RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 6/2018

RC revue 6/2018
1. června vychází šesté číslo devatenáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme


V RC revue 6/2018 naleznete

Obsah časopisu RC revue 6/2018
RC revue 6/2018

Větroň kategorie A3 Harlekýnek

Tento model je jedním z řady, které jsem nakreslil pro modelářský kroužek v DDM Děčín Březiny. Mým záměrem bylo navrhnout létavý model, jehož stavbu za dohledu instruktora zvládnou i žáci, a se kterým se pak mohou zúčastnit jak krajských přeborů, tak mistrovství České republiky. Plánek je nakreslen na dvou listech formátu A2. Na listu 1 je celková sestava s popisy jednotlivých dílů, list 2 je určen pro stavbu polovin křídla a vodorovné ocasní plochy. Zároveň jsou na něm nakresleny šablony, které si po případném zkopírování nalepíme na použitý materiál a vyřežeme.

12
RC revue 6/2018

Výstava modelářských motorů Modena 2018

Dostal jsem nabídku od zkušeného modeláře a sběratele historických modelářských motorů Ing. Petra Chvátala, abych se s ním zúčatnil 18. ročníku výstavy historických motorů a amatérských staveb motorů Modena 2018 v Itálii. Na cestu jsme se vydali 23. března v 5.00 hod. z Lutína přes Brno do Bratislavy, kde si k nám do auta přisedl vynikající společník, dobrý kamarád a znalec Italštiny Ján Sabo. V Itálii strávil několik let v diplomatických službách Slovenské republiky a opravdu se v tomto prostředí pohybuje jako ryba ve vodě.

16
RC revue 6/2018

Plánek Modelář 69 Zlín Z-50L

Po zveřejnění monografie nového akrobatického letadla Z-50L v Modeláři č. 12/1975 jsem navrhl jeho upoutanou polomaketu tak, aby odpovídala připravovaným pravidlům kategorie SUM pro rok 1977. Konstrukcí model připomíná cvičného akrobata a je vhodný pro pokročilé modeláře, kteří již zvládli základní prvky létání v kruhu. Model je zbarven a označen shodně s druhým prototypem skutečného letadla.

18
RC revue 6/2018

Historický motorový model Duchessa

Tento model líbivých tvarů mne zaujal na pátém mistrovství Evropy rádiem řízených historických modelů konaném na Slovensku na letišti Boleráz-Klčovany. Na šampionát jej tehdy přivezl Giovanni Ridenti z Itálie a létal s ním v kategorii NMR. Od té doby jsem Duchessu pravidelně potkával i na dalších mistrovstvích, kterých jsem se účastnil. Duchessa předváděla v kategorii NMR vždy velmi dobré výkony. Pro nezasvěcené uvedu, že se tato kategorie létá s replikami historických modelů vzniklých před rokem 1957, kdy jejich minimální letová hmotnost se vypočítá podle vzorce: 173 g * objem použitého motoru

19
RC revue 6/2018

Vysílač s operačním systémem Android Spektrum iX12 DSMX

Výrobce RC souprav Spektrum, firma Horizon Hobby, má dnes ve své nabídce hodně velký sortiment vysílačů, přijímačů, příslušenství i kompletních RC souprav. Protože je v tomto oboru konkurence dost velká, snaží se logicky svůj sortiment doplňovat a inovovat. Zatím posledním inovativním výrobkem v sortimentu vysílačů je iX12 DSMX. Podle upoutávky jde o inteligentní dvanáctikanálový vysílač s barevným 4“ dotykovým displejem, rozhraním Android a čtyřjádrovým procesorem. Vysílač lze připojit k internetu prostřednictvím WiFi, k libovolnému dalšímu zařízení rozhraním Bluetooth a integrovaným mikro USB konektorem k počítači.

