RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 12/2012

RC revue 12/2012
1. prosince vychází dvanácté číslo třináctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 12/2012 naleznete

Obsah časopisu RC revue 12/2012
RC revue 12/2012

Házedlo Gama Carbon

Naše redakce dostala házedlo Gama Carbon od firmy Balsamodel poštou. Carbon v názvu modelu značí, že jako nosník ocasních ploch slouží uhlíková tyčka o průměru 1 mm. Použití uhlíku rozhodně není samoúčelné, házedlu totiž při takto lehké ocasní části stačí pro dovážení k hlavici trupu přilepené dvě podložky pod šrouby M6, což se příznivě odrazilo v celkové hmotnosti 4,5 g. Jde o velmi malé letadélko, jeho rozpětí i délka jsou pouhých 20 cm, ale jeho výkony i životnost jsou znatelně lepší, než o stupeň níž stojící papírová vlaštovka. Házedlo je dodáváno kompletně sestavené, slepené rovně a čistě, a přilepené páskou do kartonové krabice, která obsahuje ještě stručný návod a kousky samolepicí fólie žluté a černé barvy.

6
RC revue 12/2012

Serva Power HD

Od jihlavské firmy Kostka Modelcentrum obdržela naše redakce větší počet serv čínské značky Power HD na otestování. Aby byla lepší možnost srovnání mezi jednotlivými typy, rozhodli jsme se věnovat tomuto tématu víc místa a v jediném článku se zabývat dvanácti servy standardní velikosti, z nichž šest patří mezi dražší digitální serva s lepšími parametry a šest je analogových. Podívejme se tedy na uvedená serva nejprve všeobecně. Co mají z konstrukčního hlediska společného?

10
RC revue 12/2012

Prophet Sport Duo, dvojitý nabíječ Li-pol s extrémně jednoduchou obsluhou

Nabíječ Prophet Sport Duo, který naší redakci poskytl k vyzkoušení dovozce, firma Astra, se už na první pohled odlišuje od podobných výrobků. Byl vytvořen s konkrétní vizí účelu použití, pro který je také optimalizován. Jak se to podařilo, posuďte sami. Koncepce nabíječe vychází z toho, že Li-pol akumulátory zcela ovládly oblast modelářství a jiné typy není nutné obsluhovat. S tím je sice možné polemizovat, ale v podstatě je to pravda. NiMH tužkové články brání poslední pozice jako zdroje starších vysílačů a výkonnější šestičlánky najdeme v nejlevnější kategorii sad modelů aut a lodí, i jejich majitelé ale často přecházejí na podstatně výkonnější a lehčí Li-pol.

14
RC revue 12/2012

Přijímač Jeti Duplex R18 EX

Přijímač Jeti Duplex R18 EX je nejvyšším a také nejdražším členem řady přijímačů Jeti Duplex. Je určen zejména pro velké modely a jako jediný z nabídky Jeti dovoluje v plné míře využít vlastností šestnáctikanálového vysílače DC-16. Přijímač se do modelu umisťuje na plocho, na horní straně je soustředěno 18 konektorů JR jako výstupy pro serva, jeden konektor Ext k připojení telemetrie, USB linky do PC nebo Jetiboxu a šestikolíkový silový napájecí konektor MPX s mechanickou pojistkou proti uvolnění zástrčky.

15
RC revue 12/2012

Telemetrická jednotka Spektrum STi TR 1000

Telemetrie zasáhla naplno do vybavení RC souprav a najdeme ji dnes i ve výrobcích nižších tříd. Možnost sledovat navolená data z modelu přímo na displeji vysílače se tak stává běžnou součástí provozu. Vývojáři a výrobci RC souprav jdou však dále a nabízejí další a další vylepšení svých výrobků.

16
RC revue 12/2012

Jeden kanál za stovku

Byl jsem upozorněn jedním ze čtenářů RC revue na cenově velice zajímavou dvanáctikanálovou RC soupravu, kterou má v nabídce český internetový obchod RC JET modely (www.rcjetmodely.cz). Protože tento výrobek jistě zaujme víc modelářů, něco podobného se na našem trhu prakticky nevyskytuje a technické údaje jsou zcela nedostatečné, opatřil jsem ji k vyzkoušení.

