RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 9/2016

RC revue 9/2016
1. září vychází deváté číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 9/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 9/2016
RC revue 9/2016

Hra o české ceny

V tomto čísle časopisu RC revue začíná čtenářská soutěž, již jsme pojmenovali Hra o české ceny. Česká republika je bezesporu v modelářském průmyslu velmoc, v mnoha firmách zde působících vznikají opravdové klenoty, které nemají ve světě konkurenci. Při úvahách o hře jsme tyto skutečnosti vzali v potaz a rozhodli se, že čtenářům přineseme soutěž čistě zaměřenou na české a moravské modelářské výrobce, jejichž produkty se stanou také cenami pro úspěšné hráče. Oč a jak se bude hrát si můžete přečíst níže. Napravo naleznete hrací plán s vytištěným prvním kuponem, v RC revue 10 a 11 vyjdou tyto kupony samostatně a kdo bude chtít hrát, vystřihne je a nalepí na hrací plán, který rovněž vystřihne, vyplní a doručí do redakce. Vpravo dole také naleznete soutěžní otázky prvního kola. V tomto případě nemusíte nic vystřihovat, postačí navštívit internetovou stránku www.rcrevue.cz/hra a označit podle vašeho názoru správné odpovědi. Přeji vám bystrou mysl a hodně štěstí ve hře. Jiří Rumíšek, váš šéfredaktor

10
RC revue 9/2016

132s Presto 2

První předchůdce tohoto modelu vznikl již v roce 1981, kdy jsem si pro různá předvádění a dětské dny navrhl a postavil menší model na motor 3,5 cm3. Překvapilo mě, jak tento vcelku malý model (rozpětí bylo jen 1 080 mm) poměrně dobře reagoval i v nejsložitějších akrobatických obratech, a na druhé straně, jak dobře překonával problémy přetažení při přistání. Již v průběhu příští zimy jsem proto postavil tento model v poněkud větším provedení na motor OS MAX 40 s cílem dát začínajícím akrobatům k dispozici vhodný model na motor Modela MVVS 6,5 GF, který je při nedostatku „desítek“ na našem trhu vlastně jediným možným východiskem. Dá se říci, že mi můj záměr podařil. Model potvrdil, že je vhodný jak pro soutěžní létání (absolvoval jsem s ním přebor ČSR 1982), tak pro mírně pokročilé začátečníky, a že tedy vlastně může dostat i označení školní, aniž by se tím nepřímo oznamovalo, že špičkových obratů akrobacie není schopen. Tento model jsem již nazval Presto. Dále popsaný model Presto 2 je jeho modifikací s cílem umožnit pomalejší létání, odpovídající požadavkům nové sestavy FAI. Model Presto 2 je tedy proti svému předchůdci poněkud větší, díky větší ploše křídla a přibližně stejné hmotnosti létá s nižším plošným zatížením a prodloužený trup dále zvýšil podélnou stabilitu modelu. Motor MVVS 6,5 GF je vhodné vybavit rezonančním tlumičem, neboť jedině tak má model určitou rezervu ve stoupavých částech obratů. Bylo by asi zajímavé použít motor MVVS 6,5 GRR s rezonančním výfukem na hřbetu trupu. Překryt kabiny by pak musel být odstraněn a z modelu by se stal vyložený „soutěžák“ se značným přebytkem výkonu. Toto řešení jsem však nezkoušel (i když chuť jsem měl). Mám za to, že pro tento výkonnější motor by bylo vhodnější raději opět celý model o asi 10 % zvětšit anebo aspoň zvětšit rozpětí. Model Presto 2 má velmi dobré letové vlastností a dokáže zaletět všechny akrobatické obraty, ale je díky svým rozměrům a použitému motoru stále jen určitou náhražkou „dospělého“ akrobatického modelu na motor 10 cm3. Čím je totiž model větší a těžší, tím se chová ve vzduchu klidněji, obraty jsou plynulejší, povlovnější a model se svým chováním více přibližuje skutečnému akrobatickému letadlu. Tento obecný fakt, či snad zákonitost, nelze vyvrátit a nedá se obejít, ale dá se vhodným konstrukčním řešením najít takový kompromis mezi rozměry, hmotností a tvary modelu, že i poměrně menší model se chová přijatelně.