24
RC revue 6/2018

Elektrovětroň F5J EOS II

Nebude asi velkého sporu, pokud si dovolím prohlásit, že FAI kategorie F5J je v současnosti jednou z nejrychleji se rozšiřujících soutěžních leteckomodelářských disciplín na celém světě. Koncept elektromotorem poháněných termických větroňů s výškoměrem prostě táhne a tomu začíná odpovídat i rozšiřující se nabídka vhodných modelů. Jedním z těch, které jsou vyráběny v české kotlině a který vám chci dnes dále představit, je EOS II konstruktéra Rudolfa Vybírala.

30
RC revue 6/2018

Elektrolet F-22 Raptor

Po výborných zkušenostech s modely od pražské firmy RC Factory jsem si letos v zimě říkal, že bych z jejich produkce zkusil v nové sezoně ještě něco z EPP. Mám již dvouplošník, trojplošník i 3D akrobat, chtělo by to tedy něco extra. Prohlédl jsem si tedy jejich internetové stránky a celkem brzo jsem našel, co jsem hledal a co nepatřilo do výše jmenovaných typů modelů. Objevil jsem model amerického moderního stíhacího „neviditelného“ letounu F-22 Raptor či spíše jeho hodně zjednodušenou polomaketu. Zhlédl jsem letové video na stránkách výrobce a bylo to jasné – to je on!

34
RC revue 6/2018

Elektroakrobat MX-2

Koncem loňského léta mě požádal kamarád Ondra o pomoc s výběrem dvoumetrového akrobatu pro pohon „šestičlánkem“ a následně rovnou o sestavení modelu. Tyto modely mívají hmotnost od 4,4 kg, ale klidně i přes šest kilogramů, podle kvality kontrukce a použitých materiálů. Rovnou jsme se zaměřili na značkové modely, u nichž je záruka nízké hmotnosti a výborných a nezáludných letových vlastností. Pár takovýchto modelů mi prošlo rukama, nakonec jsme částečně pod vlivem zvědavosti vybrali „éro“, které jsem naživo viděl, ale ještě s ním nelétal – model postavený podle americké předlohy MX-2 firmou trojnásobného mistra světa v halové akrobacii Gernota Bruckmanna. Letadlo jsme v rakouském internetovém obchodu firmy Hepf Modellbau, která značku GB Models distribuuje, objednali a za čtyři dny mi zastavila před domem dodávka s krabicí.

38
RC revue 6/2018

Zahájení sezony jetů a Polétání s jety

Zahajovací akce sezony jetů proběhly letos s odstupem čtrnácti dnů na dvou místech. Tyto akce, ještě bez většího počtu návštěvníků, jsou podle mě velmi důležité, ať už z hlediska podpory kolektivního ducha důkladným projednáním novinek, realizovaných i připravovaných plánů, tak především předsezonním tréninkem a vzájemné křížové kontrole modelů. Přece jen mají modely poháněné proudovými motory poměrně velkou hmotnost, létají velmi rychle a jejich případné selhání proto má ze všech modelářských kategorií nejvážnější následky a působí největší škody, ať už primární na modelu, tak sekundární na cizím majetku; v nejlepším případě jen poli.

42
RC revue 6/2018

Maketa vrtulníku Westland Wessex HU.5

Pak přišly na řadu nýty. Způsobů, jak je zhotovit, je několik, já používám lepené, vyřezané ze samolepicí fólie – od pana Adámka. Mám s nimi již velmi dobrou zkušenost, takže tato operace probíhala bez sebemenších problémů. Druhý nejznámější způsob, kdy se nýty po jednom tvoří kapkami hustého disperzního lepidla, je myslím pro toto měřítko nevhodný, byly by příliš mohutné a v malé ploše by vynikla jejich občasná nepřesnost – rozdílná velikost. Těším se ale, že se jednou pustím do modelu, kde tuto technologii budu moci vyzkoušet.

45
RC revue 6/2018

Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz (Praga C-14)

Prototyp tohoto později úspěšného letounu s výbornými letovými vlastnostmi označený A 44 a pilotovaný Gerdem Achgelisem vzlétl na konci léta roku 1932. V původním provedení a poháně- ný hvězdicovým sedmiválcovým vzduchem chlazeným motorem Siemens Sh 14a o maximálním výkonu 110 kW s dvoulistou dřevěnou vrtulí měl ale nepřijatelné chování za letu a bylo nutné na něm ještě dost pracovat. Toho se ujal později velmi slavný a úspěšný konstruktér Kurt Tank, který do firmy Focke-Wulf v listopadu roku 1931 přišel od společnosti BFW.

