RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 1/2018

RC revue 1/2018
1. ledna vychází první číslo devatenáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 1/2018 naleznete

Obsah časopisu RC revue 1/2018
RC revue 1/2018

Hepf Hausmesse

Někteří z nás modelářů s končícím létem vzdychávají nad očekávanou kvalitou rychle se blížících veletrhů, které se během zimy uskuteční u nás i v zahraničí. S klesajícím zájmem o nákupy na těchto akcích klesají i tržby firem a mnohým se již nevyplatí vystavovat. Zákazníci si prostě místo utrácení na veletrhu nakoupili vše přes internet, když to zrovna potřebovali, a kvůli tomu, aby si osahali produkt na živo, se mnoha firmám nevyplatí stěhovat se na pět dní stovky kilometrů daleko na různá výstaviště. Raději investují například do reklamy na internetových fórech, které denně navštíví tisíce diskutujících. Tento problém samozřejmě trápí i organizátory výstav, ale jde o uzavřený začarovaný kruh způsobený spíše změnou trhu, než že by to byla přímo něčí vina. A rozhodně nejde jen o trend v modelařině.

8
RC revue 1/2018

Plánek Modelář č. 108 Filip

Filip je určen pro majitele motoru Modela CO2, kteří si chtějí postavit model podobný skutečnému letounu, který by byl stavebně nenáročný a měl přitom dobré letové vlastnosti. Při jeho konstrukci byl brán ohled i na dostatečnou odolnost vůči poškození při běžném létání, což bývá u modelů poháněných motory na CO2 problém často podceňovaný. Díky své koncepci je Filip model „hodný“, prototyp se choval při zalétávání od počátku způsobně. Bez problémů startuje i se země. Za předpokladu, že celková hmotnost nepřesáhne 130 g, může létat i ovládaný jednokanálovou RC soupravou, přičemž za neřízenou zatáčku volíme levou.

10
RC revue 1/2018

International Indoor Fly In 2017

Sedmý ročník soutěže International Indoor Fly In 2017 se konal ve dnech 10. až 12. listopadu 2017 na obvyklém místě – v hale Jan Massinkhal v Nizozemském Nijmegenu. Hala byla tentokrát poprvé k dispozici již v pátek odpoledne, které mělo sloužit k doladění a v mnoha případech i zalétání modelů. Na to není během soutěžní soboty a neděle prakticky žádný prostor a tato skutečnost byla dlouhodobě kritizována. Provoz probíhal trochu překvapivě naprosto v klidu, byť nebyl nijak organizován, a modelářů toužících využít nabídnuté příležitosti se v hale pohybovalo opravdu hodně – přítomni už byli prakticky všichni soutěžící.

11
RC revue 1/2018

Vysílač FrSky Horus X10S

Před více než rokem jsme psali o vlajkové lodi čínské společnosti FrSky, RC soupravě Horus X12S (RC revue 11 a 12/2016), nyní k nám od dovozce RCStudio dorazil k vyzkoušení vysílač od stejného výrobce, a to Horus X10S. Tento vysílač stojí v hierarchii o stupínek níž, což lze vydedukovat z číselného označení a z cenovky, avšak co číslovka 10 v označení konkrétně znamená, to už se mi odvodit nepodařilo. V minulosti číslovka obvykle odrážela počet přenášených kanálů, jenže dnes jsou všechny vysílače FrSky šestnáctikanálové (s možností rozšíření na 32 kanálů dalším modulem), a proto označení zřejmě znamená jen čím vyšší číslo, tím lepší a vybavenější vysílač.

16
RC revue 1/2018

Jednotka Vector a plošník

Stabilizační a navigační jednotka Vector je výrobkem americké firmy Eagletree systems. Firma, jmenovitě její zakladatel Bill Parry, se věnuje vývoji elektronických zařízení pro modeláře již dlouhou dobu. K prvním výrobkům firmy patří známý E-logger. Toto logovací zařízení je pro řadu účelů stále nepřekonané. Již před řadou let vydala firma jednotku OSD-PRO, která společně s E-loggerem umožňovala létání způsobem FPV. Včetně připojení videokamery, vysílače videa atd. FPV jsme tehdy s úspěchem vyzkoušeli. Automatická stabilizace, tak jak ji známe dnes, ještě nebyla dostupná. Pro stabilizaci letu v horizontu jsme tedy použili jednotku Copilot II firmy Revolectrix. Její sonda ho

