RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 1/2013

RC revue 1/2013
1. ledna vychází první číslo čtrnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 1/2013 naleznete

Obsah časopisu RC revue 1/2013
RC revue 1/2013

Akrobaté na MS pro upoutané modely

Do místa konání mistrovství světa, bulharského města Pazardžiku, ležícího ještě 150 km za hlavním městem Sofií, se koncem srpna 2012 vydala čtveřice českých reprezentantů s upoutanými akrobaty v čele s vedoucím výpravy a tak trochu sponzorem Ing. Jiřím Pavlíčkem. Za juniory nás naposledy jel reprezentovat Michal Meisl. V seniorech se nominovali Radek Dobrovolný, Zbyněk Kravčik a Jiří Vejmola.

6
RC revue 1/2013

Vystřelovací kluzák MX – 1

Když jsem začal uvažovat o stavbě modelu, s nímž bych se nemusel bát létat ani za silnějšího větru a který by byl přiměřeně obratný, vyšla z mých úvah nejlépe delta. Abych zbytečně neplýtval materiálem, rozhodl jsem se postavit několik vystřelováků jako létající demonstrátory. Prvním z nich je delta MX-1 s výbornými letovými vlastnostmi. Model je velmi jednoduchý a je postaven ze zbytkového materiálu. K lepení je použit LA tmel; povrchová úprava je vodou ředitelnými barvami.

8
RC revue 1/2013

Soutěžní motorový model z roku 1950 Eros

Velmi známý a dosud produktivní letecký modelář Bronislav Sokolíček postavil již dlouhou řadu hezkých a létavých modelů. Mezi nimi mě na první pohled upoutal model jednoduchých tvarů Eros. Odhad, že by byl vhodnou a létavou předlohou do kategorie Te x aco – historiků SAM, mi potvrdil i Štefan Mokráň, který se rozhodl jej postavit. Poprosil jsem tedy Broňu o třípohledový podklad, abych mohl rozkreslit stavební plán.

10
RC revue 1/2013

Serva řady GO

Od firmy Pelikan Daniel dostala naše redakce na vyzkoušení pět serv řady GO, která tato firma dodává pod svou značkou. Všechna jsou určena pro malé modely a jejich hlavní výhodou má být kombinace velmi nízké ceny a přijatelné kvality pro nenáročné rekreační modely. Všechna serva se dodávají v sáčcích, podrobnější údaje je nutné si najít na internetových stránkách. Podívejme se jednotlivě na jejich vlastnosti.

12
RC revue 1/2013

Akumulátory NiZn

nedávné době se i na našem trhu objevily tužkové (AA) akumulátory NiZn, které pracují na jiném principu než známé NiCd nebo NiMH. Princip NiZn článků není z technického hlediska žádnou novinkou, pracoval s nimi už Thomas Alva Edison na počátku 20. století, tehdy se ale používaly otevřené akumulátory s tekutým elektrolytem na rozdíl od dnešních hermeticky uzavřených. Nejvýznamnějším výrobcem NiZn je v současnosti americká firma PowerGenix z Kalifornie, která se zabývá mimo jiné jejich aplikacemi v elektromobilech, nicméně podobné články má v nabídce třeba i čínská modelářská firma Turnigy nebo německá zasilatelská firma Conrad.

14
RC revue 1/2013

Vinhala 2012

Tento rok jsem poprvé dostala možnost vyrazit společně s českou výpravou na návštěvu k našim sousedům na Slovensko. V sobotu 1. prosince 2012 se zde konal druhý ročník halové soutěže s názvem Vinhala 2012. Už jen vidina nových zkušeností, navázání nových kontaktů a hlavně příjemně stráveného víkendu se mi v tomto předvánočním shonu velice líbila.

16
RC revue 1/2013

MiG-29 3D – ED F ARF

Pěnový polystyren v různých podobách se stal oblíbeným materiálem jak modelářů, tak i výrobců modelů. Pro ně je na straně výhod jednoduchost výroby ve formách a při použití správné technologie následného lakování i velmi dobrý finální vzhled hotového modelu. V záplavě takto zpracovaných více či méně zajímavých modelů na modelářském trhu se občas objeví i něco mimořádného. Mezi takové modely patří bezesporu MiG-29 prodávaný pod značkou známé firmy SebArt.

20
RC revue 1/2013

Junkers Ju 87 Stuka

Modely letadel z druhé světové války ze série Warbird prodávané u nás pod značkou Pelikan Daniel jsme již některé představili. Byl to Me 109 (RC revue 1/2011) a Spitfire (RC revue 4/2011). Obě letadla stále provozuji a i po dvou sezonách oceňuji jejich velmi dobré letové vlastnosti a na zemi i ve vzduchu solidní úroveň maketovosti. Jediné, s čím u nich neustále bojuji, je přistání. Oba modely mají zatahovací podvozek, který sice hodně přidá na realistickém vzhledu, ale je jen kousek před těžištěm a zvládnout přistání bez překlopení na vrtuli opravdu není jednoduché.