13
RC revue 9/2016

Tropický Festival raket v Suché

Raketoví modeláři ze Severky Modelpark v Suché uspořádali již devátý Festival příznivců velkých modelů raket. Na sobotu 25. června jsme připravovali celou akci s tím, že už v pátek večer posedíme u táboráku, ale jak je bohužel špatným zvykem, přihlásili se mi jen tři účastníci. Nic jsem proto nezajišťoval a jen tak náhodou jsem se jel navečer podívat na letiště. Tam už byli Jan Plecháč, Evžen Malcovský a za chvilku dorazil Michal Křížek s manželkou. Celý pátek panoval pařák kolem 36 stupňů, a tak po osvěžení vlastním dovezeným pivem začali nejen stavět stany na přespání, ale vybalili i modely raket ke zkouškám. Honza zkoušel motory v hromadě štěrku a Michal s Evženem si dali pět letů.

14
RC revue 9/2016

Nový vysílač Spektrum DX8 G2

Známý výrobce RC souprav Spektrum, firma Horizon Hobby, má ve své nabídce poměrně velký sortiment vysílačů, přijímačů, příslušenství i RC souprav a stále svůj sortiment doplňuje a inovuje. Není se co divit, konkurence je v tomto oboru poměrně velká a nabídka obrovská. Postupně, v průběhu posledních několika let, jsme v RC revue popsali soupravy od DX4 po DX18, některým typům jsme se věnovali i dvakrát, protože byly inovovány. Původní verzi RC soupravy DX8T získala k vyzkoušení redakce v roce 2010 jako tehdejší první RC soupravu s telemetrií, proto nesla označení T. Nyní je vysílač DX8 v nabídce firmy Spektrum s označením G2, označujícím druhou generaci. Od původního provedení se má lišit především modernějším softwarem a hlasovým výstupem, jak je to dnes již skoro nutností.

19
RC revue 9/2016

Nabíječ Revolectrix GT500

S nástupem nových Li-pol baterií s označením HV, tedy se zvýšeným napětím, vyvstala otázka, čím tyto baterie vlastně nabíjet. Mají na rozdíl od běžných „lipolek“ s nominálním napětím 3,7 V napětí 3,8 V a nenabíjejí se na hodnotu 4,2 V, nýbrž na 4,35 V. Toto zvýšené napětí má pro nás modeláře obrovský přínos. Baterie při stejné velikosti a hmotnosti má kapacitu, a tedy s ní související dobu chodu motoru modelu, o 10 % vyšší; díky většímu napětí je vyšší i výkon motoru. Jedním z prvních nabíječů na našem trhu umožňující nabíjení i těchto nových baterií je Revolectrix GT500. K vyzkoušení jej redakci poskytla plzeňská firma Hořejší model. Nabíječ je dodáván jako dnes většina podobných výrobků v krabici z lakovaného kartonu. Samotný nabíječ je zabalený v bublinkové fólii. V krabici je dále CD s návodem a napájecí kabel s konektorem EC5 a dvěma 4mm banánky.

22
RC revue 9/2016

Serva Bluebird BLS 2112 a BLS 26A

V předminulém výtisku časopisu RC revue jsem popisoval zkoušky pěti digitálních serv standardní velikosti. Takto velká serva se používají modelech mnoha kategorií, od větších rekreačních letadel přes makety po akrobatické speciály. Tentokrát se s vámi podělím o změřené hodnoty dvou standardních serv značky Bluebird. Hned z počátku některé z vás možná vyvedu z omylu – tato serva jsou vyrobena na Tchaj-wanu, nikoliv v Číně (na rozdíl od značkových telefonů společnosti Apple).

25
RC revue 9/2016

RC elektrolet Rafale 500

Leteckomodelářský klub Děčín ve spolupráci DDM Březiny pořádá každoročně soustředění talentované mládeže na letišti v Roudnici nad Labem. Jako vedoucí tam 35 let jezdím s žáky našeho modelářského kroužku a každý rok připravuji potřebné plánky, šablony a přípravky ke stavbě modelů na těchto soustředěních. Byly to vždy modely, které se daly postavit za několik dní, aby s nimi mohli žáci ještě na soustředění létat. Jedním z těchto modelů, jež jsem pro tyto účely navrhl, je elektrolet s delta křídlem Rafale 500. Celý model je postaven z Depronu tloušťky 3 mm. Prototyp modelu jsem pro ověření postavil z extrudovaného polystyrenu tloušťky 3 mm, používaného jako podklad pro plovoucí podlahy.