19
RC revue 1/2018

Zhodnocení právě uplynulé sezony soutěží RC větroňů

Při hodnocení loňské sezony mohu volně navázat na předchozí rok v F3B. Dnes bych začal asi tím nejdůležitějším, co se odehrálo v právě uplynulé sezoně – mistrovstvím světa F3B, pořádaném na letišti v Jeseníku (Mikulovice). V soutěži družstev jsme na něm skončili „až“ čtvrtí (tajně jsme snili o „bedně“). V jednotlivcích se nejlépe umístil Jan Kohout v první desítce, přesněji na šestém místě. Jan Stonavský z RC Klubu Brno pořadatelsky celou akci zvládl s přehledem. Velké díky patří SMČR za podporu.

24
RC revue 1/2018

O RC házedlech kategorie F3K

Piloti by si měli vybírat házedla podle využití. Záleží na tom, jestli si modeláři budou létat jen za domem, nebo budou chtít navštívit i nějakou soutěž. V prvním případě stačí levný model s křídlem a ocasními plochami z olaminovaného extrudovaného polystyrenu s uhlíkovým trupem. Tyto nové modely bez vybavení se dají pořídit za cenu okolo 5 500 Kč. Zájemcům o první soutěže vždy doporučuji rovněž model s křídlem s pěnovým jádrem, ale pevnějšími nosníky a kvalitnějším trupem. Tento druh modelu se dá zakoupit za cenu 7 000 až 9 000 Kč.

26
RC revue 1/2018

Kočkopes Vekabu

Asi před třemi léty začala na našem letišti Modelpark Suché „větroňářská“ horečka. Ze stojánky pomalu začaly mizet oblíbené warbirdy a stále více členů klubu se na ploše objevovalo s větroni s pomocným motorem. Zvyšující se počet větroňů s sebou přinesl i pořádání soutěží v kategoriích RCEV, RCEN a F5J. V loňském roce to byly hned čtyři. I já jsem této horečce trochu podlehl a účastnil se vloni alespoň jedné soutěže s půjčeným modelem Vektor XXL, kterou jsem ale kvůli poškozené směrovce nedolétal. Rozhodnutí, že musím mít svůj vlastní model, tak na sebe nedalo dlouho čekat. Že jej budu stavět sám mi bylo jasné a sehnal jsem plánek italského modelu Xiton (ono plánků na termické větroně na internetu bohužel moc není). Při jedné debatě nad plánkem na letišti přišel můj kamarád, a dnes již zkušený větroňář Rudolf Rada s tím, že mu doma leží nevyužité křídlo z modelu Marabu od firmy Topmodel CZ. Po prohlédnutí nepotažených, perfektně zpracovaných polovin křídla, která firma Topmodel CZ prodává jako náhradní díl s veškerým příslušenstvím, mi bylo jasné, že bude všechno jinak!

28
RC revue 1/2018

Mast Psí sádlo, Modelářské středisko a stará A-2

Po prvním přečtení nadpisu si asi valná většina čtenářů zaťuká na čelo. Co má společného mast Psí sádlo, Modelářské středisko a stará á dvojka? Mnoho. V masti Psí sádlo není psího sádla a v Modelářském středisku modelářů. Vlivem různých okolností jsme museli vyklidit Modelářské středisko. Ve skladu zůstaly i staré modely. Jedněmi z nich byly větroně kategorie A-2, dnes zvané F1A. Co s nimi? K soutěžení jsou dnes prakticky nepoužitelné, technický pokrok jde nezadržitelně vpřed. Použít je místo prostředku PE-PO? K tomu jsem neměl sil. I vzal jsem tedy sady křídel, rozdal je kamarádům a jednu sadu jsem si ponechal. Vyvstala však otázka „Co s křídlem staré A-2?“ Nakonec jsem se jej rozhodl použít pro RC model. Původní úvahu o čistém větroni jsem v počátku zavrhl a zvolil model s elektropohonem. Důvodem bylo i to, že vlastně ani není kde natáhnout gumicuk. Volných a vhodných ploch nezadržitelně ubývá a čekat pouze na podzim a sklizená pole se strništi se mi nechtělo. A potom, ta pohoda! Konstrukce „zbytku“ modelu je jednoduchá a materiálově nenáročná, když jej stavěl drobný škudlil (Pozn. redakce: Občasná přezdívka autora článku). Základní rozměry jsou na připojeném výkresu. Slouží pro orientaci, zejména rozměrů křídla. Profil jsem obkreslil z kořene křídla, nevím, jaký ve skutečnosti je, ale připomíná mi osvědčený Benedek B6356b.