24
RC revue 1/2013

Micro Carbon Cub

V minulém čísle časopisu jsme představili malý MiG-15 se stabilizačním systémem AS3X. Současně s ním přišel od firmy Astra do redakce také technicky podobný, i když charakterem předlohy velmi odlišný model UMX Carbon Cub. Jde o polomaketu letecké klasiky Piper Super Cub, a i přes miniaturní rozměry může mít, stejně jako předloha, více modifikací a využití.

28
RC revue 1/2013

QB-20 Revival

Řada pamětníků si jistě vzpomene na motorový model QB-20, který se před mnoha léty prodával ve stavebnici v tehdejších několika modelářských prodejnách. Model to byl bezesporu úspěšný, ať již originály nebo kopie postavené podle výkresu ze stavebnice brázdily ve značném počtu naše nebe.

30
RC revue 1/2013

Elektroakrobat Bandit

V květnu roku 2011 se na internetu objevila první videa z testovacích letů nového akrobatického modelu Bandit z Austrálie. Bandit na první pohled zaujme neokoukaným vzhledem, nezapře inspiraci závodními stroji z Red Bull Air Race. Stejně jako ostatní modely firmy Precision Aerobatics je i Bandit postaven z balzy a překližky se spoustou uhlíkových výztuh. Neodolal jsem a Bandit si v lednu u firmy PAmodels.cz objednal.

32
RC revue 1/2013

Fairchild PT-19 od CMP

Během rozhodování, co postavím jako první větší model, se mi do života připletlo stěhování, trochu času zabrala práce na zahradě a domě, a tak jsem se smířil s tím, že moje další letadlo bude ze stavebnice. Protože téměř vše, co v naší partě na letišti v Suché létá, je z „kuliček“, padlo rozhodnutí na konstrukční model.

36
RC revue 1/2013

Retromodel s elektropohonem Spook 72

Když jsme s klubovým kolegou Františkem Freiem uvažovali, jaký nový model si postavíme, padlo naše rozhodnutí na model Spook 72 z roku 1940, konstrukce Barneyho Snydera a Johna Muira. Model má líbivý tvar a ne zcela běžné lomení křídla. Hlavně však svojí koncepcí a rozměry dával předpoklad velmi dobrých letových vlastností. Podklady na model, včetně dostatečného množství fotografií, lze snadno získat na internetu, kde se vyskytuje v různých velikostech a s pohonem spalovacími motory i elektromotory.

44
RC revue 1/2013

Obři nad Rýnem

V minulém roce jsme vynechali návštěvu našich obvyklých akcí obřích modelů v La Ferté ve Francii a v německém Lehrte, kde byla akce pořadateli z ekonomických důvodů dokonce zrušena, a pátrali po nějaké jiné, již jsme ještě nenavštívili. Je pravdou, že mnoho možností dnes již není, ale našli jsme Euroflugtag – akci pro Německo tradiční, avšak u nás neznámou, a tak bylo rozhodnuto. V pátek 3. srpna 2012 v brzkých ranních hodinách už náš obytný vůz ujížděl směr Německo.

46
RC revue 1/2013

Polomaketa Piper Cherokee 180

Elegantné dolnoplošníky Piper Cherokee sa mi vždy veľmi páčili, a tak prvý takýto model sme s bratom postavili už roku 1971 na motor Tono so zvihovým objemom 5,6 cm3. Keď som v lonskej zime dokončil opravy a inštalácie RC zariadenia pre niektorých svojích priateľov, rozhodol som sa znova si tento model postaviť. K dispozícii som mal nový čínsky motor TGY 52, tak som stanovil rozpätie budúceho lietadla na 2 500 mm.

48
RC revue 1/2013

Smith Miniplane od SIGu

Po více než pěti létech, kdy jsem postavil svůj zatím poslední model letadla – P-51 Mustang z rozsypu americké firmy SIG (RC revue 11/2007), mi začalo být trochu smutno po klasické modelařině typu „dřívko po dřívku“. V mém leteckém parku zatím chyběl jakýkoliv dvouplošník. Chtěl jsem nějakou pěknou polomaketu s rozpětím do 1 600 mm poháněnou čtyřdobým žhavíkem. Protože jsem byl se stavebnicí od SIGu v minulosti velmi spokojen, hledal jsem model od počátku na jejich webových stránkách.