28
RC revue 9/2016

RC Model Show Bolešiny 2016

RC model show konanou v Bolešinách u Klatov jsem navštívil již po čtvrté. I když se na místní letiště nesjíždějí létat stovky modelářů, vždy tu bylo na co se dívat a návštěvníci se rozhodně nenudili. Ani letošní ročník nebyl výjimkou. Jak bývá zvykem, část modelářů, převážně ze vzdálenějších koutů republiky, dorazila již v pátek. Probíhaly tréninkové lety, tradiční okukování, co kdo přivezl nového, a letos trochu netradičně hledání teplého oblečení v autech mezi modelářským vybavením. Předpověď počasí totiž slibovala přeháňky a teploty do dvaceti stupňů.

30
RC revue 9/2016

Jets Over Czech 2016

O víkendu 9. a 10. července se v „modelářském ráji“ – na letišti Czech Heaven v Budkovicích u Brna – konala již po dvanácté známá akce modelů poháněných proudovými motory pod názvem Jets Over Czech. Do Budkovic jsem dorazil v pozdních večerních hodinách doprostřed dobré zábavy, okamžitě obdržel sklenku bílého vína a pružně vplul do debaty, tedy vzhledem k únavě po cestě spíš jako posluchač.

34
RC revue 9/2016

Závody obřích akrobatů o prázdninách

Gastro Cup Rokytno 2016 Tento závod pořádala firma Pelikan Daniel a původně mělo jít o jednodenní klání. Avšak z počtu přihlášených pilotů ještě před vlastním závodem bylo zřejmé, že se vše za jeden den odlétat nestihne. A tak pořadatel na internetových stránkách, speciálně vytvořených jen pro tento závod, dával nejprve najevo „obavy“ a nakonec i rozhodl, že závod bude dvoudenní, což se také stalo. Létalo se tedy ve dnech 9. a 10. července 2016 na letišti poblíž vesnice Rokytno. Pořadatelé – přátelé a zaměstnanci firmy Pelikan Daniel – se zhostili své role na výbornou. Zajistili nejen letiště, kvalitní rozhodčí, ale také vynikající občerstvení po celé dva dny konání závodu.

38
RC revue 9/2016

Akrobat The Artist

Přestože se ve své modelářské praxi věnuji s otcem aerovlekům, stále ve mě přetrvávala myšlenka pořídit si akrobata. Po chvílích jsem tedy procházel internet a začal spřádat plány, jak by měl můj budoucí akrobat vypadat. Nejdříve jsem samozřejmě přemýšlel nad velice rozšířenou kategorií s rozpětím 2,2 m s benzinovým motorem o zdvihovém objemu 50 cm3. Protože jsem model tohoto typu již v minulosti měl, vím, že pořizovací náklady jsou nemalé a kvalitně vybavený model stojí cca 35 000 Kč. Položil jsem si tedy otázku: Potřebuji takovýto model, když se primárně věnuji úplně jiné kategorii? Vždyť já jen chci o volných chvílích naložit letadlo, které není náročné na přepravu, a vychutnat si odpočinek na letišti. K tomu zajisté nepotřebuji velké letadlo s benzinovým motorem.

45
RC revue 9/2016

Domek pro motor trochu jinak

V září minulého roku jsem začal přemýšlet o tom, jaký model si přes zimu postavím. Protože v mém letovém parku za celou moji modelářskou činnost nikdy nebyl žádný dvouplošník, bylo rozhodnuto, že si jej konečně postavím. O radu, jaký vhodný typ zvolit, jsem požádal klubového kolegu Oldřicha Češku ze Spolku leteckých modelářů Litomyšl, protože je na dvouplošníky letitým specialistou. Má představa byla, aby „éro“ bylo skladné, velikostí do mého malého auta, motor maximálně o zdvihovém objemu do 55 cm3. Olda mi jako předlohu doporučil americké akrobatické letadlo Skybolt, jehož modely měl postavené v různých velikostech a vždy mu létaly k jeho naprosté spokojenosti. Jeden model měl postavený podle kdysi vydaného plánku edice Modelář, avšak zvětšeného na rozpětí dva metry, a tento plánek mi zapůjčil.

50
RC revue 9/2016

Mikado Day 2016 ve znamení Loga 700

Jedno teplé červencové páteční odpoledne se na modelářské letiště nedaleko Kařízku začali opět sjíždět piloti a příznivci rádiem řízených modelů vrtulníků na akci pořádanou ve spolupráci internetového obchodu Benovo Letadýlka.cz a modelářského klubu AMG Mýto pod názvem Mikado Day. Jak sám název napovídá, hlavní program zajišťovali tovární piloti firmy Mikado Model Helicopters, kteří do Mýta přijeli s majitelem a zakladatelem firmy Ralfem Buxnowit­zem.