30
RC revue 1/2018

Začátek sezony 2017–18 halových akrobatů

RCmania Indoor Cup v Týně nad Vltavou Tento tradiční závod se letos letěl jako zahajovací a bylo to již po osmé, co se zde haloví akrobaté utkali. Pořadatelem byl domácí pilot, reprezentant v halovém akrobatickém létání Jan Špatný. Věnoval přípravě závodu značnou péči. Nejenže zajistil velmi kvalitní poháry pro vítěze, ale i pěkné diplomy pro každého účastníka. Navíc již před vlastním závodem bylo jasné, kdo a v kolik hodin nastoupí k tréninkovému letu. Tato vychytávka pomohla ke klidu před závodem, každý měl jasně definovaný čas, kdy poletí, a tak se dostalo na každého. K závodu nastoupilo třiadvacet pilotů. Sedm jich letělo v nejméně obtížné začátečnické kategorii RCEA. Příjemnou zprávou je, že jsme v ní viděli soutěžit nové tváře, piloty, kteří dosud ještě soutěžně v hale nelétali. Kategorie se tak trochu – v současné době – stává i seniorskou kategorií.

32
RC revue 1/2018

EPP akrobat Extra 330 SC Indoor

V letošním roce se firma Multiplex při konstrukci jednoho z nových modelů lehce odklonila od svého vyzkoušeného (a modeláři do nebe chváleného) materiálu Elapor, a uvedla na trh halový model z EPP zkonstruovaný ve spolupráci se špičkovým pilotem Gernotem Bruckmannem. Model Extra 330SC se dodává v Gernotově charakteristické modré barevné úpravě a je vyroben z desek EPP o tloušťce 6mm, které mají přece jen výrazně nižší hmotnost a jsou vhodnější pro model sloužící pro létání v hale a na malém prostoru. K modelu výrobce doporučuje kromě jiného dvě serva Hitec HS-40 a jedno HS-65HB, která jsem dokoupil.

35
RC revue 1/2018

Překvapení se jmenuje Easy

 létě jsem dostal k vyzkoušení stavebnici malého rádiem řízeného modelu poháněného elektromotorem pro začátečníky od známé české firmy Hiesbök. Se stavbou jsem ale začal až v polovině podzimu. Stavebnice se dodává v krabici o rozměrech 660 x 160 x 40 mm. Jednotlivé díly modelu výrobce vypálil laserem. Kvalita zpracování jak dílů, tak výkresu i návodu je vynikající, což je u tohoto výrobce obvyklé. Konstrukce je rovněž dokonale promyšlena. Model je, až na několik dílů, celobalzový. Proto mi k lepení posloužil mírně naředěný Kanagom a v několika málo případech kyanoakrylátové lepidlo. Snažil jsem se dosáhnout co nejnižší hmotnosti.

37
RC revue 1/2018

Miren, jednoduchý rekreační elektrolet

Miren je model určený pro rekreační polétání pro modeláře, kteří si již osvojili základy pilotáže. Je to stavebně velmi jednoduchý, levný a nenáročný model na provoz i na vybavení. Lze s ním létat i na malém prostoru, má dobrou klouzavost, může létat i za větru, samozřejmě podle schopností pilota. Stavba modelu je jednoduchá a rychlá. Základním materiálem na stavbu modelu je pěnový polystyren, v namáhaných místech vyztužený balzou. Můžeme použít běžný polystyren EPS 100, extrudovaný polystyren nebo polystyren z různých krabic a obalů. Velmi vhodný se jeví Perimetr, je poměrně odolný při zachování nízké hmotnosti. Možná je kombinace více druhů polystyrenu. Na výkrese je provedení modelu z extrudovaného polystyrenu.

42
RC revue 1/2018

Podzimní Polétání s jety v Suché

V sobotu 30. září 2017 se v Modelparku Suché konala akce k ukončení sezony nazvaná Polétání s jety. Mnoho pilotů však využilo toho, že ve čtvrtek 28. září byl státní svátek, a vybrali si tak podzimní modelářskou dovolenou. Já jsem na letiště dorazil až v pátek v odpoledních hodinách za krásného podvečera. Konec pátečního létání byl ještě přerušen nácvikem pilotů vrtulníku záchranné služby s létáním se čtyřicetimetrovým lanem pro vyprošťování zraněných, ale potom jsme se usnesli, že to nebylo přerušení, ale spíš zpestření. V sobotu byl krásný slunečný den s mírným vánkem, jeden z mála tohoto podzimu, o kterém se dá hovořit jako o babím létě. Zřejmě se předpověď musela včas rozkřiknout, protože na místo pak dorazilo asi dvacet pilotů, včetně zahraničních, s bezmála třicítkou modelů!