52
RC revue 1/2013

Turbinator

Ti, kdo se chtějí zařadit mezi piloty modelů s proudovým motorem, většinou současně řeší dva problémy: jaký motor zvolit a naučit se jej obsluhovat a jaký zvolit model. Obě položky jsou také poměrně nákladné, zejména pokud jde o model laminátový nebo dokonce o lepší polomaketu. Za typické cvičné se většinou považují letouny jako je třeba Wild Hornet (Jet Arrows) s motorem vzadu na trupu, podobně koncipovaných konstrukcí jde najít řada. Jiné řešení, které je mnohokrát prověřené a má několik různých klonů a variant, nabízí americký modelář Nick Ziroli.

56
RC revue 1/2013

Přechod na bezpádlo

Dlouho jsem uvažoval o přechodu na bezpádlový systém, a když jsem zjistil, že můj T-Rex 450 PRO má na pádlové rotorové hlavě od Align takřka zemědělské vůle, rozhodl jsem se, že je čas to vyzkoušet. Podle uživatelů bezpádel se jeho instalací zlepší letové vlastnosti vrtulníku, zlepší se možnost vyladit si vrtulník k obrazu svému a navíc zmizí některé neduhy, které pádla působují. Ve zkratce by měl být vrtulník stabilnější a přitom hbitější než s používanou stabilizací pádly.

58
RC revue 1/2013

Republic F-84 Thunderjet

Proudový stíhací bombardér vznikl na základě požadavku amerického letectva z roku 1944 na proudovou denní stíhačku. Alexander Kartveli, hlavní konstruktér firmy Republic Aviation, navrhl proudový letoun, který měl nahradit úspěšný pístový stíhací letoun P-47 Thunderbolt. Nový stroj měl štíhlý trup, ve kterém byl proudový motor s axiálním kompresorem, rovné, nešípové křídlo s poměrně tlustým profilem a integrovanými nádržemi.

60
RC revue 1/2013

Několik rad proti povánočnímu zoufalství

Pod nejedním vánočním stromkem se jistě našly více či méně rozměrné krabice obsahující kompletní sadu modelu včetně pohonu a RC soupravy. Nadšený adept létání si určitě sestavil model ještě o Štědrém večeru a už se viděl, jak s ním brázdí oblohu a model jej na slovo poslouchá. Obvykle tomu však bývá jinak a čerstvý modelář pak zklamán tím, že ač „se to řídí rádiem“, tak model vůbec neposlouchá a letí si, kam chce.

62
RC revue 1/2013

Úhlová vrtačka za pár korun

Asi každý modelář se dostal při sestavování modelů do situace, kdy bylo potřeba vyvrtat otvor v nepřístupném místě. Samozřejmě běžná elektrická vrtačka, ani ta akumulátorová, se do takových míst nevejde. Pak zbývá buď přerýsovat otvor na druhou stranu, což není v některých případech ani jednoduché, ani přesné, nebo použít mikrovrtačku na 12 V. U nich je však rozměr vrtáku omezen na velmi malé průměry.

65
RC revue 1/2013

Laser v modelářství

Následující řádky nejsou myšleny jako vyčerpávající technologický postup nebo dogmatický návod, jak dosáhnout dokonalosti. Osobně jsem až ve zralém věku okolo 45 let přišel na to, že mé oči nejsou tak úplně v pořádku, co se týče geometrie čočky. Verdikt oční lékařky zněl: astigmatismus.

66
RC revue 1/2013

Caesarova galéra

Galéry poháněné vesly nejsou častou předlohou pro stavbu funkčních maket, tím méně lodě z doby před naším letopočtem. Představený model ztvárňuje římskou galéru, vlajkovou loď Gaia Julia Caesara, která pochází z doby kolem roku 58 před naším letopočtem. Na tehdejší dobu šlo o ohromnou loď – měla délku 28,8 m a šířku 6,6 m. Osádku galéry tvořilo 200 lidí, převáže otroků-veslařů.

68
RC revue 1/2013

Velká korveta

Přináším popis činností, jež jsem vykonával kolem stavby opravdového modelu lodi. Pro některé to možná bude únavné čtení, ale jiným to třeba dodá kuráž ke stavbě vlastního modelu. Jinak budeme na rybníce všichni drandit s kupovanými modely. Takže to bylo asi takhle: Úspěch manželčiny maličké korvety Bledule (Snowflake) mě hodně povzbudil – přece jen už šlo o model s tvarem opravdové lodě a na to rozhodčí opravdu „slyší“.

70
RC revue 1/2013

Extrémní model ponorky

Tak jako některé sporty označujeme za extrémní i některé modely razantně boří dosud zažité představy o mezích možného a dostupného. I mezi modely ponorek jde najít extrémní kousky. Jejich parametry i použité technologie můžeme obdivovat a brát jen jako kuriozitu, nebo se z nich můžeme poučit a jejich tvůrce považovat za průkopníky, kteří prostě předběhli svoji dobu a táhnou vývoj dopředu. Jedním z nich je i Klaus-Dieter Wolk z Achimu u Brém v severním Německu, zastánce a propagátor hermeticky uzavřených modelů ponorek.

76