55
RC revue 9/2016

Hexakoptéra Typhoon H Advance

Od dovozce, společnosti Astra, obdržela naše redakce k vyzkoušení vyspělý dron od firmy Yuneec určený k pořizování fotografií a především videozáznamů. Tento stroj už podle mého názoru balancuje na hranici modelářství, a proto si nachází své uživatele i v mnoha dalších oborech, ale přece jen jsou nám modelářům „kniply“ blízké, a proto se jich zhusta ujímáme i my. Kategoriím dronů a koptér příliš neholduji, ale Typhoon mě svými možnostmi, parametry, konstrukcí, zpracováním a komplexností velmi zaujal. Fotografování a natáčení videa se jako profesionál věnuji také, považuji se za jedince s technickým rozhledem a přehledem, ale Typhoon mě několikrát velmi překvapil a přinejmenším naznačil, že kategorie „starého železa“ se blíží i mně.

58
RC revue 9/2016

Větroň XLG-225 Medák

Historie větroně XLG-225 Medák začala v roce 1949, kdy konstrukční skupina LF vedená Ing. V. Štrosem začala pracovat na projektu větroně s laminárním profilem křídla XLF-207 Laminár. V Otrokovicích začala skupina konstruktérů pod vedením Ladislava Marcola pracovat na podobném projektu o něco později a výsledkem byl experimentální větroň s označením XLG- -225 Medák. Konstruktéři se rozhodli, že použijí trup ze sériové „stopětadvacítky“ Šohaje, a přidají mu nové křídlo s laminárním profilem. Na rozdíl od komplikovaného půdorysu křídla Lamináru byl u Medáka použit jednoduchý lichoběžníkový půdorys.

63
RC revue 9/2016

O letectví převážně modelářském

Ke spolehlivému a bezpečnému provozu jakéhokoliv létajícího stroje pouhé jeho výkony málokdy stačí. Měl by být ještě schopen napravovat a obnovovat poruchy ustálených letů, k nimž dochází při létání. Proto je třeba vybavit jej dostatečnou mírou těchto schopností, jež se nazývají stabilitou. S těmito schopnostmi stroje souvisí bezprostředně i jeho řiditelnost, o nichž je pojednáno stručně v části o mechanice letů. Vzpomeňme na jeden z výkladů o tom, jak souvisí poloha těžiště pevného tělesa se stabilitou tak, jak jsme byli instruováni před mnoha léty ve školních lavicích. Například kvádr se nachází ve stabilní poloze, jestliže jeho těžnice prochází základnou tělesa. Jestliže se těžnice tělesa ocitne mimo jeho základnu, těleso se převrátí. U létajících strojů je to poněkud jinak, ale výsledná poloha těžiště zde má rovněž důležitou roli.

68
RC revue 9/2016

Tiskolet, aneb modelařina s 3D tiskárnou

Najít si v dnešní uspěchané době dostatek času na letecké modelářství je pro všechny stále těžší a těžší. Stavba a později spíše opravy svých vlastních leteckých modelů spotřebují velmi mnoho nedostatkového času. Další překážkou pak může být nezkušenost se stavbou letadel či chybějící manuální zručnost potenciálních modelářů. Všechny tyto nedostatky nám však pomohou překonat různé moderní technologie. V tomto článku se budeme zabývat jednou z nich – 3D tiskem. Princip tvorby 3D modelu je velmi podobný klasickému tisku na papír, jen zde nejsou pouze dvě souřadnice v ploše papíru, ale souřadnice tři – tedy jako bychom na sebe vrstvili různě tvarované listy papíru a vznikl nám tak trojrozměrný model.

72
RC revue 9/2016

Mistrovství Polska plachetnic třídy Footy 2016

Footy jsou modely plachetnic tak malé, že se s nimi dá jezdit prakticky kdekoliv a vzít si je můžeme kamkoliv. Dostal jsem se k nim úplnou náhodou. Na soutěžích Moravského poháru se jezdí i kategorie „rychlíků“, kterou nejezdíme, a tak jsme během závodů měli vždy několik hodinových prodlev, než měli hoši od rychlých lodí „hotovo“. A tak jednoho dne přišel vedoucí našeho kroužku lodních modelářů při DDM Třinec Svatopluk Hubáček s nápadem, že bychom tou dobou mohli plachtit. Díval jsem se na něj „jako puk“, protože jednak mi nebylo jasné, jak chce plachtit na něčem tak malém, jako jsou místa, kde se Moravský pohár jezdí, a za druhé mi bylo divné, kde chce vzít vítr.