46
RC revue 1/2018

Čtyřikrát F4U Corsair a pokaždé jinak

Po více jak dvacetileté odmlce od roku 2001 opět modelařím a po nějaké době se mi nakonec podařilo alespoň částečně zlákat k tomuto koníčku tehdy šestiletého, dnes téměř plnoletého syna. Za ty roky jsme létali se spoustou modelů jak cvičných, akrobatických, tak i s polomaketami většinou válečných strojů. Ale aniž by jsme se nějak domlouvali, tak máme jeden válečný stroj jako předlohu pro model jako vášeň společnou. Je jím Vought F4U Corsair. Není nutné jej nikterak dlouze představovat. Velmi úspěšnou americkou druhoválečnou stíhačku s charakteristickým lomením křídla do W zná snad každý příznivec letectvím i modelář a díky americkému kreslenému filmu Letadla (Planes) z roku 2013 teď už i skoro každé malé dítě. Nám se za ty roky společného modelaření sešly celkem čtyři modely tohoto stroje. Každý je ale úplně jiný, jak velikostí, pohonem, použitým materiálem, tak i letovými vlastnostmi. Když už se mi podařilo jeden den létat se všemi čtyřmi a srovnávat je, napadlo mě toto porovnání „hodit na papír“ i pro ostatní modeláře čtoucí časopis RC revue.

48
RC revue 1/2018

Obří maketa D.H. 98 Mosquito

Když jsem s kolegou Miroslavem Týrem v létě roku 2014 navštívil v rámci zájezdu na leteckou přehlídku Legendy WW II v Duxfordu také muzeum De Havilland v Shenley u Londýna, mohli jsme tam vidět také poslední dva zachovalé (ale nelétající) letouny typu Mosquito – jednu z opravdových legend druhé světové války. Oba nás uchvátila ladnost a krása těchto výkonných strojů a tehdy jsem si uvědomil, že bych si někdy chtěl postavit model tohoto úžasného stroje. Myšlenka na vlastní „malé“ Mosquito mě pronásledovala celou dobu, a když jsem někdy o rok později objevil na internetu nabídku německé firmy Fun-Modellbau na dodávky plánů a překližkových výřezů (žebra křídla a přepážky trupu) tohoto stroje v měřítku 1 : 6, ihned jsem komponenty objednal. Velikost modelu mi vyhovovala s ohledem na rozměry přívěsu, ve kterém jsem chtěl model přepravovat na modelářské letiště v Rožmitále pod Třemšínem.

50
RC revue 1/2018

Iljušin Il-62

Když se řekne Iljušin IL-62, každému leteckému nadšenci se okamžitě vybaví romantika „dálkovek“ u Československých aerolinií – New York, Montreal, Havana, Bombay (dnes Mumbay), Singapur, Jakarta a další. Létat Il-62 byl sen každého pilota a stewardky. Historie letounu Il-62 sahá do roku 1960, kdy konstrukční kancelář Iljušin zahájila vývojové práce na náhradě pro dálkové tratě za dosluhující turbovrtulový Tupolev Tu-114. Hlavními požadavky byl dolet alespoň 7700 km a počet přepravovaných cestujících minimálně 150. První prototyp vzlétl 3. ledna 1963.Byl poháněn čtveřicí proudových motorů Ljulka AL-7, každý o tahu 77,53 kN. Tyto starší motory nebyly určeny pro Il-62 – pro tento letoun byly vyvíjeny motory Kuzněcov NK-8-4, každý o tahu 103 kN, které v době zahájení letových zkoušek nebyly ještě dokončeny. Dne 24. dubna 1964 byl zalétán druhý prototyp poháněný motory Mikulin AM-3M, které byly později nahrazeny pohonnými jednotkami NK-8-2. V průběhu letových zkoušek se vyskytlo mnoho problémů především v oblasti aerodynamiky, značné potíže byly rovněž s vysokými vibracemi motorů.