50
RC revue 6/2018

Stavebnice CNC frézky Next3D CNC Router S Kit a peripetie s ní

Počátkem roku 2017 jsem se rozhodl koupit si do dílny malou CNC frézku. Po prostudování spousty odkazů na internetu jsem se rozhodl, že si vyberu frézku od firmy Abetech, která tento stroj dováží z Německa od firmy GoCNC. Stavebnice mě stála necelých dvacet šest tisíc korun, před finálním oživením jsem si ještě dokoupil vřeteno „Motor 800FME-Q 43 mm“ za necelých sedm tisíc korun. K vřetenu je dodávána pouze jedna kleština pro upínání nástrojů, další se musejí dokoupit zvlášť. Všechno však prodávají v CNCshopu.

55
RC revue 6/2018

3D tisk v modelářské praxi

V této části seriálu o 3D tisku bych se rád posunul do dřívějších dob, tedy časů, kdy se modely stavěly pouze klasickou technologií, tedy ze dřeva, překližky a papíru. Často mezi modeláři slýchám stesky po dobách minulých, o modelech ze dřeva a stavbě vonící po acetonu, a také o tom, jak ty dnešní „kuličkolety“ a plasty nejsou pořádná modelařina. S tím si ovšem dovoluji nesouhlasit, protože moderní materiály jen přinášejí nové možnosti stavby, aniž by ovlivnily možnost použití konstrukcí klasických. V neposlední řadě mám dojem, že klasická stavba a historické modely obecně nabývají na popularitě.

60
RC revue 6/2018

Jarní Lužiny 2018

První akcí lodních modelářů, na kterou jsem letos vyrazil, byl soutěžní sraz u Stodůleckého rybníka v Praze, kam se lze pohodlně dostat i metrem (stanice trasy B Lužiny). Jelikož předpověď počasí byla slibná, očekával jsem v roli svolavatele akce a pořadatele soutěží pro modely plachetnic tříd Footy a RG-65 pod hlavičkou MoNaKa solidní účast – jak diváků, tak soutěžících.

62
RC revue 6/2018

Temžské plachetní bárky – Thames Sailing Barges

Patku hlavního stěžně jsem vystřihl z kuprextitu tloušťky 1 mm, vyvrtal potřebné otvory v bočnicích a základně a vše spájel měkkou pájkou. Pak jsem připájel vnitřní díl z měděného plechu tloušťky 1 mm. Uprostřed základny jsem následně vyvrtal průchozí otvor pro vrut, připevňující patku k palubě. Patku malého zadního stěžně (mizzen mast) jsem vyřízl, naohýbal a spájel z měděného plechu tloušťky 0,5 mm. Pro osu kormidla jsem v ní vyvrtal otvor o průměru 3,5 mm a do patek dva otvory o průměru 3 mm pro připevnění na nástavbu.

64
RC revue 6/2018

Vývoj a vznik RC modelu ponorky prostřednictvím 3D tiskárny

Ponorná jednotka využívá princip statického ponořování za využití sifonových bombiček (CO2 – kysličník uhličitý). Vlastní RC systém a jeho vývoj jsem popsal již v minulosti v RC revue (3/2009, 4/2009, 9/2009, 10/2009). Jde o stejný systém a princip statického ponořování a vynořování, kde bombička, respektive stlačený plyn v ní, zajišťuje vynoření vpuštěním plynu do balastní nádrže. Tento model je pak schopen se na jednu bombičku CO2 asi čtrnáctkrát vynořit. Ve střední části trupu ponorky, který je vyroben z PVC bazénové trubky o průměru 90 mm, najdeme RC systém uložený v plexisklové trubce o průměru 60 mm. Model je vybaven přijímačem značky Corona pracujícím na frekvenci 40 MHz s dvojím směšováním.

66