18
RC revue 12/2012

Co to jsou Pé-emky a jaké letos byly?

Na základě žádosti Ing. J. Havla v úvodníku v RC revue 9/2012 jsem byl i já šéftrenérem vyzván, abych stručně popsal naši soutěžní kategorii. Vznikla před více než čtvrtstoletím pod názvem RCV2PM – rádiem řízené větroně s pomocným pístovým motorem. Název byl před několika léty změněn na RCVM, ale většina modelářů nadále zatvrzele užívá téměř něžný termín Pé-emky.

22
RC revue 12/2012

Svahový větroň Sunbird 60

Málokdy se dostane do redakce na test výkonný sportovní model. Uvítali jsme proto nabídku firmy Modelservis Petra Žáka, která nám nabídla pro otestování celokompozitový svahový větroň Sunbird 60. Číslice šedesát v názvu modelu označuje rozpětí v palcích, tedy 1 520 mm. Český překlad návodu uvádí třeba i to, že vývoj modelu trval dva roky, a anglická verze jej doplňuje o informaci, že za vývoj modelu jsou zodpovědni James D. Hammond PhD, DBA a Denis Wittner.

24
RC revue 12/2012

6. Týnská halovka

Rok se s rokem sešel, venku se nám ochlazuje, ruce přimrzají k vysílačům a my, nedočkaví haloletci, jsme se rozhodli, že je na čase zahájit halovou sezonu. Proto se v sobotu 6. října 1012 ve sportovní hale v Týně nad Vltavou uskutečnila první soutěž, kterou uspořádal místní modelář Jan Špatný.

29
RC revue 12/2012

MiG-15 DF

Přiznám se, že jsem se s miniaturním MiGem 15 nesetkal poprvé až při testu, ale o několik týdnů dříve, když jsem sledoval jednoho z kolegů na letišti při pokusech o jeho zalétání. Přestože to nedopadlo úplně dobře, během krátké doby ve vzduchu prokázal model tak překvapivé vlastnosti, že jsem jeho otestování v redakci navrhl. Dovozce, firma Astra, zakrátko naší žádosti vyhověla.

32
RC revue 12/2012

Henschel Hs 123 s elektropohonem

Naše redakce si vybrala k otestování jeden z nejnovějších přírůstků čínské firmy FMS, polomaketu s elektropohonem německého letounu Henschel Hs 123 ze série 1 100 mm. Stavebnice této série jsou dodávané ve verzi ARF s vysokým stupněm předpracování, modely jsou již osazeny pohonnou jednotkou s regulátorem a servy, stačí dodat pohonnou Li-pol baterii a minimálně pětikanálový přímač.

34
RC revue 12/2012

Modelářská Pohoda

Loňskou zimu jsme s kamarádem přemýšleli o novém konstrukčním modelu pro příští sezonu. Protože často létáme spolu, ale zatím s velmi rozdílnými modely, hledali jsme typ, na kterém bychom se oba shodli a mohli létat společně stejnou rychlostí a trénovat skupinovou slétanost. Kvůli rychlosti stavby mělo jít o stavebnici v rozsypu. Nejlépe větší, hornoplošný pomalolet s možností nesení kamery, popřípadě vlekání větroňů. Samozřejmě jsme hledali příslib jednoduché a rychlé stavby. V RC revue se však objevil plánek modelu Pohoda od Ing. Mikulky, který našim požadavkům přesně vyhovoval.

36
RC revue 12/2012

Dvoumotorový elektrolet Camaro 2

Camaro 2 je atraktivní, stavebně velmi jednoduchý, levný a nenáročný model jak na provoz, tak na vybavení. Ovládáné funkce jsou křidélka, výškovka a motory. Je možné doplnit i ovládání směrovek. Model má dobrou klouzavost, může létat i za větru, podle schopností pilota. Stavba modelu je jednoduchá a rychlá. Základním materiálem na stavbu trupu a křídla je pěnový polystyren vyztužený balzou, ocasní plochy jsou z extrudovaného polystyrenu. Opravitelnost případných ran a různých šrámů je dobrá.