56
RC revue 1/2018

3D tisk v modelářské praxi

V tomto dílu seriálu bych rád probral některé základní funkce CAD programu Fusion 360, tedy základních pro přípravu dat pro 3D tisk, se zaměřením na ty, které mě nejvíc potrápily. Tento program má jednu menší nevýhodu, a to že je k dispozici pouze v anglickém a německém jazyce (a také ve zjednodušené čínštině a japonštině). Je tedy zapotřebí naučit se několik slovíček, ale doufám, že to nebude nepřekonatelná překážka. Z výše zmíněných jazyků ovládám pouze angličtinu, budu ji tedy nadále používat pro popis funkcí, pokud možno i s českým překladem. V první řadě musíme program získat. To je možné na stránkách výrobce http://fusion360.autodesk.com poté, co se zaregistrujeme. Detailní postup instalace je zde zbytečné vypisovat, snad jen že zvolíme pro nás vhodnou variantu, tedy „Student“ nebo „Hob­byist“ či „Startup“ (malá společnost). Pokud instalaci zvládneme sami (či jen s malou pomocí kamaráda, kolegy či rodinného příslušníka), věřím, že se dříve či později zdárně popereme i s úskalími práce v CADu.

64
RC revue 1/2018

Mezinárodní Těrlická plachta 2017

V České republice se pravidelně konají dvě soutěže modelů plachetnic tříd NSS, jež lze označit za mezinárodní. První z nich se koná zjara u Hrádku nad Nisou na Kristýně jako vrcholný podnik Navigy se vší parádou a druhá – o poznání skromnější – na podzim na Těrlické přehradě u Havířova. O té první již byla v RC revue řeč, podívejme se dnes alespoň v krátkosti na tu druhou, jež se konala ve dnech 29. září až 1. října 2017. Určitě se sluší napsat, že jí pořádají lodní modeláři z MK Slezsko Český Těšín. Letos se odehrála za účasti modelářů ze tří států – České republiky, Polska a Slo- venska. Do soutěže se zapojilo jedenáct plachetnic třídy NSS-A, osm NSS-B a pět NSS-C.

69
RC revue 1/2018

Footy v Čechách v roce 2017

Pod tímto pracovním názvem se již druhý rok konal seriál soutěží modelů plachetnic třídy Footy na území Prahy a jihočeského Písku. Druhý, na tomto nezávislý seriál proběhl v rámci soutěží Moravského poháru, a aby toho nebylo málo, konalo se též jednorázové mistrovství České republiky u Znojma. V Čechách se tedy plachetnice Footy utkaly dvakrát na Stodůleckém rybníku v Praze na Lužinách (1. dubna a 28. září), jedna soutěž proběhla v Parku Přátelství v Praze-Proseku (12. srpna) a dvě soutěže hostil Šarlatský rybník v Písku (14. května a 7. října).

70
RC revue 1/2018

RC plachetnice v Olomouci v roce 2017

V loňském roce se pořádaly v Olomouci závody RC plachetnic kategorií Micro Magic a RG-65. Organizoval je Klub Lodních Modelářů Olomouc na pískovně v Olomouci Holici. Tamní areál Amerika je tradičním místem konání všech závodů. Účastníci zde mají výborné podmínky, je k dispozici prostorná plocha pro depo, i celé sociální zařízení a možnost občerstvení. Součástí závodů je i oběd. Loňský závodní rok byl pro olomoucké lodní modeláře výroční. Organizovali totiž již pátý ročník DPOV, Satria Micro Magic Cupu a navrátil se tradiční závod O olomoucký tvarůžek. Po několikaleté pauze zapříčiněné nezájmem o plachetní třídu F5-E se vrátil, i když již s novou třídou poněkud menších a levnějších lodí RG-65.

72
RC revue 1/2018

Stupavská para 2017

Rybníček v parku stupavského kaštieľa v Stupave neďaleko Bratislavy má pre parníčkarov veľa predností. Je obkolesený vysokými stromami, ktoré účinne chránia hladinu pred vetrom. Jeho brehy sú lemované kameným obložením ležiacim pár centimetrov nad hladinou, teda nie je potrebné mólo. Ďalšou prednosťou je malá hľbka rybníčka, čo v predchádzajúcich rokoch ocenili Mirek Šrámek a Rišo Jankela pri lovení neposlušných lodí. Ľudia z mestského úradu a kultúrneho centra radi pomôžu so zapožičaním stolov, prístreškov a vedia zabezpečiť aj suché toalety.Tieto prednosti prilákali v tomto ročníku Stupavskej pary, konanom v dňoch 23. a 24. septembra 2017, na štart spolu devätnásť pretekárov s 26 modelmi.

74