vrtulníky jsou „inspirací“ mnoha čínským firmám, které je s větším či menším úspěchem napodobují. Horizon Hobby si ale drží náskok a odvážně posouvá hranice tam, kam se dosud nikdo nevydal! Důkazem toho je i vrtulník z řady Blade označený jako Nano CP X. CP v názvu značí, že vrtulník má kolektivní řízení úhlu náběhu listů – to znamená, že s ním bude legrace.

64
RC revue 8/2013

Závěsy křidélek a kormidel

Křidélka a kormidla patří k hlavním ovládacím prvkům skutečných letadel i modelů. Aby mohla dobře plnit svou funkci, musejí se dobře otáčet v požadovaném rozsahu při minimálních vůlích. Během vývoje modelů letadel a velkého množství jejich kategorií se postupně objevila široká paleta konstrukčních řešení závěsů kormidel a křidélek. Pokud zapátrám ve svých dávných modelářských začátcích, prvními závěsy ještě na větroních kategorie A1 i na modelech poháněných gumou byly pásky silonové tkaniny, lakem přilepené střídavě na směrovku a kýlovku. Bylo to řešení jednoduché, levné a nenáročné. S mým postupným přechodem k upoutaným modelům poháněným detonačními motory však přestalo vyhovovat. Vibracemi od motoru pásky silonu mechanicky trpěly a brzy praskaly.

66
RC revue 8/2013

Westland Lysander

Britské ministerstvo letectví v roce 1934 vypsalo specifikaci na nový letoun kategorie pro spolupráci s armádou. Vycházelo přitom ze zkušeností z první světové války. Činnost takovýchto letounů měla sestávat z úkolů pozorování, řízení dělostřelecké palby, ostřelování a lehkého bombardování nepřátelské pěchoty, zásobování, a sběru zpráv ze země pro vyšší velitelství. Sběr zpráv byl specialitou britské armády. Pouzdro se zprávou bylo upevněno na lanku napnutém mezi dvěma sloupky ve výši asi metr nad zemí. Letoun zprávy sbíral hákem, upevněným na sklopné tyči pod trupem, po zachycení byla zpráva vtažena do trupu.

70
RC revue 8/2013

Mistrovství ČR lodních maketářů

Víkend v polovině června přilákal do Vysokého Mýta na otevřené mistrovství ČR lodních modelářů – stavitelů přesných maket skutečných lodí – špičkové lodní modeláře nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska a Polska. Čtyři dlouhé stoly se zaplnily celkem 50 soutěžními modely plachetnic zvučných jmen (Vasa, Victory, Batavia či Le Requin a mnoha dalšími), loďmi válečnými a obchodními, postavenými klasickou stavbou, ne z běžných stavebnic. Jejich hodnota je od 150 tisíc korun, ale v některých případech i mnohem víc.

73
RC revue 8/2013

Makety NS na soutěži v Netolicích

Ve dnech 21. až 23. června 2013 si své další dostaveníčko v ATC Podroužek u jihočeských Netolic dali majitelé lodních maket třídy NS. Konala se tam 3. a 4. soutěž seriálu mistrovství ČR. Na rozdíl od úvodních soutěží (RC revue 7/2013) pořadatelé z KLoM Maják Borovany nemuseli měnit časový plán kvůli rozmarům počasí. Vlna tropických veder sice způsobila, že se elektronika v uzavřených trupech občas přehřála či svou poslušnost odmítl letitý vysílač, ale jinak nebylo proč si na počasí stěžovat.

74
RC revue 8/2013

Parní loď Léchalas

Někdy vloni na Vyžlovce jsem od Pepíka Darvaše zakoupil trup jeho nové lodi jménem Léchalas, protože jsem viděl loď i se strojovnou na internetových stránkách pana Brouarda. Myslím že postavil alespoň dvě strojovny do trupu lodi a jedna byla krásnější než druhá. Trup se mi velmi líbil, má totiž „gallické linie“, což asi znamená více plavnosti než typické anglické parníčky. Tento výraz jsem kdesi poprvé četl, když se páni ostrované omlouvali, že jejich lodě právě z těchto důvodů neplují tak rychle. Očekával jsem, že i moje loď popluje docela rychle, a myslím, že jsem se v ní nezklamal.

76