44
RC revue 12/2012

Mezi třemi pylony

Příznivci všech tří pylonářských kategorii (F3D, F5D a Q40) se letos naposledy sešli na závodech, které pořádal 6. října Franta Hovorka na letišti v Doksech. Počasí se vydařilo a bylo o co bojovat, neboť šlo o poslední šance na ovlivnění umístění v žebříčku a případnou možnost reprezentace na mistrovství světa, které se bude konat příští rok v Nizozemí. V tomto duchu také probíhal celý závod.

46
RC revue 12/2012

Ohlédnutí za sezonou obřích akrobatů

Rok 2012 lze pro kategorie F3M/RCAS považovat za přelomový, událo se v něm mnoho změn. Trenérem kategorie a výborným organizátorem se stal Ing. Emil Nečesánek, který přinesl do organizace více systémovosti a více financí od sponzorů. Tyto prostředky byly během sezony použity na financování bodovačů, hlavně cestovného. Dále se Ing. Nečesánkovi ve spolupráci se SMČR a s Ing. Jiřím Havlem podařilo uspořádat květnové soustředění pro mladé piloty a školení rozhodčích v modelářském ráji na letišti Czech Heaven v Ivančicích-Budkovicích. Vzhledem ke změnám ve vedení a termínům již obsazených Evropským pohárem došlo k tomu, že domácí soutěže začaly až na konci července.

48
RC revue 12/2012

Proudový motor TJ 20 v praxi

O proudovém motoru TJ 20 vyráběném v První brněnské strojírně ve Velké Bíteši jsme se již nekolikrát zmiňovali. V sezoně 2012 motor poháněl model L-29 Delfín Aleše Marhouna, řadu modelů Ing. Petra Gubiho, létal s ním i D.H. Venom Jana Stonavského a také jej začal používat rakouský modelář Martin Tschabrun ve svém modelu L-39 Albatros. To je již dostatečně široký vzorek pro podrobnější praktické hodnocení, nejprve ale ve zkratce o historii tohoto motoru.

51
RC revue 12/2012

Quadrokoptéra Parrot AR . Drone 2.0

Francouzská firma Parrot představila v lednu tohoto roku v americkém Las Vegas na veletrhu CES druhou generaci quadrokoptéry AR. Drone, která nese přídomek 2.0. Zajímavé byly jak papírové parametry tohoto netradičního létajícího stroje, tak videa přímo z veletrhu, na nichž zaměstnanci Parrotu quadrokoptéru předváděli. Vzhledem k tomu, že původní AR. Drone vlastním a jsem s ním spokojen, požádal jsem dovozce, pražskou firmu ProfiTec, o zapůjčení AR. Dronu 2.0 na vyzkoušení.

56
RC revue 12/2012

Walkera Hiko 400 – mé zkušenosti

Pro koupi tohoto vrtulníku jsem se rozhodl po dvou dobrých zkušenostech s předešlými modely Walkera 4G3 a 120D02 , které jsem již dříve popsal v RC revue. Na rozdíl od menších strojů má větší Hiko lepší viditelnost a čitelnost polohy za letu. Jiná a opačná situace je však při haváriích, kdy u menších a lehčích vrtulníků nejsou škody tak citelné. S touto skutečností je třeba počítat už při koupi modelu, protože neznám nikoho ve svém okolí, včetně mne, kdo by zůstal „čistý“ po celou jednu sezónu. Pak naše manželky zůstávají v údivu, kam se pořád ztrácejí finance…

58
RC revue 12/2012

North American (Rockwell) OV-10A Bronco

Turbovrtulový lehký bitevní a průzkumný letoun OV-10 Bronco byl vyvinut v 60. letech minulého století pro boj proti povstalcům (Counter-insurgency aircraft – COIN). Vznikl na základě požadavku a specifikací letectva americké námořní pěchoty, později doplněných o požadavky US Navy a USAF. Do soutěže se přihlásilo 11 návrhů. Zvítězil návrh firmy North American Corporation, který vzal za základ práci nadšenců W. H. Becketta a plukovníka K. P. Ricea. Původní návrh vycházel z koncepce STOL, měl startovat a přistávat na běžných silnicích i na průsecích v džungli. Z toho vycházelo rozpětí na pouhých 6,1 m a rozchod podvozku 2 m.