76
RC revue 9/2016

Mistrovství České republiky mládeže a maket lodí NS v Borovanech

ské republiky plovoucích lodních maket NS zaznamenal v letošní sezóně podstatnou změnu. Oproti dřívějším ročníkům se od zbývajících maket vyčlenil seriál RC maket plachetnic NSS do samostatných lokalit. Diváci jsou nyní postaveni před dilema, na jakou akci se za omezený rodinný rozpočet vydají, a pokud se náhodou oba podniky termínově kryjí, jako se to povedlo u úvodních soutěží v Bělči nad Orlicí a ve Velkém Vřešťově koncem května, musejí volit i samotní soutěžící, jezdí-li více různých tříd.

78
RC revue 9/2016

Střípky ze soutěží maket NS v Bělči nad Orlicí a Borovanech

Pořádání první a druhé soutěže seriálu mistrovství České republiky sekce NS se opět s dvouletým odstupem ujali modeláři z Třebechovic pod Orebem. Místo bylo tradiční – areál Tábora J. A. Komenského v nedaleké Bělči nad Orlicí. Ubytování jsme s manželkou měli zajištěné, stačilo vyjet v pátek 27. května asi v půl sedmé, abychom včas stihli registraci. V autě byly naloženy bedny se stíhačem ponorek a Pedrem Gual a spousta dalších nutných věcí. Cesta po hradecké dálnici byla příjemná a krátce po osmé ranní jsme již byli v Bělči nad Orlicí. Do tábora zbývalo ještě zdolat příjezdovou cestu se čtyřmi retardéry. Musí se jet s takto drahocenným nákladem velmi opatrně, na dvojku. Retardéry jsme zvládli, modely v bednách přežily v pořádku. Rychle jsme se zaregistrovali a do zahájení, které bylo v devět hodin, jsme měli stále dost času. Postupně přicházeli soutěžící, jednotlivě i po skupinkách.

81
RC revue 9/2016

RG-65 – plachetnice, která zaujme

RC plachetnice RG-65 se staly i u nás oficiální třídou sekce S (rychlostní plachetnice) lodních modelářů a blíží se termín jejich prvního oficiálního závodu na území České republiky. Pojďme se tedy blíže podívat, o jakou třídu vlastně jde. Ve světě jsou „ergéčka“ velmi oblíbená a nenajdeme moc zemí, kde by se nejezdila. Z okolních zemí jmenujme Slovensko, Polsko i Rakousko. Proč si vybrat právě plachetnici typu RG-65? – Protože je malá a snadno přepravitelná. – Protože má široký výběr trupů, takže si pořídíme loď požadovaného vzhledu, trup můžeme mít široký i úzký, vše podle našich požadavků. – Protože podává vysoké jízdní výkony. – Protože zkušení „ergéčkaři“ jsou vždy ochotni pomoci začátečníkům. – Protože jde o rychle se vyvíjející třídu v celé Evropě.

84
RC revue 9/2016

Zajímavá ponorka FB-1

Netradiční model ponorného člunu postavil vloni František Beran, člen Klubu lodních modelářů v Proboštově u Teplic. Odchod do důchodu pro něj znamenal možnost plně se věnovat svému koníčku, a od té doby postavil několik velmi pěkných modelů, které by jistě stály za samostatný článek. Za všechny jmenujme polský parníček Grazyna nebo westernový „zadokolesák“. Funkční model ponorky pro něj byla jen další technická výzva.

86
RC revue 9/2016

Lodička pro radost (a na naše přátelské parní závody)

Tento rok je pro mě asi začarovaný. Sice jsem přes zimu postavil nový stroj, ale kvůli naší „závodnické“ sezoně pořád jen něco předělávám a dodělávám – na tu Navigu – a nějak se nemohu pohnout dopředu. Teď ale naštěstí seriál závodů Naviga na dva měsíce skončil a jak to vypadá, zářijové závody v Duchcově minu, protože mi přijede sestra z USA, takže mohu bez výčitek (nebo jen s trochou) něco nového a zajímavého dodělávat. Začal jsem tedy stavět malou lodičku, krátkou a širokou, vhodnou na naše kamarádské setkávání. Je to jednoduché. Musím vzít vhodný stroj, k němu dodat vhodný kotel, pár důležitých věcí pro běh a řízení stroje a je to – prostě nic obtížného. Do malého trupu jsem zabudoval malý stroj (je to asi tři roky starý devítimilimetrový osciláček, nic hvězdného, ale běží) a k němu vhodný kotel. Strojovna opravdu běžela, dokonce velmi pěkně, jenže jen osm minut, protože malý kotel měl objem jen 280 ml a voda byla hned pryč.

90