60
RC revue 12/2012

Jak (ne)nastavit výchylky

Následující řádky jsou určeny zejména začínajícím modelářům, nikoliv těm zkušeným, pro které nejsou nic nového. Jsou o výchylkách kormidel, jejich nastavení, pákách a jejich umístění. Záměrně jsem se vyhnul jakýmkoliv vzorečkům a matematickým úvahám, ač jsem zpočátku zamýšlel alespoň ty jednodušší použít. Vím však, že by to mnoho modelářů odradilo.

62
RC revue 12/2012

Lupenková pilka Dremel Moto-Saw

Lupenková pilka patří k základním pracovním nástrojům nejen modelářů a kutilů, ale i řady profesí. Sám tu svoji používám od klukovských let, kdy jsem ji v sadě se svidříkem dostal k vánocům. Práce s klasickou ruční pilkou je dost pracná a zdlouhavá, zejména při vyřezávání většího počtu součástek. První pokusy lupenkou pilku motorizovat jsem zaznamenal už v učení, kdy jsme ji v zámečnické dílně s mistrem a dalšími učni vyráběli takřka na koleni pro soutěž technické tvořivosti mládeže. Vyšlo nám jakési monstrum.

64
RC revue 12/2012

Standbox avi 001

Zajímavý výrobek začala dodávat na náš modelářský trh firma Amulet z Náchoda, je jím praktický regálový/stojánkový systém pro letecké modeláře. Každý letecký modelář se při práci jistě dostal do situací, kdy při stavbě nebo údržbě potřeboval svůj model upevnit a nemohl použít třeba podvozek. A pak, kdy byl model připraven, bylo jej třeba dopravit na letiště, tam sestavit, po létání zase demontovat, odvézt a po příjezdu domů někam uložit. To všechno dokáže výrazně zjednodušit nebo zcela vyřešit stylem 4 v 1 Standbox avi 001.

66
RC revue 12/2012

Regata Istropolitana 2012

V sobotu 6. října na Štrkoveckém jezeře v Bratislavě sice vyvrcholil letošní ročník soutěžního seriálu plachetnic RG-65, nešlo však o jediné lodní modely, které byly na místě k vidění. Svou soutěž si odbyli rovněž majitelé maket plachetnic NSS, jakož i všelijakých ostatních plachetnic a také rychlostních člunů poháněných elektromotory.

69
RC revue 12/2012

Závěrečná v tug towingu – pro letošek

Autokemp Panistávka Žirovnice se stal v sobotu 14. října dějištěm závěrečné soutěže lodních modelářů zápolících v tug towingu. Výsledky soutěže se započítávaly do Tug Towing Cupu 2012 a o celkovém umístění v poháru nebylo doposud rozhodnuto. V plánu byly tři soutěžní plavby, a jak už to při tug towingu bývá, jednou chybou můžete buď ztratit vše, nebo naopak získat, pokud ovšem chybuje soupeř.

71
RC revue 12/2012

Mistrovství světa Naviga sekce C 2012

Největší chorvatské přístavní město Rijeka ve svém námořním muzeu na konci září přivítalo lodní modeláře maketáře na světovém mistrovství Naviga sekce C. Výstavná budova muzea dost vysoko nad mořem hostila modeláře ze 17 zemí, v podstatě pouze evropských, z asijských zemí jen účastníky z Kazachstánu a Číny. Počet modelů byl ovšem docela úctyhodný, plných 281! Překvapivá byla účast pouze jediného soutěžícího z Německa.

73